امروز سه شنبه ,۶ مهر ۱۴۰۰
سه شنبه / ۵ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۰۹:۱۹
سرویس : اشتغال
کد خبر : ۱۸۳۵۲۰
گزارشگر : ۴۸۷

امام محله‌ای که فرصت کارآفرینی برای روستائیان ایجاد کرد

(سه شنبه ۵ اَمرداد ۱۴۰۰) ۰۹:۱۹

حجت‌الاسلام خادمی‌زاده با تشویق اهالی محل سکونت برای راه‌اندازی بازارچه‌های محلی و تشکیل گروه جوانان فعال در حوزه ساخت و ساز، توانسته فرصت‌های بهینه‌ای را در اختیار روستائیان برای اشتغال و درآمدزایی قرار دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی کمیته امداد به نقل از خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام «محمود خادمی‌زاده» امام محله بالای روستای ابرده از توابع شاندیز در خراسان رضوی، از جمله چهره‌هایی است که توانسته با روحیه جهادی و تلاش و پشتکار و انگیزه دهی به مردم به ویژه نسل جوان منشا تحولات مثبت به ویژه در حوزه کارآفرینی شود.
 
اجرای طرح «یاوران حضرت مهدی(عج)»
 
وی درباره فعالیت‌هایی که انجام داده است، اظهار می‌کند: به منظور استفاده از فضای موجود و درآمدزایی برای مسجد به منظور اجرای طرح‌های فرهنگی و مذهبی، طرح «یاوران حضرت مهدی(عج)» را اجرا کردیم بدین ترتیب که در قالب 313 سهم، مبالغ یک میلیون تومانی را از اهالی محله بالای ابرده به صورت نقدی یا اقساطی جمع‌آوری کردیم تا سه مغازه را ایجاد و از درآمد آنها در فعالیت‌ها استفاده کنیم. با این مبالغ جمع‌آوری شده اکنون زمین مورد نیاز برای احداث این مغازه‌ها را خریداری کرده‌ایم.
 
تشویق اهالی برای راه‌اندازی بازارچه‌های محلی
 
وی درباره دیگر فعالیت‌هایی که برای کارآفرینی و درآمدزایی اهالی روستای ابرده انجام داده است، تصریح می‌کند: ییلاقی بودن منطقه ابرده و رفت و آمدهای گردشگران باعث شد اهالی روستا و مسجدی‌ها را تشویق به عرضه محصولات و صنایع دستی‌شان در بازارچه‌های پنجشنبه و جمعه کنم، خوشبختانه با استقبال اهالی این بازارچه در دو نقطه برپا و محصولات به ویژه ساخته‌های دست بانوان در آنها عرضه می‌شود که توانسته برای آنها درآمدزایی داشته باشد و هنرهای بومی را نیز رونق دهد.
 
این امام محله جهادگر و پرتلاش با اشاره به وجود باغات فراوان در منطقه ابرده، ابراز می‌کند: وجود تنه‌های افتاده درختان در باغات و نیز برگ‌هایی که قابلیت کود شدن دارند، باعث شد تا جوانان بیکار روستا را به تهیه ذغال و کود تشویق کنم اگرچه این گونه مشاغل فصلی است اما خوشبختانه گرفته و برای آنها درآمدزایی کرده است. علاوه بر این، جوانان روستا را به کار در رستوران‌های منطقه ییلاقی ابرده تشویق کردم که از این طریق نیز اتفاقات خوبی رقم خورده است.
 
به گفته امام محله بالای روستای ابرده ییلاقی بوده این منطقه سبب ساخت و سازهای تجاری و مسکونی در آن شده که نیازمند تامین نیروی انسانی متبحر در عرصه های مختلف است لذا فراخوانی توسط وی اعلام شد تا جوانان دارای توانایی و مهارت در قالب یک شرکت جمع شوند و در این ساخت و سازها همکاری کنند، با این فراخوان جمعی 15 تا 20 نفره از رفقای مسجدی شکل گرفته و سبب اشتغال آنها به تناسب مهارت‌هایشان شده است.
 
وی با اشاره به آب و هوای خوب منطقه ابرده بیان می‌کند: این شرایط آب و هوایی فرصت مطلوبی را برای پرورش گل و گیاه ایجاد کرده است لذا در یکی از جلسات روضه به اهالی پیشنهاد دادم تا در پشت بام‌هایشان گل‌های آپارتمانی را پرورش دهند که اتفاقا از این ایده استقبال شد و فرصت دیگری برای کارآفرینی و درآمدزایی اهالی روستا را فراهم کرد.
 
تشویق بچه‌های مسجد به ورود در صنعت مبل‌سازی
 
خادمی‌زاده تاکید می‌کند: صنعت مبل‌سازی نیز منطقه شاندیز رونق بالایی دارد و پیشرفت آن نیازمند مهارت‌ها و هنرهای خاص خود است، در این‌باره نیز مشوق بچه‌های مسجد و هیئت «یاوران حضرت صاحب الزمان(عج)» بودم که باعث ورود آنها به این صعنت شد و اکنون بسیاری از آنها در یکی از هنرهای مربوط به مبل خبره هستند.
 
وی با اشاره به موقوفات متعدد مسجد امام حسن مجتبی(ع) در روستای ابرده، اضافه می‌کند: نیت واقفان بیشتر به جلسات روضه حضرت سیدالشهداء (ع) و اطعام عزاداران حسینی در ماه‌های محرم و صفر با اولویت محرومان  اختصاص دارد چنان که از این دو ماه حداقل یک ماه البته در شب‌های مختلف را به سفره داری و اطعام فقرا و محرومان اختصاص داده ایم و از آنها در مسجد با غذای گرم پذیرایی می‌کنیم.
 
حجت‌الاسلام خادمی زاده در ادامه بیان می‌کند: با مرکز نیکوکاری «ابرده» که با محوریت مسجد جامع روستا و همکاری مساجد همجوار با کمک کمیته امداد راه‌اندازی شده است نیز همکاری دارم. این مرکز در شب‌های ماه مبارک رمضان حداقل هر شب 300 پرس غذا را بین محرومان توزیع کرد. فعالیت‌های اثرگذار این مرکز باعث شده تا کمیته امداد بیشترین همکاری را با این مرکز داشته باشد.
 
این امام محله فعال و جهادگر در کنار اشتغال‌زایی و کارآفرینی به اوقات فراغت نسل نوجوان و جوان و نیز ایجاد فضای پرنشاط برای آنها نیز توجه دارد، چنان که زیرزمین حمام‌های بیرونی محل را که دیگر کاربری ندارند با ابتکار خود و همراهی اهالی تبدیل به باشگاه کرده است.
 
انتهای پیام
 
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید