امروز شنبه ,۱۱ تیر ۱۴۰۱
پنج شنبه / ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۰۹:۴۵
سرویس : زنجان
کد خبر : ۱۸۸۴۴۹
گزارشگر : ۸۷
مدیر کل کمیته امداد استان زنجان؛

پوشش 75 درصدی جمع آوری زکات فطره در سال جاری

پوشش 75 درصدی جمع آوری زکات فطره در سال جاری
(پنج شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱) ۰۹:۴۵

متولی جمع آوری وهزینه کرد زکات درسطح کشور براساس اذن ولی فقیه وقانون زکات دبیرخانه شورای زکات مستقر درکمیته امداد است و زکات فطره جمع آوری شده فقط برای معیشت فقرا ونیازمندان هزینه می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد، روح اله صالحی  مدیرکل کمیته امداد استان زنجان دراولین جلسه شورای زکات استان که با حضور اعضاء و به ریاست آیت اله خاتمی نماینده ولی فقیه وامام جمعه زنجان برگزار شد، گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه ترویج، توسعه، فرهنگ سازی و جمع آوری زکات در سال گذشته ارائه کرد و گفت: زکات از شئون حاکم اسلامی و ولی فقیه است ومتولی جمع آوری وهزینه کرد زکات در سطح کشور براساس اذن ولی فقیه وقانون زکات دبیرخانه شورای زکات مستقر درکمیته امداد است و زکات فطره جمع آوری شده فقط برای معیشت فقرا ونیازمندان هزینه می شود.

صالحی با بیان  اینکه تلاش های صورت گرفته در بخش زکات، دو دستاورد مهم داشته است، یکی ترویج فرائض دینی و فریضه واجب الهی مورد تاکید آموزه های دینی برای تامین اقتصاد جامعه اسلامی و دیگری بهره مندی نیازمندان و رفع حوائج نیازهای مومنین معسر که در دین اسلام رسیدگی به اقشار نیازمند تاکید فراوان شده است، تصریح کرد: جهت بهره مندی بیشتر از زکات فطره مومنین روزه دار در امور معیشت نیازمندان، جمع آوری زکات فطره با پوشش 75 درصدی در سطح استان زنجان توسط دبیرخانه شورای زکات استان در سالجاری برنامه ریزی شده است.

دبیر شورای زکات استان تصریح کرد: هر موسسه خیریه‌ و نهادی که زکات فطره را برای معیشت فقرا جمع‌آوری می‌کند باید به دبیرخانه شورای زکات استان معرفی شود تا مجوز لازم داده ‌شده وبر اساس لوگوی مشترک و بااطلاع نیروی انتظامی نسبت به جمع آوری زکات فطره اقدام نماید وپس از جمع آوری وثبت وضبط مالی آن آمار جمع آوری وپرداخت خود را بصورت یکجاومنسجم به دبیرخانه شورای زکات براساس فرمهای مشخص شده اعلام نماید.

مدیرکل کمیته امداد استان زنجان افزود: طبق هماهنگی های به عمل آمده با بانک های عامل، قبل از ظهر روز عید فطر مبالغ جمع آوری شده در قالب زکات فطره به حساب نیازمندان واریز شده و بخش عمده ای از آن نیز به مساجد واگذار می شودتا با محوریت ائمه جماعات ومراکز نیکوکاری دربین نیازمندان همان محل با حفظ کرامت وعزت نفس آنها هزینه شود.

صالحی با بیان اینکه پرداخت زکات باعث ارتقاء سرمایه اجتماعی نظام می گردد ادامه داد: رساندن پیام زکات، نیازمند احساس مسئولیت، عزم همگانی و گفتمان سازی در بخش های مختلف جامعه واقدام برای ادای کامل این فریضه الهی بوده. ونقش مسئولانه هریک از اعضای شورا در این خصوص اثر گذار است. انتهای پیام

امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید