امروز شنبه ,۱۱ تیر ۱۴۰۱
یکشنبه / ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۱۱:۴۹
سرویس : قزوین
کد خبر : ۱۸۸۴۷۴
گزارشگر : ۸۰
دبیر شورای زکات استان قزوین اعلام کرد:

رشد 27 درصدی زکات استان قزوین در سال 1400

رشد 27 درصدی زکات استان قزوین در سال 1400
(یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱) ۱۱:۴۹

مدیرکل کمیته امداد و دبیر شورای زکات استان قزوین گفت: در سال 1400 بالغ بر 36 میلیارد تومان زکات در استان قزوین جمع آوری شده است که این رقم نسبت به سال 1399 بیش از 27 درصد رشد داشته است.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد؛ ناصر ظاهری در نخستین جلسه شورای زکات استان که در دفتر امام جمعه قزوین برگزار شد، بیان کرد: وضعیت زکات در استان قزوین نسبت به گذشته متفاوت شده ولی هنوز برای رسیدن به نقطه ایده آل فاصله داریم.

وی ادامه داد: امیدواریم با خرد و کار جمعی شاهد همکاری و هم افزایی دستگاههای متولی امر زکات باشیم که ثمره آن افزایش زکات مستحبی و واجب برای رسیدگی به امور محرومان و انجام فعالیت های عام المنفعه باشد.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین اضافه کرد: با برنامه ریزی انجام شده، همت زکات دهندگان، تلاش روحانیون همکار در این زمینه، تبلیغ مبلغان زکات اعم از روحانی و غیر روحانی و سایر تلاش های صورت گرفته درون و برون سازمانی در سال 1400 بالغ بر 36 میلیارد تومان زکات جمع آوری شده است که در مجموع این رقم نسبت به سال 1399 بیش از 27 درصد رشد داشته است.

وی افزود: از مجموع زکات جمع آوری شده، بیش از 12 میلیارد تومان زکات واجب، حدود 12 میلیارد تومان زکات مستحب و قریب به 12 میلیارد تومان هم فطریه و کفارات بوده که باید گفت هر کدام از  سرفصل های زکات حدود 30 درصد زکات را به خود اختصاص داده اند.

ظاهری عنوان کرد: براساس دستورالعملهای موجود می بایست 60 درصد زکات جمع آوری شده برای محرومان و 40 درصد برای پروژه های عمرانی عام المنعه صرف شود که در سال 1400  در استان قزوین 83 درصد زکات برای محرومان و 17 درصد هم برای پروژه های عمرانی هزینه شد.

وی اظهارکرد:استان قزوین  820 روستا وجود دارد که 600 روستا محصولاتشان مشمول زکات است و از این تعداد در 450 روستا زکات جمع آوری شده است برای اینکه بتوانیم زکات تمام روستاهای مشمول را جمع آوری کنیم نیازمند جهاد همگانی دستگاههای عضو برای فرهنگ سازی این فریضه است.

دبیر شورای زکات استان قزوین تصریح کرد: در حال حاضر 235 روستای استان قزوین در زمینه پرداخت زکات مستحبی فعال هستند و زکات مستحبی خود را به صورت نقدی و غیرنقدی پرداخت می کنند.

وی عنوان کرد: سال گذشته 55 جلسه شورای زکات در سطح شهرهای استان و 9 همایش آموزشی برای مبلغان و مودیان زکات برگزار شد که به نظر می رسد در زمینه فرهنگ سازی زکات بازهم باید تلاش و پیگیر داشته باشیم.

ظاهری با اشاره به اینکه 30 درصد از زکات جمع آوری شده در استان مربوط به فطریه است، خاطرنشان کرد: در توزیع زکات فطریه، خانواده های تحت حمایت کمیته امداد در اولویت هستند ولی زکات فطریه تنها شامل آنها نمی شود و همه نیازمندان مورد توجه هستند.

وی تأکید کرد: یکی از برنامه های کمیته امداد امام (ره) تمرکز، انسجام و هدایت در جمع آوری و هزینه کرد زکات فطریه است از این رو به نظر می رسد لازم است با توجه به اقامه نماز در مساجد مختلف، همچون سال های گذشته از ظرفیت هیئت امنای مساجد و موسسات خیریه مجاز و مراکز نیکوکاری برای جمع آوری و هزینه کرد فطریه استفاده شود.

دبیر شورای زکات استان قزوین یادآورشد: براساس دستورالعمل های موجود، تلاش می کنیم فطریه جمع آوری شده در کمترین زمان ممکن توزیع شود از این رو پس از پایان اقامه نماز عید فطر، کار هزینه کرد زکات برای محرومان آغاز و در این توزیع محرومان همان منطقه که فطریه جمع آویر شده در اولویت هستند.

انتهای پیام

امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید