امروز سه شنبه ,۶ مهر ۱۴۰۰
چهارشنبه / ۶ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۰:۰۱
سرویس : حمایت
کد خبر : ۱۸۳۵۴۸
گزارشگر : ۴۸۷
عضو منتخب ششمین دوره شهر تهران تاکید کرد:

توسعه خانه‌های امداد در 74 محله محروم پایتخت/بررسی طرح معافیت اقشار نیازمند از عوارض خدمات شهری

(چهارشنبه ۶ اَمرداد ۱۴۰۰) ۱۰:۰۱

عضو منتخب ششمین دوره شهر تهران بر توسعه خانه‌های امداد در 74 محله محروم شهر تهران با همکاری کمیته امداد تاکید کرد و گفت: طرح معافیت مالیاتی اقشار نیازمند براساس اسناد بالادستی در شورای شهر جدید پیگیری خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد به نقل از خبرگزاری تسنیم، ناصر امانی با اشاره به ظرفیت‌های شهرداری برای توانمندسازی اقشار نیازمند و کمک به نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد افزود: شهرداری در دوره پیشین 100 هزار زن سرپرست خانوار نیازمند را با همکاری گروه‌های جهادی شناسایی و ساماندهی کرده بود.
 
وی با بیان اینکه ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در شهرداری تشکیل شده بود، ادامه داد: شهرداری در آن زمان بیش از 20 هزار زن سرپرست خانوار را تحت پوشش گرفته و با همکاری کمیته امداد خدماتی همچون بیمه، اشتغال و درمان به آنان ارائه می‌داد. متاسفانه این ستاد در حال حاضر با یک عقب‌گرد منحل شده است و در دوره جدید مدیریت شهری باید از صفر شروع کنیم و با اعلام فراخوانی برای شناسایی مجدد زنان سرپرست خانوار، ببینیم امروز در چه وضعیتی هستند.
 
عضو شورای شهر ششم تهران با تاکید بر اینکه زمینه همکاری و تشریک مساعی بین شهرداری و کمیته امداد فراهم است، اظهار کرد: توجه به مناطق محروم در محور برنامه‌های مدیریت جدید شهری است.
 
عضو منتخب ششمین دوره شورای شهر تهران همچنین از شناسایی 74 محله محروم در مناطق مختلف شهر تهران خبر داد و اضافه کرد: این محلات عمدتا در جنوب شهر قرار دارند اما حتی در مناطق شمالی تهران نیز محلات محرومی وجود دارد که از رشد متناسب برخوردار نبوده و نیازمند نگاه ویژه مدیریت شهری هستند.
 
وی گفت: کمیته امداد در حال حاضر در پنج محله شهر تهران اقدام به تاسیس خانه امداد برای کمک به نیازمندان و رفع آسیب‌های اجتماعی کرده است که امیدواریم با همکاری شورایاری‌های محلات، این خانه‌های امداد با اولویت 74 محله محروم توسعه یابد.
 
امانی اجرای معافیت‌های خدمات شهری برای شهروندان را از جمله اقدامات پیشنهادی برای کمک به معیشت خانواده‌های نیازمند عنوان کرد و ادامه داد: شورای شهر براساس قوانین بالادستی در حوزه معافیت‌ها تصمیم می‌گیرد و این معافیت‌ها باید مستند به قوانین مجلس شورای اسلامی و برنامه‌های توسعه کشور باشد. 
 
وی افزود: این ظرفیت و آمادگی وجود دارد که شهروندان نیازمند را از مالیات‌های محلی معاف کنیم اما این اعتبارات باید به مدیریت شهری برگردد و دولت جبران کند. به عنوان مثال در بافت فرسوده عوارض نوسازی را صفر کردیم اما دولت پذیرفت هزینه این معافیت را به شهرداری برگرداند زیرا شهرداری برای اداره شهر به همین اعتبارات نیاز دارد اگر جبران نشود در خدمات‌رسانی دچار مشکل می‌شود.
 
عضو شورای شهر ششم تهران بر ضرورت ارتباط خوب مدیریت شهری با گروه‌های جهادی و خیریه ها اشاره کرد و گفت: در دوره پیشین مدیریت شهری براساس تبصره ماده 55 قانون شهرداری‌ها، این امکان را یافتیم که املاک شهرداری را به طور موقت و یه صورت امانت برای استقرار خیریه‌ها در اختیار قرار دهیم که بسیاری از خیریه ها در شهر تهران از این ظرفیت استفاده کردند. همچنین این ظرفیت وجود دارد که با همکاری گروه‌های جهادی شناسایی خانواده‌های محروم را انجام دهیم؛ همانند دوره قبل که با نانوایی‌ها هماهنگ کرده بودیم نان را به صورت رایگان در اختیار نیازمندان قرار دهند و شهرداری منطقه آخر ماه مبالغ را تسویه می‌کردند.
 
امانی توسعه خطوط مترو در جنوب تهران را از دیگر اقدامات در راستای توجه به محرومان دانست و اظهار کرد: باید تلاش کنیم بستر توسعه مناطق جنوبی فراهم شود. اقداماتی همچون بزرگراه 40 کیلومتری جنوب به شمال تهران که از قبل انقلاب پیش‌بینی شده بود اما کسی وارد اجرا نشده بود. املاک این بزرگراه در مسیر طرح فرسوده بود با قیمت کارشناسی و حتی بالاتر از قیمت کارشناسی خریداری شد، خانواده‌ها برای خرید مسکن نو توانمندسازی شدند و یک بافت فرسوده در شهر تهران نوسازی شد.
 
وی بیان کرد: همچنین بوستان ولایت به عنوان بزرگترین بوستان شهر تهران در محرومترین منطقه احداث شد و بزرگترین مجموعه آبی مخصوص جانبازان در شهر ری به بهره‌برداری رسید. شرایط به گونه‌ای پیش رفت که برخی مناطق جنوبی سرانه فضای سبز بالاتری نسبت به شمال پیدا کردند اما هنوز کار بسیاری وجود دارد و باید کمک کنیم ذهنیت شمال و جنوب از شهر تهران محو شود.
 
عضو منتخب ششمین دوره شورای شهر تهران با رد انتخاب شهرداری سیاسی برای پایتخت، تاکید کرد: در انتخاب شهردار نیز شاخص‌های توجه به محرومان در اولویت شورا قرار گرفته است و در 10 شاخصی که در شورای ششم تدوین شد اصلا مسائل سیاسی جایی ندارد.
 
امانی خاطرنشان کرد: توانمندی، مردمی بودن، پاکدستی، خاکی بودن، تواضع و میدانی و عملیاتی بودن در راس شاخص‌ها برای انتخاب شهردار قرار دارد و از داوطلبان خواسته‌ایم در برنامه پیشنهادی برای شهرداری، موضوع کاهش فاصله جنوب و شمال را به صورت عملیاتی و نه شعاری در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.
 
انتهای پیام
 
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید