امروز شنبه ,۱ آبان ۱۴۰۰
شنبه / ۳ مهر ۱۴۰۰ / ۱۸:۴۷
سرویس : مشارکت های مردمی
کد خبر : ۱۸۴۵۸۷
گزارشگر : ۴۸۷
از سوی خانواده نیکوکار البرزی انجام شد؛

راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه خانوادگی برای کمک به نیازمندان

راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه خانوادگی برای کمک به نیازمندان
(شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰) ۱۸:۴۷

یک خانواده نیکوکار در استان البرز با راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه خانوادگی اقدام به کمک به خانواده‌های نیازمند و پرداخت وام قرض‌الحسنه به آنها می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، ترویج فرهنگ خیر و احسان و مردمی شدن امدادرسانی طی سال‌های اخیر از اهداف و برنامه‌های اصلی کمیته امداد امام خمینی (ره) به شمار رفته است. به طور قطع یکی از شاخص‌ترین شیوه‌های مردمی یاری رساندن به نیازمندان که سابقه طولانی در فرهنگ ایرانی-اسلامی مردم ما دارد، راه‌اندازی صندوق‌های قرض‌الحسنه با هدف ارائه وام قرض‌الحسنه و گره‌گشایی خانواده‌های محروم است.
«فرزانه جعفری» یکی از این افراد نیکوکار است که با مشارکت اعضای خانواده‌اش (پدر، مادر و برادر) صندوق قرض‌الحسنه‌ای و موسسه خیریه‌ای تشکیل داده و به اقشار ضعیف و بی‌بضاعت، بدون سپرده وام‌های تا سقف ۵ میلیون تومان به صورت قرض‌الحسنه و کارمزد پایین ارائه می‌دهند.
وی با اشاره به این مطلب که این موسسه‌ خانوادگی آنها با عنوان صندوق قرض‌الحسنه‌ امام جعفر صادق (ع) از سال ۱۳۷۲ در استان البرز (منطقه حصارک) به فعالیت مشغول بوده، می‌گوید: موضوع قرض‌الحسنه در آیات بسیاری از قرآن کریم مطرح شده است. در دو آیه در سوره بقره و در سوره مائده و حدیث و ... در مورد قرض‌الحسنه گفته شده است. در آیه ۲۴۵ سوره بقره خداوند کریم درباره قرض‌الحسنه فرمودند: «کیست که خدا را قرض‌الحسنه دهد تا خداوند بر او به چندین برابر بیفزاید و خداست که می‌گیرد و می‌دهد و همه به سوی او بازگردانده می‌شوید».
 
وی با اشاره به تاریخچه فعالیت صندوق قرض‌الحسنه خانوادگی می‌افزاید: در سال‌های نخست فعالیت، موسسه خیریه ما روی موضوع کمک به خانواده‌های نیازمند متمرکز بود و تعدادی از این خانواده‌ها را تحت حمایت داشتیم اما به مرور زمان متوجه شدیم که حمایت از ایتام و کودکان نیازمند هم بسیار ضروری است زیرا این کودکان آینده‌سازان کشورمان هستند و هر کمکی به آنها بشود، به نوعی سرمایه‌گذاری برای توسعه و پیشرفت میهن‌مان است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم کمک به این کودکان را در دستور کار قرار دهیم.
این خیر نیک‌اندیش با اشاره به همکاری موسسه خیریه خانوادگی‌شان با کمیته امداد، می‌افزاید: شناسایی افراد نیازمند کاری تخصصی و دشوار است که نیاز به تحقیقات گسترده دارد. وقتی کار موسسه خیریه ما توسعه پیدا کرد دیگر امکان شناسایی نیازمندان مناطق دیگر برای ما میسر نبود. وقتی با عملکرد کمیته امداد و شفافیت عملکرد این نهاد آشنا شدیم مصمم شدیم که از بانک اطلاعاتی آنان که دقیق و کارآمد است بهره ببریم تا نیازمندی در اطراف ما جا نماند. همین شد که در ابتدا 10 کودک یتیم نیازمند و در ادامه حدود 50 کودک نیازمند را تحت حمایت قرار دادیم.
خانم جعفری بیان می‌کند: این کودکان علاوه بر مستمری که به ‌صورت ماهیانه دریافت می‌کنند، به ‌صورت مناسبتی همچون سال نو، ماه رمضان، سال تحصیلی و ... هم امکاناتی همچون بسته معیشتی، سبد کالا و ... را دریافت می‌کنند و گزارش فعالیت‌های ما تماما زیر نظر هیات امنای موسسه خیریه انجام می‌شود.
وی به دیگر زمینه‌های همکاری موسسه خیریه خانوادگی خود با کمیته امداد پرداخته و می‌گوید: 
کمیته امداد احتیاجات جامعه هدف را به خوبی احصا کرده و در مواردی در اختیار مراکز نیکوکاری و موسسات خیریه قرار می‌دهد. به عبارت دیگر این موسسات خیریه را رقیب خود نمی‌داند بلکه بازوی توانمند و همکار خود تلقی می‌کند. به‌ عنوان نمونه در سال تحصیلی گذشته که شیوع کرونا مدارس را تعطیل کرد و فرآیند آموزش به‌ شکل غیرحضوری و آنلاین انجام شد، بنا به توصیه کمیته امداد 18 تبلت را برای کودکان کم‌بضاعت تهیه کرده در اختیار کودکان نیازمند قرار دادیم. همچنین موارد بسیاری کمک‌هزینه رهن و اجاره مسکن با معرفی این نهاد انجام شده است که به درستی تحقق همان شعار مردمی شدن امدادرسانی به شمار می‌رود.
انتهای پیام
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید