امروز سه شنبه ,۶ مهر ۱۴۰۰
دوشنبه / ۱۱ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۷:۵۷
سرویس : حمایت
کد خبر : ۱۸۳۶۴۸
گزارشگر : ۴۸۷
با تاسی از بزرگ مددکار تاریخ؛

مددکاری که برای نیازمندان خانه و مدرسه می‌سازد

(دوشنبه ۱۱ اَمرداد ۱۴۰۰) ۱۷:۵۷

مددکاران کمیته امداد همواره به تاسی از بزرگ مددکار تاریخ، حضرت علی (ع) در کنار کار حرفه‌ای خود، با عمل به مسئولیت اجتماعی خود در سنگر نخست یاری به خانواده‌های نیازمند قرار دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، به نقل از خبرگزاری فارس، پیش از هر چیز می‌گوید شغلش بی‌تفاوت نبودن است. حمید توانا سال‌هاست که به عنوان مددکار در کمیته امداد فعالیت می‌کند، برای‌مان از خانواده‌هایی می‌گوید که فقر، زندگی آنها را به مویی رسانده است.
 
می‌گوید سرنخ هر آسیب اجتماعی را که بگیریم در نهایت به فقر و نبود درآمد و شغل مناسب می‌رسیم. توانا با کمی کار و تلاش بیشتر در ساعت‌های فراغت تعمیر اساسی یک مدرسه با مبلغ ۲۶۰ میلیون تومان و ساخت پنج منزل مسکونی برای نیازمندان به ارزش هرکدام ۱۲۵ میلیون تومان را با کمک خیران به انجام رسانده است. خودش می‌گوید تنها کاری که کرده این بوده که به سراغ خیران و افراد مومن و معتمد منطقه رفته و با کمک آنها گره از کار مردم باز کرده است.
 
خانه ساختن برای بی‌خانمان‌ها شاید در نگاه اول کار بسیار پیچیده‌ای به نظر برسد، اما دیدن لحظاتی طاقت‌فرسا دید حمید توانا را نسبت به این ماجرا تغییر داده است: «اهورا پسر بچه ۳_۴ ساله‌ای که پدر و مادرش را در یک حادثه آتش‌سوزی از دست داده بود و با مادربزرگ ۸۵ ساله‌اش در خانه خشتی و قدیمی زندگی می‌کرد. با یک باران شدید چوب‌های سقف  خانه فرو می‌ریزد. خدا رحم می‌کند که سقف روی سرشان فرو نمی‌آید.» اهورا و مادربزرگش را از زیر گل و لای بیرون کشیدیم. اندک وسایل زندگی‌شان از بین رفته بود.
 
آقای توانا می‌گوید دیگر به این فکر نکردیم که ساخت یک خانه چه موانعی می‌تواند داشته باشد. ما همت و غیرت کردیم و این کار به لطف خدا انجام شد: «شاید باورش سخت باشد اما ما با دست خالی بدون اینکه  یک ریال از نهاد یا سازمانی کمک دریافت کنیم با همت یکدیگر و کمک‌های خیران محلی، اقدام به ساخت خانه برای اهورا و مادربزرگش کردیم. لذت بخش‌ترین قسمت کار ما زمانی است که برای بچه یتیمی خانه می‌سازیم. خوشحالی آنها وصف نشدنی است. این کارها لذتی دارد که فقط باید تجربه کنید تا بفهمید من چه می‌گویم. حدیث قدسی از پیامبر اسلام است که می‌فرماید: نسبت به یتیم مانند یک پدر مهربان باش و بدان که تو امروز هرچه می‌کاری فردا آن را درو خواهی کرد.»
 
* استفاده از ظرفیت مراسم‌های مذهبی 
 
‌این مددکار کمیته امداد می‌گوید خیلی از افراد هستند که می‌خواهند کمکی به نیازمندان بکنند. ما مردم مهربانی داریم که در اوج مشکلات هم به یاری یکدیگر می‌روند. اگر این افراد اعتماد داشته باشند میزان کمک‌رسانی به خانواده‌های نیازمند بیشتر می‌شود: برخی افراد هستند که خداوند به آنها توفیق محبوبیت داده است. فرزند یکی از مداحان مشهور است که همواره پای کار نیازمندان بوده است به منطقه می‌آمد و شرایط ما را ‌دید و برای پدرش توضیح می‌داد. پدر وی هم در مراسم‌هایی که می‌رفت برای نیازمندان کمک‌های مالی جمع‌آوری می‌کرد و  برای ما می‌فرستاد. این کمک‌های مردمی خیلی کارساز و گره‌گشا بود. بیشتر کمک‌های ما از طریق ایشان و از خیران تهران تامین می‌شد.
 
 
همچنین با کمک چند خیر دیگر یک مدرسه قدیمی را تعمیر کردیم. البته سه مدرسه دیگر را هم به کمک همین خیران در دست بازسازی است. 
 
* «محله همدل» کمک‌رسانی را بیشتر کرد
 
حمید توانا یکی از برگزیدگان پویش محله همدل شده است. این برنامه برای بسیج شدن اهالی محل در راستای کمک به نیازمندان شکل گرفته است. توانا می‌گوید از ظرفیت این پویش برای کمک‌رسانی بیشتر به محرومان بهره برده است: ما از ظرفیت محله همدل استفاده کردیم و کارها را پیش بردیم. قبلا ما خودمان نیرو به مناطق محروم استان فارس می‌بردیم اما با اجرای پویش محله همدل که در آن طرح مسجدمحوری پیش آمد، از ظرفیت مردم و مسجد محله نیز  استفاده کردیم. مردم علاقه‌مند بودند و آمادگی این را داشتند که یک امام محله پای کار بیاید و از ظرفیت مردم برای خدمت به مردم استفاده کند. مردم نیازمند در این مناطق با دست‌های خالی دل دریایی دارند. گاهی شرمنده لطفشان می‌شویم. اگر جایزه پویش محله همدل را ببریم در نظر داریم با مبلغ همان جایزه برای چند بچه یتیم دیگر خانه بسازیم.»

همسر و پسر آقای توانا نیز در این امور خیر همراهی‌اش می‌کنند. خودش می‌گوید بدون کمک‌های آنها نمی‌تواند تا این میزان برای پیش بردن کارهای نیازمندان وقت بگذارد: خانواده‌ام در این مسیر، همراه و همفکر من هستند‌. گاهی می‌بینم بعضی جاها همسرم از من پیشی گرفته‌است. آنها هم مثل من لذت کار خیر را چشیده‌اند و با من همراهی و همکاری می‌کنند. ما همه به این نتیجه رسیده‌ایم هر قدمی که در این راه برداریم خیرش به زندگی‌مان بر می‌گردد. خدا را شکر می‌کنم تا به حال در زندگی درمانده نشده‌ام. شاید در زندگی من هم مثل بقیه مشکلات و کاستی‌ها بوده است اما الحمدالله هیچ وقت کاسه چه کنم دست نگرفته‌ام که فکر می‌کنم به دعای همین خانواده‌های نیازمند است. من به حدیث پیامبر اسلام ایمان دارم و می‌دانم همه این کارهایی که برای شادی دیگران انجام می دهیم راه دوری نمی‌رود و  چند برابر آن به ما بازگردانده می‌شود.

انتهای پیام

امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید