امروز سه شنبه ,۶ مهر ۱۴۰۰
دوشنبه / ۸ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۴:۴۸
سرویس : اشتغال
کد خبر : ۱۸۴۰۹۶
گزارشگر : ۴۸۷
گزارشی از راه‌اندازی طرح اشتغال مددجوی کمیته امداد؛

درآمدزایی بانوی کارآفرین از طریق کشت و پرورش قارچ

(دوشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۰) ۱۴:۴۸

بانوی کارآفرین با استفاده از تسهیلات اشتغال کمیته امداد توانسته ضمن راه‌اندازی سالن کشت و پرورش قارچ، درآمد مناسبی برای خود و خانواده‌اش فراهم کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد به نقل از خبرگزاری فارس، همه اهل روستا، «جمیله عابدی» را که اسمش با صنعت پرورش قارچ، گره خورده خوب می‌شناسند و به تلاش و کوشش او و خانواده‌اش اذعان دارند.
 
مادر خانه از همسرش تعریف می‌کند که زمین‌گیر و بیمار بوده و از پس مخارج 7 بچه بر نمی‌آمد، زیر لب دعا می‌کرد به کمیته امداد که سال‌های سال کمک کردند تا فرزندانش کم‌کم به بار بنشینند و تحصیلات خود را به اتمام برسانند.
 
وی ادامه داد: پدر خانواده که سال ۷۴ فوت کرد، تمام امیدمان بعد از خدا به همان کمک‌های کمیته بود، تا سال ۹۱ که دخترم جمیله در رشته کشاورزی مدرک کارشناسی ارشد گرفت و به دنبال کار می‌گشت تا بتواند وضعیت زندگیمان را تغییر دهد، اما هر چه بیشتر می‌گشت، کمتر پیدا می‌کرد!
 
این بانوی فسایی بیان کرد: البته ناامید نشد، دوست داشت از تخصصی که در دانشگاه کسب کرده بود استفاده کند، اما ما زمین کشاورزی نداشتیم، تا اینکه با مشورت با اساتید خود و اداره کشاورزی شهرستان، در اتاق کنار حیاط خانه شروع به کشت قارچ کرد.
 
وی اظهار داشت: قارچ‌هایی که با رشد خود، روز به روز شادی و برکت را به خانه ما آورد. چهار فرزندم ازدواج کردند و دو نفر دیگر همکار جمیله شدند و نان‌آور خانواده.
 
خانم جمیله عابدی تعریف کرد که با وام خوداشتغالی ۱۵ میلیونی کمیته امداد توانسته کمپوست و بذر اولین کشت را فراهم کند و با فروش اولین محصول، که البته به خاطر نا آشنایی با بازارهای فروش، خیلی سخت بوده، سود خوبی کرده و مواد اولیه برای کشت بعد را فراهم آورده.
 
این بانوی کارآفرین گفت: کشت‌های اول را در سبدهای میوه‌ای انجام می‌دادم در مساحتی در حدود ۲۱ متر مربع اما با دومین وامی که در سال ۹۴ گرفتم توانستم همه سالن را قفسه‌بندی کنم و دماسنج‌ها را تهیه کنم و در سال ۹۸ با سومین وام، توانستم سطح کار را تا ۷۰ متر افزایش دهم.
 
وی افزود: از وقتی شروع به کار کردم، کمپوست که مهمترین ماده اولیه کار به شمار می‌آید روز به روز گرانتر و بی‌کیفیت‌تر شده تا حدی که مقدار محصول در شرایط مشابه از 4.5 تن در هر کشت به 2 تن رسیده است.
 
این کارآفرین اظهار کرد: الان برای یک کشت، به حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون هزینه کمپوست و ۷۰ روز مزد کارگر و مواد مصرفی، نیاز هست که قیمت تمام شده را بسیار بالا می‌برد و با توجه به اوضاع اقتصادی مردم، فروش آن سخت می‎شود، همین موضوع باعث شده که تصمیم بگیرم خودم کپوست تهیه کنم که کیفیت آن بهتر شود و هزینه تمام شده قارچ کاهش یابد اما برای این کار نیاز به سرمایه‌ای حدود ۵۰۰ میلیون دارم که هنوز نتونستم‌ فراهم کنم. او گفت در هر کشت که حدود ۷۰ روز طول می‌کشد، وقتی تمام هزینه ها را حساب کنم، حدود ۹ میلیون سود خالص عایدمان می‌شود.
 
این بانوی کارآفرین از برکت در کار کشاورزی گفت و به همه جوانان جویای شغل سفارش کرد که اگر زمین مناسب دارند با مشورت و استفاده از تخصص، کار کشاورزی را شروع کنند و اگر هم زمین کشاورزی مناسب ندارند، چون برخلاف دیگر محصولات کشاورزی برای پرورش قارچ نیازی به زمین های هکتاری و حاصلخیز وجود ندارد، می‌توانند در مقیاس صنعتی با حدود هشت سالن ۱۰۰ متر مربعی سطح زیربنا، حدود ۲۵۰ تن قارچ در سال تولید کنند و یا تولید قارچ را در فضای بسته و کوچکی در خانه شروع کنند.
 
عابدی خاطرنشان کرد: کشت و تولید قارچ از صنایع بسیار زود بازده به حساب می‌آید و اگر شرایط مهیا شود می‌توان از فرآورده‌های جنبی همچون ترشی، مربا، شور، بلنچ منجمد، پودر کالباس، برگر، کنسرو و یا سایر فراورده‌های دیگر، ارزش افزوده فراوانی را به دست آورد.
 
انتهای پیام
 
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید