امروز سه شنبه ,۶ مهر ۱۴۰۰
چهارشنبه / ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۴:۲۶
سرویس : اشتغال
کد خبر : ۱۸۴۲۵۳
گزارشگر : ۴۸۷
گزارشی از طرح راهبری شغلی در استان کرمان:

کرمان قطب کشت لوفا در کشور می‌شود/ ایجاد 33 مزرعه لوفا توسط مددجویان

(چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰) ۱۴:۲۶

با حمایت کمیته امداد و ارائه آموزش به مددجویان از طریق راهبران شغلی، تاکنون 33 مزرعه کشت لوفا در کرمان راه‌اندازی شده و این استان می‌تواند قطب تولید این محصول اقتصادی و درآمدزا شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، در سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی‌های پیاپی و به صرفه نبودن کشاورزی، شاهد مهاجرت بسیاری از روستاییان استان کرمان به شهرها بودیم که از عمده‌ترین آسیب‌های آن افزایش حاشیه نشینی و از بین رفتن تولید در مناطق روستایی بوده است.
 
امروزه کمبود شدید آب برای کشاورزی، اتخاذ راهکارهای مناسب و مدیریت کشت، اهمیت بالایی دارد. تغییر هرچه زودتر تولید محصولات کشاورزی متناسب با مناطق نیمه خشک و جایگزینی محصولات جدید به جای محصولات آب‌بر ضروری و حیاتی است.
 
در همین راستا، کمیته امداد تلاش کرده است تا با بررسی کارشناسی به ویژه در مناطقی که مهاجرت بالایی دارد، کارآفرینی متناسب با زیست بوم منطقه‌ای انجام دهد. یکی از این اقدامات این نهاد که در استان کرمان انجام شده است، کشت گیاه لوفاست که هم متناسب با مناطق کم آب کشور است و هم درآمد قابل ملاحظه‌ای را برای مددجویان این نهاد ایجاد می‌کند.
 
یحیی صادقی، مدیرکل کمیته امداد استان کرمان در این باره می‌گوید: سالها است که بحث عدم تولید محصولات آب بر در مناطق خشک ایران و صادرات آن که با قیمتی بسیار پایین انجام می‌شود، مطرح است اما متاسفانه همچنان این وضعیت تداوم دارد که ادامه این روند به نابودی کامل ته مانده منابع آبی کشور منجر خواهد شد.
 
وی می افزاید: از سوی دیگر کمیته امداد با اجرای طرح نظام راهبری شغلی با بهره‌مندی از کارآفرینان حرفه‌ای و با هدف مشارکت در برنامه اشتغال امداد، فرصت‌های شغلی برای محرومان ایجاد کرده است.
 
صادقی تاکید می‌کند: ما برخی ظرفیت‌ها و استعدادهایی در جای جای کشورمان داریم که ناشناخته است و متاسفانه کمتر به آن‌ها می‌پردازیم. یکی از این ظرفیت‌ها، کشت و پرورش گیاه لوفا است. لوفا محصول جدید و بسیار ویژه‌ای است که برای اولین بار کسانی که به عنوان راهبر شغلی به کرمان آمدند عنوان کردند که به راحتی می‌شود این طرح را در بالاترین سطح محرومیت یعنی ظریب 9 اجرا کرد.
 
وی می‌افزاید: ما 33مزرعه لوفا ایجاد کردیم و هر سال به تعداد آن اضافه می‌شود و نکته مهم این است که درآمد بسیار خوبی دارد. ضمن اینکه ما این محصول را به صورت تضمینی از مددجویان‌مان خریداری می‌کنیم.
 
صادقی در ادامه با اشاره به موضوع بحران آب در کرمان می‌گوید: ما هم دغدغه مردم را داریم و هم دغدغه آب‌های زیرزمینی را. ما کشت لوفا و یونجه را ترویج می‌کنیم که نیاز به آب کمی دارند، کشاورزان هم آبیاری زیرسطحی انجام دهند و برای این کار قراردادهایی هم بسته‌ایم.
 
وی با اشاره به آغاز کاشت لوفا می‌گوید: ما از سال 97 شروع کردیم و در منطقه جبال بارز جنوبی که یکی از بخش‌های شهرستان عنبرآباد است و با تاکید بر جنوب کرمان کار را آغاز کردیم و هر سال در حال گسترش آن هستیم.
 
مدیرکل کمیته امداد استان کرمان با اشاره به شرایط آب و هوای بسیار مناسب کرمان برای کاشت لوفا می‌افزاید: استان کرمان در حال تبدیل به قطب کاشت لوفا در کشور است. مددجوها هم بسیار موفق بوده‌اند و از آن جا که این محصول آب کمی می‌خواهد، برای استان بسیار خوب و قابل توسعه است.
 
حسین مقیمی، راهبر شغلی کشت لوفا در جنوب کرمان نیز می‌گوید: گیاه لیف، گیاه مناطق گرمسیری است. از خانواده کدوئیان است و تنها گیاهی است که اسفنج تولید می‌کند. فصل کشتش آخر اسفند است؛ حدود یک ماه و نیم تا دو ماه طول می‌کشد که به گل دهی برسد و سه ماه تا برداشت طول می‌کشد.
 
وی می‌گوید: با این حال بیشترین محصولی که از گیاه لوفا تولید می‌شود انواع لیف‌های گیاهی است که خواص منحصر به ‌فردی برای پوست دارد که از جمله آن می‌توان به بهبود گردش خون و تغذیه مناسب‌تر پوست، کاهش چین ‌و چروک پوست، کاهش جوش‌های سرسیاه و سرسفید پوست صورت و بدن و کمک به لطافت، روشنی و استحکام پوست اشاره کرد.
 
این راهبر شغلی اضافه می‌کند: با توجه به خشکسالی‌های پیاپی، در این منطقه دیگر تره‌بار و بسیاری از محصولات کشاورزی بار نمی‌دهد. همچنین هزینه‌های کشاورزی هم بسیار بالا رفته است و باید به فکر کشت جایگزین باشیم.
 
مقیمی ادامه می‌دهد: طرح لوفا را در سال‌های قبل به صورت آزمایشی داشتیم و امسال اعتبارات بسیار مناسبی در اختیار ما قرار دادند که بدهیم به مددجویان تا به صورت عمومی اجرا کنیم. وام اشتغال و تسهیلات بانکی به مددجویان دادیم، رابط شغلی در نظر گرفتیم و عنوان کردیم که این محصول را به صورت ضمانتی خریداری می‌کنیم.
 
این راهبر شغلی کمیته امداد در خاتمه می‌گوید: این محصول با زمین‌های منطقه سازگار است. به صورت آزمایشی جواب بسیار خوبی گرفتیم و یقینا توجه به آن مشوق بزرگی برای جلوگیری از مهاجرت کشاورزان خواهد شد.
 
انتهای پیام
 
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید