امروز جمعه ,۳۰ مهر ۱۴۰۰
سه شنبه / ۲۰ مهر ۱۴۰۰ / ۱۰:۳۶
سرویس : ایلام
کد خبر : ۱۸۴۸۳۸
گزارشگر : ۱۰۰

رازهای تندرستی و روزگاران سپری شده سالخورده ترین مددجوی مرد ایلامی / بخش دوم و پایانی

(سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰) ۱۰:۳۶

از شکرعلی درباره رازهای سلامتی اش در طول یکصد و چند سال زندگی اش می پرسم که وی می گوید: سلامتی هم جنبه روحی دارد و هم جسمی و سلامت هر دوی اینها باعث طول عمر بیشتر می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد، او می گوید: زندگی ما مردم مناطق کرد نشین از گذشته های دور تاکنون به جنگل و کوهستان گره خورده است و زندگی عشایری و پرورش دام لازمه آن این است که مدام در طبیعت و کوهستان باشی و این خود باعث تحرک مدام بدنی ،نشاط روحی و سلامتی انسان می شود. او ادامه می دهد: روزگارانی بوده که من از همین  پاکل گراب هر روز تا نیمه کبیرکوه رفته و برگشته ام و لذت هم برده ام. اکنون نیز دوست دارم هر روز از همین جا تا بالای کبیرکوه بروم ولی دیگر توانایی بدنی برای اینکار ندارم.
شکرعلی به نقش مهم تغذیه در سلامتی اش اشاره می کند و می گوید: مردم کردنشین بخاطر سبک زندگی شان همواره غذای سالم و طبیعی خورده اند که معمولا گوشت قرمز دامهایی که از بهترین گیاهان در طبیعت ایلام و کبیرکوه تغذیه می کنند به همراه گوشت مرغ و پرندگان محلی ,شیر، ماست، روغن حیوانی و کشک و گیاهان دارویی که در طبیعت وجود دارد به همراه گندم و حبوباتی که به دست خودشان کشت می شود.

از مهم ترین غذاهایشان بوده که در واقع سالم ترین و کامل ترین نوع تغذیه هم به حساب می آید و خودم هم مانند دیگر مردم این دیار چنین تغذیه ای داشته ام.
وی اعتقاد دارد گوشت قرمز و روغن حیوانی نه تنها برای بدن مضر نیست بلکه بهترین دارو و تغذیه برای بدن است  و در طول یکصد و چند سال گذشته یکی از مهم ترین مواد غذایی مصرف وی بوده است و اکنون نیز به هر میزان که اشتها داشته باشد و دلش بخواهد گوشت و روغن حیوانی مصرف می کند.
شکرعلی رزمخواه در کنار این تغذیه منحصر به فرد و مورد علاقه اش چندان تمایلی به غذاهای امروزی و غیر ارگانیک ندارد و می گوید مطلقا گوشت مرغهای پرورشی در مرغداری ها را مصرف نمی کند و علاقه ای هم ندارد.حتی خوردنی های دیگری همچون ماکارونی ،کالباس،سوسیس و غذاهای کنسرو شده را هرگز مصرف نکرده است و بخاطر تغذیه سالمی که داشته است خوشبختانه در طول عمرش به ندرت به پزشک مراجعه کرده است و در چند سال پیش تنها یکبار بخاطر دل درد به بیمارستانی در ایلام رفته و برای نخستین بار سونوگرافی کرده است .

در گذشته های دور در نواحی زاگرس شکار پرندگان و حیوانات نه تنها یک تفریح و سرگرمی بلکه یک منبع غذایی هم به حساب آمده است.شکرعلی وقتی از روزگاران شکار در کبیرکوه می گوید کف دستهایش را با حسرت به هم می مالد و نگاه‌هایش را به سمت قله های کبیرکوه در روبرویش پرواز می دهد.
وی می گوید: آن زمان سرتاسر کبیرکوه پر گله های حیوانات گوناگون وحشی بوده و حتی زمستان‌ها شاهد اطراق گله های بز، قوچ، میش، کل و دیگر حیوانات وحشی در دامنه های کبیرکوه و اطراف این روستاها بودیم حتی حیوانات درنده ای هم همچون پلنگ در گذشته های دور به فراوانی در کبیرکوه وجود داشت که امروزه تعداد این گونه ها متاسفانه به حداقل رسیده است.

گزارش: حشمت اله کرمی نژاد
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید