امروز دوشنبه ,۱۵ آذر ۱۴۰۰
شنبه / ۲۲ آبان ۱۴۰۰ / ۱۱:۱۷
سرویس : حقوقی و امور مجلس
کد خبر : ۱۸۵۴۹۶
گزارشگر : ۴۸۷
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:

توسعه بوم‌گردی راهکار کمیته امداد برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان

توسعه بوم‌گردی راهکار کمیته امداد برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان
(شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰) ۱۱:۱۷

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر توسعه بوم‌گردی به عنوان یکی از روش‌های رونق اقتصاد در روستاها گفت: باید با حمایت از تولیدات مددجویان و فراهم کردن بازار فروش، مانع مهاجرت روستائیان به شهرها بشویم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، علیرضا عباسی با بیان اینکه بخش زیادی از تولید کشور در روستاها انجام می‌شود، افزود: متاسفانه در اثر سیاست‌های تمرکزگرایانه، جمعیت روستاهای کشور از 70 درصد در سال‌های پس از انقلاب، به حدود 24 درصد رسیده است و باید زمینه مهاجرت معکوس از شهر به روستاها را فراهم کنیم.
 
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اگر از تولید در روستا و اقتصاد روستایی حمایت شود، روستاییان به سمت شهرها مهاجرت نخواهد کرد، ادامه داد: موضوع حمایت از اشتغال روستایی و رفع حاشیه‌نشینی در شهرهای بزرگ، از مواردی است که کمیته امداد اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده است.
 
عباسی خاطرنشان کرد: در کمیسیون کشاورزی باید با حمایت از برنامه‌های اشتغال کمیته امداد، در درجه اول به فکر حفظ جمعیت موجود روستاها باشیم و در مرحله بعد شرایط مهاجرت معکوس را فراهم کنیم؛ این مهم محقق نمی‌شود مگر با حمایت از اشتغال خرد روستایی و مقرون به صرفه شدن تولید در روستا.
 
وی گفت: در کمیته امداد در مرحله نخست باید مددجویان روستایی نیازمند توانمندسازی شناسایی شده و با کمک‌های فکری در بهره‌برداری هرچه بیشتر از ظرفیت‌های موجود در اقتصاد روستا بکوشیم. همچنین با حمایت از فروش و تامین بازار محصولات مددجویان از جمله با توسعه با فروش اینترنتی، فضای کسب و کار را برای روستائیان فراهم کنیم.
 
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر رونق صنایع دستی و محصولات ارگانیک روستاها اظهار کرد: باید بستر ارتباط مستقیم بین تولیدکننده روستایی و مصرف کننده شهری را فراهم کنیم و زمینه دلالی را از بین ببریم.
 
عباسی گفت: متاسفانه ظرفیت گردشگری روستاها کمتر مورد توجه قرار گرفته است. کمیته امداد طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از طرح‌های اشتغال در حوزه بوم‌گردی را برای مددجویان راه‌اندازی کرده اما کافی نیست و باید با ارائه آموزش‌های لازم به مددجویان، فضای جدیدی برای رونق زندگی و کسب و کار روستائیان فراهم شود.
 
انتهای پیام
 
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید