امروز جمعه ,۳۰ مهر ۱۴۰۰
چهارشنبه / ۱۴ مهر ۱۴۰۰ / ۱۵:۱۵
سرویس : اشتغال
کد خبر : ۱۸۴۷۶۷
گزارشگر : ۴۳
به مناسبت روز دامپزشکی عنوان شد؛

حمایت کمیته امداد از طرح توسعه دامپزشکی برای کاهش هزینه‌ دامداران محروم

(چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰) ۱۵:۱۵

کمیته امداد با حمایت از طرح توسعه کلینیک دامپزشکی‌ در مناطق محروم، به کاهش هزینه دامداران محلی و ارتقای خدمات مربوط به دامپروری مددجویان کمک کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، کمیته امداد به‌ عنوان نهاد حامی اقشار نیازمند، بحث پشتیبانی از محرومان را در اقصی نقاط  کشور از وظایف اصلی خود می‌داند.  این نهاد علاوه بر حمایت معیشتی، توانمندسازی و اشتغال‌زایی گروه‌های کم‌برخوردار جامعه را نیز در دستور کار دارد.
 
بخشی از فعالیت‌های کمیته امداد در بحث اشتغال‌زایی و توانمندسازی مربوط به حوزه هدایت شغلی است که در آن خانواده‌هایی که تخصص و مهارت دارند اما سرمایه کار ندارند را شناسایی کرده و  برای راه‌اندازی کسب و کار، مورد حمایت قرار می‌دهد.
 
موضوع هدایت شغلی در راستای مباحث محرومیت‌زدایی و اشتغال‌زایی برای محرومان جامعه است که می‌تواند به‌صورت مستقیم و یا غیرمستقیم انجام شود.
آن بخش از هدایت شغلی که به‌ طور مستقیم به اشتغال‌زایی می‌انجامد، در کمک مستقیم به خانواده‌های مددجو و ایجاد کسب و کار برای آنان نمایان می‌شود. مددجویان دارای مهارت که نیازمند امکانات و سرمایه برای راه‌اندازی شغل هستند، با حمایت‌ امداد کسب و کار خود را راه‌اندازی می‌کنند.
 
از سوی دیگر هدایت شغلی می‌تواند به‌صورت غیر مستقیم به یاری مددجویان منجر شود. بدین ترتیب که فرد مستعد و آموزش‌دیده که نیازمند حمایت مالی است از سوی کمیته امداد پشتیبانی شده و او پس از رونق کسب و کارش افراد نیازمند شغل -به‌ ویژه مددجویان کمیته امداد- را به‌ استخدام در می‌آورد.
 
علی لطفی جوان ۲۹ ساله زاهدانی یکی از الگوهای موفق در هدایت شغلی است که توانسته با مساعدت کمیته امداد ضمن توسعه کلینیک دامپزشکی خود، کمک بسیاری به دامداران منطقه محروم تفتان و طرح‌های دامپروری مددجویان امداد داشته باشد.
 
وی با تشریح فرآیند توسعه کسب و کارش می‌گوید: من اهل زاهدان هستم و با توجه به نیاز منطقه، برای راه‌اندازی یک کلینیک دامپزشکی به شهرستان تفتان آمدم. با توجه به این‌که شهرستان تفتان به تازگی تاسیس شده از بسیاری خدمات محروم است و پس از بررسی کارشناسی به این نتیجه رسیدم که کار تخصصی من یعنی دامپزشکی می‌تواند برای منطقه مفید بوده و پیشرفت داشته باشد.
 
لطفی ادامه داد: من این مرکز دامپزشکی را ابتدا با هزینه شخصی تاسیس کردم و وسایل اولیه آن را نیز خریداری و راه‌اندازی کردم اما با توجه به نیاز روزافزون مردم منطقه، توسعه کلینیک دامپزشکی ضروری به نظر می‌رسید و از طرفی تامین این هزینه‌ها از توان من خارج بود.
 
این دامپزشک جوان می‌افزاید: با توجه به نیاز دامداران محروم منطقه به دریافت خدمات بیشتر، برای تامین هزینه‌های توسعه دامپزشکی به کمیته امداد مراجعه کردم و در آنجا با طرح هدایت شغلی و تسهیلات این نهاد برای راه‌اندازی کسب و کار در مناطق محروم بیشتر آشنا شدم. در ادامه، طرح توجیهی برای توسعه دامپزشکی را به مسئولان ارائه دادم که پس از بررسی توسط کمیته امداد و انجام چند مرحله بازدید از دامپزشکی، طرح توسعه مورد موافقت قرار گرفت و تسهیلاتی را در قالب وام قرض‌الحسنه اشتغال دریافت کردم.
 
دامپزشک خوش ذوق زاهدانی در مورد تعداد افراد شاغل در کلینیک می‌گوید: در حال حاضر ۲ نفر در این کلینیک فعالیت می‌کنند، البته تعدادی واکسیناتور هم داریم که در صورت اجرای طرح‌های واکسیناسیون از آنها برای حضور در مناطق روستایی و واکسیناسیون دام استفاده می‌کنیم و در این زمینه می‌توانیم از مددجویان کمیته امداد بهره ببریم.
 
وی در مورد تاثیر کسب و کارش برای مردم منطقه هم عنوان می‌کند: با توجه به این‌که منطقه تفتان کمتر توسعه‌ یافته است؛ دامداران ناچار بودند برای انجام امور دامی به شهرهای بزرگ و یا مرکز استان بروند اما از زمانی‌ کلینیک دامپزشکی ما راه‌اندازی شده است، دامداران و مددجویان کمیته امداد بدون رفت و آمد به مرکز استان و با هزینه کمتر خدمات مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند.
 
لطفی در پایان معتقد است؛ بدون شک تسهیلات کمیته امداد علاوه بر اینکه به‌ طور مستقیم نقش مهمی در اشتغال‌زایی قشر محروم منطقه دارد، با حمایت از فعالیت‌های تخصصی همچون کلینیک دامپزشکی، می‌تواند زمینه اشتغال غیر مستقیم و همچنین کمک به طرح‌های اشتغال دامپروری مددجویان را فراهم کند.
 
 
انتهای پیام
 
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید