امروز سه شنبه ,۱۴ تیر ۱۴۰۱
چهارشنبه / ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ / ۰۹:۳۰
سرویس : کهکیلویه و بویراحمد
کد خبر : ۱۸۸۴۱۰
گزارشگر : ۹۴

برگزاری اولین جلسه شورای زکات کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری

برگزاری اولین جلسه شورای زکات کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری
(چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۱) ۰۹:۳۰

اولین جلسه شورای زکات استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور اعضای شورا در دفتر امام جمعه یاسوج برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد، اولین جلسه شورای زکات کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری،  با حضور نماینده ولی فقیه در استان، سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار و برخی مسئولان استانی و اعضای این شورا در دفتر نماینده ولی فقیه برگزار شد.
حجه الاسلام و المسلمین سیدنصیر حسینی امام جمعه یاسوج و رئیس شورای زکات استان در این جلسه، گفت: زکات از پایه های دین اسلام است و در قرآن هرجا که امر به اقامه نماز شده امر به ادای فریضه زکات نیز شده است و این نشان از اهمیت زکات دارد.
وی با اشاره به اینکه نقش زکات در رفع محرومیت و فقر از جامعه اسلامی نقشی آشکار است، افزود: زکات یک واجب الهی است و ما باید شاکر باشیم که در یک موقعیتی قرار گرفته ایم که از اشخاصی هستیم که می خواهیم این فریضه الهی را احیا کنیم.
حجه الاسلام والمسلمین حسینی تصریح کرد: دادن زکات مایه برکت است وقتی یک جامعه ای در آن زکات پرداخت شود برای رفع مشکلات و نیازمندی های آن جامعه، خداوند هم توجه ویژه ای به آن جامعه می کند.
نماینده ولی فقیه در استان درخصوص زکات فطریه گفت: میزان زکات فطریه بر پایه قیمت گندم و یا برنج ۳ کیلو گرم برای هر نفر است
میزان زکات فطریه واجب و با توجه به قوت غالب هر فرد تعیین شده است، افزود: امسال میزان زکات فطریه برای افرادی که قوت غالب آنان گندم است برای هر نفر ۳۲ هزار تومان، برای افرادی که قوت غالب آنان برنج است ۶۸ هزار تومان و در صورتی که هم برنج و هم نان باشد، 50 هزار تومان است.  
رئیس شورای زکات کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه هیچ فرد یا گروهی در استان حق جمع آوری زکات را ندارند، ادامه داد:  تنها ادارات  کمیته امداد و بهزیستی زکات فطریه را جمع آوری می‌کنند و  اگر موسسات خیریه قصد جمع آوری زکات را داشته باشند باید از شورای زکات و کمیته امداد به عنوان دبیرخانه این شورا مجوز دریافت کنند.
قباد مبشری مدیرکل کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد نیز در این جلسه، با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد از استان‌های برتر در زمینه جمع‌آوری زکات در سطح کشور است، گفت: تعهدات ابلاغیه زکات استان در سال گذشته، ۲۱ میلیارد تومان بود،در حالی که ۲۶ میلیارد و 500 میلیون تومان زکات در استان جمع‌آوری شد.
وی با اشاره به اینکه میزان زکات جمع آوری شده کمیته امداد در سال گذشته، 190درصد رشد داشته است،  افزود: ۶۱ درصد زکات جمع آوری شده در سال گذشته برای رفع امور محرومان هزینه و باقی مانده نیز در موضوعات عامه المنفعه هزینه شد.  
مبشری افزود: با توجه به اینکه موضوع زکات فطریه و فصل برداشت محصولات کشاورزی را در پیش داریم از همه ائمه جمعه و جماعات، فرمانداران، بخشداران و عاملین زکات انتظار داریم که در زمینه آگاه سازی مردم درخصوص پرداخت زکات تلاش کنند تا بتوانیم از محل زکات جمع آوری شده یاری گر نیازمندان باشیم.
سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار نیز در این نشست زکات را یک فریضه و تکلیف الهی برشمرد و گفت: زکات از مهم ترین مقوله های توجه به نیازمندان و مستمندان در جامعه است و با برنامه ریزی درست و تبلیغ اصولی به ویژه در ماه مبارک رمضان می توان این فریضه الهی را به خوبی به جا آورد.
وی استفاده از ظرفیت رسانه‌های استان و نیز توانمندی علمی و تحقیقی آنان در راستای ترویج و تبلیغ فرهنگ زکات در سطح استان را مفید و ارزشمند دانست و گفت: روحانیون ،ائمه جمعه و جماعات در تبلیغ و فرهنگ سازی این فریضه الهی نقش بسیار برجسته ای دارند و در این خصوص خواستار مشارکت و همراهی عموم مردم جامعه در احیای این فریضه الهی هستیم.
هاشمی از متولیان امر زکات خواست این فریضه مهم را مختص به ماه مبارک رمضان ندادند و در سایر ماه‌های سال نیز اقدامات و برنامه ریزی های لازم برای جمع آوری زکات و نذورات و کمک های مردمی را انجام دهند و بیان کرد: بایدز مصوبات شورای زکات برای دستگاهها و فرمانداری ها ارسال شود تا نسبت به اجرای آنها اقدامات لازم صورت گیرد.
انتهای پیامامتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید