امروز دوشنبه ,۱۵ آذر ۱۴۰۰
دوشنبه / ۱۰ آبان ۱۴۰۰ / ۱۵:۰۲
سرویس : اشتغال
کد خبر : ۱۸۵۲۴۲
گزارشگر : ۴۸۷
با اخذ تسهیلات اشتغال از کمیته امداد میسر شد؛

کسب عنوان کارآفرین برتر کشوری از طریق پرورش زالو

کسب عنوان کارآفرین برتر کشوری از طریق پرورش زالو
(دوشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۰) ۱۵:۰۲

بانوی خوش‌فکر کارآفرین با استفاده از تسهیلات اشتغال کمیته امداد و راه‌اندازی مزرعه پرورش زالو، ضمن کسب درآمد مناسب، به عنوان کارآفرین برتر کشوری معرفی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد به نقل از خبرگزاری فارس، پرورش زالو طی سالیان اخیر با استقبال گسترده‌ای مواجه شده است. زالوی طبی از دیرباز در ایران و جهان استفاده پزشکی داشته و از نظر تاریخی ایران  یکی از کشورهایی است که زالو درمانی را مطرح کرده است؛ استفاده از زالو درسال‌های اخیر رو به افزایش گذاشته و بازار جهانی و‌ داخلی بسیار ارزشمندی را ایجاد کرده است.
 
آسیه موسوی متولد تربت حیدریه و دانش آموخته رشته طراحی دوخت است که حالا چند سالی می‌شود به کار پرورش زالو روی آورده است.
 
خودش اینطور می‌گوید: شروع کارم از ۱۷ سالگی بود چون می‌خواستم روی پای خودم بایستم که برای سرمایه اولیه از کمیته امداد کمک گرفتم و توانستم برای شروع کار جدید در زمینی که داشتم به روش فضای گلخانه‌ای روباز، صیفی‌جات کشت کنم و این‌گونه بود که با کار کشاورزی وگلخانه‌ای آشنا شدم.
 
وی ادامه می‌دهد: کم کم با بحث پرورش زالو آشنا شدم و هفت سالی است که در این زمینه به صورت جدی و علمی مشغول به کار و تولید هستم.
 
وام ۲۰ میلیون تومانی کمیته امداد و جدی‌‌تر شدن پرورش زالو
 
موسوی از جدی‌تر شدن کسب و کارش اینطور روایت می‌کند: چهار سال پیش برای شروع کار ۲۰ میلیون تومان از کمیته امداد وام خوداشتغالی گرفتم و نخستین پرورش زالو را در خوابگاه الغدیر کمیته امداد در تربت حیدریه شروع کردم که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و چهار نفر با من همکاری داشتند.
 
این بانوی خوش‌فکر که باعث اشتغال‌زایی بیش از ۱۴۰ نفر شده است، عنوان می‌کند: چون من طرح تلفیقی پرورش و تکثیر زالو برچسب‌دار را به کمیته امداد ارائه دادم و این طرح تلفیقی یا آکواپونیک( تولید همزمان زالو وگیاهان آب مازاد) در کل کشور برای نخستین بار مطرح می‌شد، بسیار مورد استقبال قرار گرفت.
 
موسوی درخصوص نحوه کارش تشریح می‌کند: زالوها داخل استخر پرورش پیدا می‌کنند و آب آزاد وارد چرخه گل و گیاه می‌شود، بخشی از این آب برای کشت علوفه استفاده می‌شود که علوفه انتخابی ما جو است و از این طریق ماهانه حدود ۶۰ تن علوفه دامی تولید می‌شود.
 
این بانوی کارآفرین که کارش را زیر نظر دکتر داروساز و دامپزشک انجام می‌دهد، سالانه مجوز تولید ۹۰۰ هزار قطعه زالوی برچسب‌دار دارد، زالوهایی که مانند یک دارو دارای تاریخ تولید، تاریخ انقضا وموارد منع مصرف نیز هستند و کاملا مشخص شده است که هر زالو برای چه بیماری کارآیی دارد.
 
خودش می‌گوید: کارش را ابتدا با ۲۰۰ عدد زالو شروع کرده و در حال حاضر به ۹۰۰ هزار قطعه رسانده است؛ ما می‌توانیم زالوهایمان را به داروخانه‌ها و مراکز درمانی و بیمارستان‌ها ارائه دهیم.
 
وی با بیان اینکه مهمترین کارایی درمانی زالوها برای گرفتگی رگ‌ها، واریس، دردهای مفصلی و پادرد است، متذکر می‌شود: در بخش فرآوری نیز می‌توان برای تولید روغن،کرم، صابون، شامپو فعالیت کرد که  در مرحله دریافت مجوزهای لازم از سازمان غذا ودارو هستیم.
 
این بانوی کارآفرین توضیح می‌دهد: پرورش زالو دو شکل مختلف دارد؛ رشته تکثیر و رشته پرورش؛ در بخش پرورش محدودیتی در سرمایه‌گذاری نداریم، شما از یک و دو میلیون‌ تومان تا هر چقدر که توان داری می‌توانی شروع کنی و حدودا یک سال زمان از لحظه آماده‌سازی بستر برای تکثیر تا به مرحله طبی زالو برسد؛ بازگشت سرمایه در رشته پرورش زودتر از رشته تکثیر است. در بخش پرورش، دوره‌های سوددهی چهارماهه و کوتاه‌مدت است؛ البته در بخش تکثیر، سوددهی بیشتری نصیب شما می‌شود، ولی دوره بازگشت سرمایه به نسبت پرورش، طولانی است.
 
این کار آفرین عنوان می‌کند: از مسئولان متولی درخواست دارم در رسیدن به اهداف بلند مدت ما را همراهی کنند و با قاچاق زالو و برداشت بی رویه آن توسط مافیا از تالاب‌ها برخورد قاطع داشته باشند تا ما بتوانیم کار کنیم.
 
صادرات و فرآوری زالو و استخراج دارو از بزاق این حیوان کوچک از برنامه‌های بلندمدت اوست؛ موسوی، معین اقتصادی تربت حیدریه، کار آفرین برتر کشوری و دارنده تقدیر از سازمان یونسکو است و نخستین و تنها تولیدکننده‌ زالوست که بحث صادرات به کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق را در برنامه خود دارد.
 
انتهای پیام
 
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید