امروز چهارشنبه ,۱۳ اَمرداد ۱۴۰۰
پنج شنبه / ۱۷ تیر ۱۴۰۰ / ۱۴:۰۷
سرویس : فرهنگی
کد خبر : ۱۸۳۲۰۳
گزارشگر : ۴۸۷
به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان انجام شد:

گفتگو با دختر خردسالی که نویسندگی را دوست دارد/ ماجراجویی در جنگل جادویی

(پنج شنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۰) ۱۴:۰۷

درسای ۱۰ ساله خالق کتاب «ملیسا و خرگوش در جنگل جادویی» کودک نویسنده و شاعری است که به دنبال آرزوهایش قلم در دست گرفته و قدم در وادی نویسندگی گذاشته است. این دختر کنجکاو با وجود مشکلاتی که در زندگی دارد توانسته استعدادش را پرورش داده و به نویسنده‌ای در حوزه ادبیات کودک و نوجوان تبدیل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، هجدهم تیرماه در تقویم رسمی کشور روز ادبیات کودک و نوجوان و برای تجلیل از صاحبان قلم و آثارشان در حوزه کودک و نوجوان نامگذاری شده است.
 
شاید انتظار بسیاری از افراد این باشد که در چنین روزی از اساتید حوزه‌های شعر و ادب یاد شود اما کمی جستجو در گوشه و کنار این شهر ما را با دختری آشنا کرد که با وجود سن و سال کم، با بهره‌گیری از استعداد خدادادی و تلاش و پشتکار، دستی بر قلم یافته است.
 
درسای ۱۰ ساله که جدای از سن و سال کم، آنچه که موفقیت او را بیش از پیش ارزشمند جلوه می‌دهد، شرایط سختی است در زندگی با آن مواجه بوده و هست. 
 
مادر این کودک با استعداد در مورد شرایط زندگیشان می‌گوید: به عنوان یک زن سرپرست خانوار به سختی و با کمک کمیته امداد زندگی را اداره می‌کنم با این حال همه توجهم به درسا است که بتواند در زمینه‌ای که استعداد دارد رشد کند و به مدارج عالی برسد.
 
این بانوی سرپرست خانوار توانسته با کمک کمیته امداد خانه استیجاری کوچکی در اطراف تهران تهیه کند و بخشی از مشکلات خانواده با کمک‌های این نهاد برطرف شده است، اما برای رسیدن به حداقل شرایط زندگی هنوز فاصله زیادی وجود دارد.
 
مادر درسا در خصوص کشف استعداد دختر کوچولویش توضیح می‌دهد: از حدود دو سال پیش متوجه شدم که درسا به نوشتن علاقمند است و از زمان شیوع کرونا و تعطیلی مدارس که درسا در گروه مجازی با دوستانش به تحصیل مشغول بود، داستان‌هایی را ساخته و پرداخته و برای همکلاسی‌هایش تعریف می‌کرد که موجب تمجید آنان و معلمانش شده بود.
 
وی می‌افزاید: با پیگیری که انجام شد از درسا خواستم در کنار روایت شفاهی قصه‌هایش، آنها را بنویسد که همین اقدام، زمینه جمع‌آوری داستان‌هایش شد. وقتی نمونه قصه‌ها را برای چاپ به انتشاراتی تحویل دادم مسئولان انتشارات علاقمند شدند و خواستند که همه داستان‌های درسا را برای آنان ببرم. 
 
کتاب داستان «ملیسا و خرگوش در جنگل جادویی» در واقع محصول همین روزها و آغاز ماجراجویی درسا کوچولو است که نشان دهنده ذهن کوچک اما ماجراجو و کنجکاو این دختربچه ۱۰ ساله است. کودکی که خیلی زود پا به عرصه داستان‌نویسی گذاشته است و حالا قصه‌های دیگری را نیز برای انتشار آماده کرده است.
 
درسای قصه ما در مورد فعالیت‌های خودش در زمینه داستان‌نویسی می‌گوید: تاکنون سه کتاب داستان و یک کتاب شعر نوشته‌ام که یکی از آنها با نام «ملیسا و خرگوش در جنگل جادویی» منتشر شده ولی کتاب‌های دیگرم هنوز به چاپ نرسیده است.
 
اگرچه انتشارات مورد نظر از داستان‌های درسا استقبال کرده اما به دلیل هزینه‌های بالای صفحه‌آرایی، چاپ و انتشار، درسا و مادرش هنوز نتوانسته‌اند پول لازم برای انتشار کتاب‌ها را فراهم کنند.
 
مادر درسا معتقد است: این موضوع باعث شده که او با وجود استعداد بالا و علاقه بی‌پایان به نویسندگی، دیگر تمایل چندانی به نوشتن قصه‌‎هایش نداشته باشد ولی من سعی می کنم به او روحیه بدهم و به او می‌گویم که انسان‌های بزرگ در برابر سختی‌ها کم نمی‌آورند و کنار نمی‌کشند.
 
درسا با توجه به شرایط زمانه و شیوع ویروس کرونا در کشور، قطعه شعری با همین نام سروده است و آن را به پزشکان و پرستاران حاضر در خط مقدم مقابله با این بیماری و کادر درمان تقدیم کرده است:
 
ویروس عجیبی اومد تو کل دنیا آدمو دیوونه کرده
اسمش اینه کرونا دقیقا مثل جنگه
جنگ با یک اژدها
از دستش عاصی هستند تمامی مریضا
همه رو نجات بده از این بیماری خدا
الهی از بین بری به حق این دعاها
 
نکته جالب توجه در ارتباط با آثار این شاعر و داستان‌نویس خردسال این است که ناشران پیشنهاد تولید انیمیشن و انتشار صوتی کتاب‌ها را با صدای خودش داده‌اند اما وضعیت نامناسب اقتصادی آنها باعث شده تا ادامه این راه برای او دشوار باشد.
 
مادر این کودک با استعداد امیدوار است بتواند با تامین هزینه‌های لازم برای انتشار، دیگر کتاب‌های درسا را نیز به چاپ برساند تا استعداد ذاتی دخترش به دلیل مشکلات مالی از بین نرود.
 
بی‌شک حضور خیران برای حمایت از کودکانی مانند درسا می‌تواند زمینه پرورش و بروز استعدادهای آنان را فراهم کند تا همانند دیگر فرزندان کشورمان در رشد و اعتلای میهن اسلامی گام بردارند.
 
انتهای پیام
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید