امروز سه شنبه ,۶ مهر ۱۴۰۰
یکشنبه / ۷ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۲:۳۳
سرویس : مشارکت های مردمی
کد خبر : ۱۸۴۰۷۲
گزارشگر : ۴۸۷
مروری بر فعالیت‌های مرکز نیکوکاری ابراهیم خلیل (ع)؛

خیریه 55 ساله که تبدیل به مرکز نیکوکاری مسجدمحور شد

(یکشنبه ۷ شهریور ۱۴۰۰) ۱۲:۳۳

مرکز نیکوکاری ابراهیم خلیل (ع) از مراکزی است که با دریافت مجوز از کمیته امداد و بهره‌مندی از تجارب این نهاد نه تنها فعالیت‌های خود را ساختارمند کرد بلکه توانست نقش محوری در هم‌افزایی نیروها برای امدادرسانی به محرومان در منطقه را فراهم کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، فعالیت‌ نهادها و سازمان‌هایی که وظیفه حمایت از اقشار محروم و کم‌برخوردار را بر دوش می‌کشند بسیار سخت است تا به تنهایی بتوانند این مهم را آن هم در شرایطی که وضعیت اقتصادی مشکلات بسیاری برای اقشار محروم جامعه ایجاد کرده است.
 
قطعا در این میان واگذاری برخی از فعالیت‌ها (با نظارت کمیته امداد) به مردم و مشارکت آنها در اقدامات خیرخواهانه هم از بار فعالیت‌های این نهاد می‌کاهد و هم سبب مردمی شدن امدادرسانی خواهد شد.
 
یکی از نمونه‌های موفق کمیته امداد در زمینه واگذاری امور مربوط به امدادرسانی به مردم، مرکز نیکوکاری «ابراهیم خلیل» در شهرری است.
 
«علی تات»، نایب رئیس مرکز نیکوکاری ابراهیم خلیل در ارتباط با تاریخچه راه‌اندازی این مرکز نیکوکاری گفت: این خیریه که 55 سال سابقه فعالیت در حمایت از اقشار محروم منطقه شهرری را دارد، فعالیت‌هایش را در مسجد و با حمایت خیرین انجام می‌داد اما در سال 93 با در نظر گرفتن این مسجد به ‌عنوان کانون مرکز نیکوکاری، فعالیت و ساختار خیرخواهانه ما سازماندهی بیشتری همراه شد.
 
وی با اشاره به این مطلب که 13 نفر به ‌صورت افتخاری با این مرکز در بخش‌های وام، جهیزیه، ایتام و ... همکاری دارند، افزود: با توجه به این‌که اولویت اصلی ما در رفع نیاز حداکثری و توانمندسازی ایتام فاقد سرپرست است، سعی کردیم میزان پرونده‌هایمان را از 120 پرونده فراتر نبریم تا تمرکز بیشتری بر معیشت خانواده‌ها داشته باشیم.
 
نایب رئیس مرکز نیکوکاری ابراهیم خلیل اضافه کرد: گستردگی ارائه خدمات خانواده‌های تحت پوشش ما در حدی است که مواردی همچون اعزام افراد برای خدمات درمانی اوپتومتری، عینک و چشم‌پزشکی رایگان یا خدمات منزل همانند قالیشویی، خشکشویی، نمایندگی لوازم منزل و ... را نیز در برمی‌گیرد. علاوه بر این ما در این مرکز تلاش کردیم با تعامل با نهادها و ارگان‌هایی همچون شهرداری و فرمانداری مواردی که نیازمند حمایت و کمک هستند را نیز به دیگر مراکز نیکوکاری هدایت کنیم.
 
تات با بیان این‌که مسجد ابراهیم خلیل در زمان مبارزات انقلاب اسلامی به‌ عنوان یک کانون مرکزی در منطقه شهرری حضور فعال داشت، عنوان کرد: پس از آن نیز مسجد این محوریت خود را حفظ کرده و در فعالیت‌های مختلف همچون کمک به اقشار کم‌برخوردار نیز فعالیت خود را تداوم بخشید به‌ طوری‌که در سال گذشته توزیع 10 هزار سبد کالا که از سوی کمیته امداد تامین شده بود را برعهده گرفت.
 
وی اظهار کرد: نمونه دیگری از نقش محوری مرکز نیکوکاری ابراهیم خلیل که فعالیت‌های سازماندهی شده‌اش از درون مسجد شکل گرفته و امروز در قالب یک مرکز نیکوکاری فعالیت می‌کند، این است که در اقدامی کم‌نظیر و با همکاری سازمان بهزیستی و کمیته امداد شهرری غربالگری از افراد تحت پوشش این دو نهاد را به انجام رساند و افراد و خانواده‌هایی که همزمان در امداد و بهزیستی و سایر مراکز نیکوکاری قرار داشتند را شناسایی و معرفی کرد تا از این طریق افراد بیشتری امکان دریافت خدمات را داشته باشند.
 
نایب رئیس مرکز نیکوکاری ابراهیم خلیل در ادامه از اقدام هماهنگ مرکز نیکوکاری ابراهیم خلیل در جمع‌آوری کمک‌های مراکز نیکوکاری منطقه برای ارسال به مناطق آسیب‌دیده ناشی از سیل و حوادث طبیعی سخن به ‌میان آورد و عنوان کرد: در 3 ماهه گذشته بیش از یک میلیارد تومان کمک‌های نقدی و غیرنقدی برای کمک به مردم آسیب دیده از حوادث و بحران‌های طبیعی جمع‌آوری شده است.
 
تات در ادامه به اقدامات این مرکز نیکوکاری در جریان مبارزه با ویروس منحوس کرونا اشاره کرد و گفت: با کمک خیران این مرکز و هم‌افزایی سایر مراکز نیکوکاری محموله بهداشتی شامل 750 هزار ماسک، 15 هزار بسته الکل و ماده ضدعفونی به دست افراد نیازمند در استان سیستان و بلوچستان رسید و حتی در مورد دیگر، تیم دندانپزشکی را به برخی از مناطق محروم این استان اعزام کردیم.
 
وی تهیه و ارسال 20 مخزن آب برای مناطق محروم سیستان و بلوچستان که از لوله‌کشی آب برخوردار نبودند را بخش دیگری از هم‌افزایی منابع و امکانات مراکز نیکوکاری تحت پوشش کمیته امداد برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر و محروم برشمرد.
 
انتهای پیام
 
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید