امروز دوشنبه ,۲ خرداد ۱۴۰۱
پنج شنبه / ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ / ۱۱:۴۷
سرویس : مشارکت های مردمی
کد خبر : ۱۸۸۱۶۴
گزارشگر : ۴۸۷
تاکید دو فعال جهادی در برنامه جشن رمضان؛

کار خیر و جهادی باید تخصصی و مبتنی بر توانمندسازی باشد

کار خیر و جهادی باید تخصصی و مبتنی بر توانمندسازی باشد
(پنج شنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۱) ۱۱:۴۷

دو فعال جهادی بر ضرورت تخصصی شدن فعالیت‌های نیکوکارانه و تمرکز بر توانمندسازی خانواده‌های نیازمند تاکید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، مصطفی ستارنژاد و امیر عبدی مقدم هر دو جهادگر هستند و در منطقه ۱۹ تهران فعالیت‌های نیکوکارانه خیران را به صورت هدفمند با ایجاد مهارت و حرفه آموزی برای نیازمندان پیش می‌برند. این دو جهادگر با حضور در ویژه برنامه جشن رمضان پیرامون نحوه کار جهادی و کمک‌های نیکوکاران توضیحاتی ارائه دادند.
 
امیر عبدی مقدم در مورد شرایط منطقه ۱۹ تهران بیان کرد: شاید در بخش‌هایی از منطقه ۱۹ وجود محلات و مناطقی که بافت مناسبی برای زندگی ندارد، باورپذیر نباشد که چنین محلاتی در پایتخت وجود دارد.
 
این جهادگر و نیکوکار ادامه داد: آسیب‌های اجتماعی بسیاری در برخی از محلات این منطقه وجود دارد و فقر و تنگدستی ساکنان بسیار مشهود است. مردم شریف این منطقه به دلیل بی‌تدبیری‌هایی که شده از رشد و پیشرفت عقب مانده‌اند. از رسانه‌ها و خبرنگاران می‌خواهم به این محلات بروند و از آسیب‌های ‌منطقه گزارش تهیه کنند.
 
عبدی مقدم فعالیت نیکوکاری را یک موضوع تخصصی دانست و گفت: ما پیرو اسلام هستیم و در دین ما همواره به تفکر توصیه شده است. لازم است هر فعالیتی را با پشتوانه عقلی انجام دهیم و شاهد هستیم افراد گاهی کار خیر انجام می‌دهند اما به دلیل نداشتن تخصص لازم، نتیجه مناسب دریافت نمی‌کنند؛ به این دلیل که آگاهی لازم را ندارند و عملکرد اشتباهی دارند.
 
وی با بیان اینکه در منطقه خلازیر اقدامات خیر بدون برنامه‌ریزی و پشتوانه مناسب هستیم، افزود: این محله یکی از خیابان‌های اصلی منطقه ۱۹ است. همین طور در کوره‌های آجرپزی آن‌قدر بسته و کمک ارزاق به این منطقه ارسال شده که همه در حال فروش آن بسته‌ها به نصف قیمت هستند. در حالی که اگر این کمک‌ها تخصصی و هدفمند باشد اتفاق بهتری رخ می‌دهد.
 
مصطفی ستارنژاد هم در ادامه اظهار کرد: در شهر تهران هر روز هشت هزار نفر وارد شده و به دلیل کمبود توان مالی بیشتر آنها به محلات جنوبی شهر می‌روند. موقعیتی پدید آمده که به جای کارهای نیکوکاری تخصصی و رفع مشکلات، مجبور به کارهای اولیه و تهیه بسته‌های ارزاق هستیم. لازم است خانواده‌های بی‌بضاعت را توانمند کنیم و این برای جهادگران بسیار شیرین است و آنها با عزت به زندگی بر می‌گردند.
 
وی با یادآوری اینکه در توانمندسازی افراد، محلات منطقه ۱۹ را به هم پیوسته می‌بینند، گفت: پیوستگی و ظرفیت‌های محلات را شناسایی کردیم و با همدلی، امور جهادی را در منطقه پیش می‌بریم. در یک محله پزشک وجود دارد و در محله دیگر این دسترسی نیست که با همدلی و ایجاد قرارگاه افراد در گروه‌های جهادی خدمات مورد نیاز را متمرکز ارائه می‌دهند.
 
ستارنژاد نیاز امروز جامعه را توانمند کردن افراد دانست و ادامه داد: لازم است در همه موقعیت‌های آموزشی و اجتماعی به نیاز اصلی جامعه که توسعه توانمندی و مهارت‌ها است فکر کنیم و به فکر کادرسازی باشیم. متاسفانه در این رابطه کار بسیار اندکی انجام شده است. بخشی از نهادها وظایف خود را به درستی انجام نداده‌اند که مشکلات در جامعه پدیدار شده و امید داریم به دولت مردمی که به کمک مردم بیاید.
 
انتهای پیام
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید