امروز سه شنبه ,۶ مهر ۱۴۰۰
چهارشنبه / ۶ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۶:۳۳
سرویس : قزوین
کد خبر : ۱۸۳۵۶۸
گزارشگر : ۸۰
در بخش دشتابی؛

سومین مرکز نیکوکاری به نام امیرالمومنین (ع) مزین شد

(چهارشنبه ۶ اَمرداد ۱۴۰۰) ۱۶:۳۳

همزمان با ایام پربرکت دهه "امامت و ولایت" مرکز نیکوکاری امیرالمومنین(ع) شهر ارداق با حضور مسئولان محلی به طور رسمی آغاز بکار کرد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد؛ امام جمعه ارداق در مراسم آغاز بکار مرکز نیکوکاری امیرالمومنین(ع)  شهر ارداق، بیان کرد: در برابر این جمله که احسان و نیکوکاری، آثار بسیاری دارد، شاید این سوال پیش می آید که مصادیق نیکوکاری را در کجا می‌توان یافت.

حجت الاسلام علی سعیدی ادامه داد: در پاسخ باید گفت که ایمان به خدا، به پیامبر (ص)، قرآن کریم و معاد، تقوا و تحمل سختی‌ها و مشکلات، عفو و گذشت، محبت و دوستی اهل بیت (ع)، خیرخواهی و اصلاح، اجتناب از گناه، استغفار در سحرگاهان، پرداخت زکات، پرداخت کالاو هدیه مناسب برای نیازمندان، انفاق و بخشش در راه خدا، تامین مایحتاج نیازمندان و محرومان، رفتار شایسته با پدر و مادر و... از مصادیق احسان و نیکوکاری است که در قرآن کریم به آن اشاره شده است.

وی اضافه کرد: احسان و نیکوکاری باعث ایجاد دوستی و صمیمت در جامعه می‌شود، هرگاه انسان‌های نیکوکار با ایثار و فداکاری خود به یاری انسان های مظلوم و مستضعف شتافته و با کمک های مادی و عاطفی خود، زندگی آنان را تا حدودی سر و سامان داده و از حالت بحرانی نجات دهند، آنان نیز نه تنها احسان و نیکوکاری افراد خیر را فراموش نمی‌کنند؛ بلکه در ادامه زندگی، سعی خواهند کرد تا به نوعی جبران نموده و احسان و نیکوکاری دیگران را به بهترین شکل، پاسخ دهند.
امام جمعه ارداق  افزود: اگر برخورد درست در امر تبلیغ دین، در برابر دشمنان و مخالفان، دوستی و صمیمت را به دنبال دارد، احسان و نیکوکاری در امور مادی و عاطفی به طور قطع، دوستی و صمیمیت بیشتر و عمیق‌ تری را به همراه خواهد داشت و این یک امر بدیهی و واقعیت انکارناپذیر است که در زندگی روزمره مشاهده می‌شود.
وی عنوان کرد: از جمله آثار ارزشمند احسان و نیکوکاری، اجر و پاداشی است که در دنیا، نصیب انسان‌های خیر می‌شود؛ در واقع خدای سبحان به نوعی اعمال و رفتار خوب و شایسته نیکوکاران را در همین دنیا، مورد لطف و عنایت قرار داده و جبران می کند.

حجت الاسلام سعیدی با اشاره به این بیان حضرت امیرالمومنین علی (ع) که فرمود؛ "ای فرزندم! من از تهی دستی بر تو هراسانم. از فقر به خدا پناه ببر؛ چرا که فقر، دین انسان را ناقص و عقل را سرگردان می‌کند و عامل دشمنی است"، اظهارکرد: بخش قابل ملاحظه‌ای از جرم و جنایت، ناشی از فقر و تنگدستی است؛ چرا که فقر و تنگ دستی، به دین و ایمان انسان لطمه می‌زند، عقل را از کار انداخته، قوت و قدرت تشخیص درست را از او می‌گیرد و باعث کدورت و دشمنی می‌شود.

وی عنوان کرد: احسان و نیکوکاری، اگر به صورت یک فرهنگ، جلوه نموده و در بین اقشار مختلف جامعه، توسعه و گسترش پیدا کند، به طور قطع، بخش عمده‌ای از مشکلات جامعه را که زائیده فقر و محرومیت است، از بین برده و ریشه کن می‌سازد.
امام جمعه ارداق تأکید کرد: آنچه از آموزه‌های دینی درمی یابیم، این است که بین احسان و نیکوکاری و نجات جامعه از فقر و فلاکت، رابطه تنگاتنگی وجود دارد؛ از همین رو خدای متعال در آیه 195 سوره مبارکه بقره می فرماید:" در راه خدا، انفاق کنید و با ترک انفاق خود را به دست خود، به هلاکت نیندازید و نیکی کنید".

وی اظهارکرد: انفاق به طور کلی سبب نجات از مفاسد کشنده اجتماعی می‌شود اگر انفاق به فراموشی سپرده شود و ثروت‌ها در دست گروهی معدود جمع گردد و در برابر آنان، اکثریتی محروم و بینوا وجود داشته باشد، دیری نخواهد گذشت که انفجار عظیمی در جامعه به وجود آمده، اموال و دارایی ثروتمندان نیز در آتش آن خواهد سوخت. بنابراین، انفاق، قبل از آن که به حال محرومان، مفید باشد، به نفع ثروتمندان خواهد بود؛ زیرا تعدیل ثروت حافظ ثروت است.
حجت الاسلام سعیدی یادآورشد: به تعبیر بعضی از مفسران، خودداری از انفاق فی سبیل ا...، هم سبب مرگ روح انسانی به خاطر بخل خواهد شد و هم باعث مرگ جامعه به خاطر عجز و ناتوانی می شود.

انتهای پیام

امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید