امروز سه شنبه ,۶ مهر ۱۴۰۰
سه شنبه / ۱۲ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۳:۰۲
سرویس : اشتغال
کد خبر : ۱۸۳۶۶۶
گزارشگر : ۴۸۷
با مشارکت خیران و کمیته امداد محقق شد؛

تامین علوفه مورد نیاز دامداران در جنوب کرمان

(سه شنبه ۱۲ اَمرداد ۱۴۰۰) ۱۳:۰۲

شهرستان‌های جنوبی استان کرمان بخش قابل توجهی از تولید دام مورد نیاز استان را به خود اختصاص داده‌اند و حفظ این زمینه شغلی از اهمیت بالایی برخوردار است. متاسفانه خشکسالی و در پی آن کمبود علوفه، چالش‌های بسیار جدی برای دامداران این منطقه ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، خشکسالی در مناطق مختلف کشور و به ویژه جنوب کرمان سال‌های سال خسارت بسیاری به کشاورزان و دامداران وارد کرده اما تداوم آن و تاثیرگذاری خشکسالی بر تامین علوفه باعث شده است تا دامداران با یک بحران واقعی رو به رو شوند.
 
به گفته کارشناسان، خشکسالی‌های اخیر منجر به خشک شدن تالاب بین‌المللی جازموریان شده است. تنها در فصل بارندگی بخش‌هایی از باتلاق پر آب می‌شود و با گرم شدن هوا آب تبخیر و جازموریان به بیابان تبدیل می‌شود. به همین دلیل هزاران هکتار مرتع منطقه از بین رفته و به تبع آن، به صنعت دامداری نیز لطمه وارد کرده است.
 
میزان بارندگی در استان کرمان در مقایسه با سال قبل کاهش قابل توجهی یافته است و درجه هوا نیز افزایش دارد؛ این وضعیت و تغییر اقلیم در کاهش تولید علوفه و یونجه و کاه در استان تاثیر بالایی داشته است.
 
موضوعی که زمینه‌ساز بروز خسارت برای دامداران و دامپروران شده است. عبداللهی یکی از مددجویان منطقه رودبار جنوب است که به شغل دامداری مشغول است. او می‌گوید: متاسفانه به دلیل خشکسالی قیمت نهاده‌های دامی تا 40 درصد افزایش یافته است و بسیاری از دامداران از عهده این هزینه بر نمی‌آیند، اما موضوع مهمتر این است که این نهاده‌ها و علوفه به حدی کم شده است که تامین آن با این مبلغ هم به دشواری انجام می‌شود و بسیاری از دام‌ها گرسنه مانده‌اند.
 
وی اضافه می‌کند: همین موضوع باعث شده بسیاری از دامداری‌ها در آستانه تعطیلی باشند و خیلی‌ها بخواهند همان اندک دام‌هایشان را بفروشند.
 
این مددجو با اشاره به اقدامات کمیته امداد برای کمک به دامداران منطق می گوید: خوشبختانه در شرایطی که چاره‌ای جز فروش دام نداشتیم و دام‌های ما در آستانه تلف شدن بر اثر گرسنگی بودند، موضوع تامین علوفه از طرف کمیته امداد تا حد زیادی مرتفع شد و نگرانی‌ها از بین رفت.
 
در چنین شرایطی بود که کمیته امداد برای برون‌رفت از چالش پیش روی دامدران و تامین علوفه برای مددجویان دست به کار شد و راهکاری عملیاتی تعریف و اجرا کرد.
یحیی صادقی، مدیرکل کمیته امداد استان کرمان درباره این چالش جدی در استان و راهکارهای اجرایی برای رفع آن می‌گوید: تا چند وقت پیش میزان کمبود علوفه در جنوب کرمان بحرانی شده بود. به طوری که یکی از دغدغه‌های اصلی ما در سطح استان بحث تامین علوفه دام‌ها بود.
 
وی اضافه می‌کند: ما به عنوان متولی مددجویان نسبت به وضعیت آن‌ها بسیار نگران بودیم و باید اقدامی اساسی انجام می‌دادیم. این در حالی است که در سطح استان کرمان بیش از 12 هزار طرح دامپروری اجرا کرده‌ایم که تقریبا همه این‌ها در تامین علوفه دچار مشکل بودند و دغدغه اصلی آنها بود.
 
صادقی تاکید می‌کند: این موضوع به دغدغه اساسی ما در استان تبدیل شد و باید برای خروج از این چالش اقدامی موثر صورت می‌دادیم؛ با بررسی‌هایی که صورت دادیم متوجه شدیم که یک کارخانه‌ای در استان دایر کرده‌اند که یونجه کشاورزان را خریداری کرده و با افزودن کنستانتره، به صورت سیلاژ بسته بندی کرده و یک غذای مطلوب با ماندگاری دو ساله و ارزش غذایی مناسب و قیمت مطلوب تهیه می‌کند.
 
مدیرکل کمیته امداد استان کرمان می‌افزاید: متاسفانه متوجه شدیم که تولیدات این کارخانه به دست دامدارن استان نمی‌رسد. ما ابتدا به طور کامل تولید این کارخانه را به منظور میزان اهمیت غذایی و مطلوبیت بررسی کردیم و پس از اینکه کیفیت محصول تایید شد، با مدیران کارخانه وارد مذاکره شدیم.
 
صادقی با اشاره به نتیجه این مذاکرات توضیح می‌دهد: پس از بازدید از این شرکت و مذاکره با مدیران آن، مقرر کردیم که این کارخانه علوفه با پیوستن به پویش نذر علوفه، غذای دام استان را تامین کند و در صورت ظرفیت مازاد، محصول را در اختیار مددجویان استان‌های هجوار هم قرار دهد.
 
یکی از راهبران شغلی طرح‌های اشتغال دامداری مددجویان در جنوب کرمان نیز می‌گوید: محصول این شرکت هم به لحاظ ارزش ‌غذایی برای دام بسیار با ارزش است و هم قیمت تمام‌شده آن نسبت به دیگر خوراک‌های ساده دام ارزان‌تر است. ما نیز پس از عقد قرارداد، بنا را بر این گذاشتیم که 50 درصد هزینه آن به صورت بلاعوض از کمیته امداد و 50 درصد به صورت وام تامین شود تا دیگر دامداران تحت حمایت دغدغه‌ای نداشته باشند و شاهد فروش دام به دلیل نبود علوفه نباشیم.
 
وی با تقدیر از مشارکت خیران در تامین و تزویع علوفه مورد نیاز دامداران می‌افزاید: اکنون بیش از دو هفته از اجرای این طرح می‌گذرد، این پویش شروع خوبی داشته و تغذیه دام‌های مددجویان هم از سوی دامپزشک در حال رصد و بررسی است و تاکنون موضوعی نگران کننده وجود نداشته است.
 
انتهای پیام
 
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید