امروز چهارشنبه ,۱۳ اَمرداد ۱۴۰۰
دوشنبه / ۱۴ تیر ۱۴۰۰ / ۱۷:۰۸
سرویس : فرهنگی
کد خبر : ۱۸۳۱۵۳
گزارشگر : ۴۸۷
به بهانه روز قلم انجام شد؛

گفتگو با شاعری که دغدغه محرومان در خط به خط اشعارش نمایان است/اجازه ندهیم ثانیه‌ها برای رفع مشکلات نیازمندان بیات شود

(دوشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۰) ۱۷:۰۸

شاعر جوان که رفع مشکلات اقشار محروم و نیازمند را دغدغه اصلی خود در آثارش قرار داده، با تاکید بر ضرورت عمل به مسئولیت اجتماعی از سوی اهل قلم، می‌گوید: شاعران و نویسندگان نباید اجازه دهند ثانیه در رفع مشکل نیازمندان بیات شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، فائزه زرکش شاعر جوان که این روزها بیشتر به نگاه اجتماعی در آن موج می‌زند شناخته شده، متولد 1374 است و اگرچه از کودکی با شعر و شاعری غریبه نبوده اما نخستین مجموعه شعرش را در 21 سالگی به چاپ رسانده است. او سومین مجموعه شعر خود با نام «نگاه کاغذی» را که دغدغه درد مردم در خط به خط آن به چشم می‌خورد، با حمایت کمیته امداد به مرحله نشر رسانده است.
 
شاعر جوان در مورد علاقمندی خود به شعر می‌گوید: واقعیت این است که علاقمندی من به شعر حاصل یک اتفاق بود. هیچوقت خودخواسته به سمت شعر و شاعری حرکت نکردم اما از کودکی به خاطر اشعاری ساده‌ای که می‌سرودم مورد تشویق خانواده و دوستان و همچنین معلمانم قرار می‌گرفتم.
 
وی می‌افزاید: در اوان جوانی زمانی که نخستین مجموعه شعر خود را کامل می‌کردم، استادان گرانقدری که از هرکدامشان نکات ارزنده‌ای آموخته‌ام، مجموعه شعر من را به ناشری معرفی کردند و این چنین شد که نخستین دفتر شعر من در سن 21 سالگی به انتشار درآمد و خداراشکر مورد استقبال مخاطبان حرفه‌ای شعر از جمله استادان و دانشجویان رشته ادبیات و شاعران و هم‌قطاران قرار گرفت.
 
این شاعر جوان در مورد فضای کلی حاکم بر اشعارش معتقد است: اشعار من بیشتر در قالب شعر سپید است و تلاش کرده‌ام در اشعارم علاوه بر ترسیم فضای احساسی، به مسائل اجتماعی پیرامون از جمله مشکلات فقر و محرومیت اشاره کنم زیرا به نظر من شاعر نباید خود را از جامعه جدا بداند؛ فائزه شاعر همانند دیگر مردم این سرزمین، مشکلات و کمبودها را می‌بیند و با پوست و استخوان درک می‌کند و این باید در شعر من نمود پیدا کند.
 
شاعر مجموعه شعر «فکر نازک ابریشمی» در همین‌باره می‌افزاید: همه ما در مقابل کاستی‌های جامعه و مشکلات مردم، مسئولیت اجتماعی داریم و شاعران و نویسندگان با توجه به اینکه پیشگامان فکری و فرهنگی جامعه هستند، این مسئولیت اجتماعی درآنان دوچندان باید وجود داشته باشد. شاعران رسالت بسیار مهمی را بر دوش می‌کشند و به همین دلیل مسائل اجتماعی در شعر معاصر ایران و در شعر خودم به صورت گسترده مشاهده می‌شود. البته زبان شعر به دلیل پیچیدگی‌ها و لایه‌های چند بعدی آن، با فضای نثر متفاوت است و به طور معمول مشکلات اجتماعی در شعر به صورت زیر پوستی و با تکیه بر هنر شاعر، به صورت غیر مستقیم با کلمات و بار معنایی خاص مطرح می‌شوند.
 
وی در مورد دیگر فعالیت‌های هنری و اجتماعی خود در رابطه با ابراز مسئولیت‌های اجتماعی می‌گوید: در شبکه‌های اجتماعی حضور فعال دارم و در تولیدات رادیویی و پادکست‌های اجرا شده، سعی کرده‌ام زبان گویا و بدون لکنت مسائل اجتماعی باشم و این موضوعات را در اولویت قرار داده‌ام.
در آثار این شاعر جوان جابجا و ورق به ورق شاهد حساسیت‌های وی به مسائل اجتماعی به ویژه موضوعات مبتلابه اقشار نیازمند جامعه هستیم. وی در همین مورد معتقد است: دغدغه‌مندی باید در ذهن و قلب شاعر باشد تا از این مجرا بر صفحه سفید کاغدی جاری و ساری شود. شاعر و نویسنده همه مشکلات را می‌بیند و نباید اجازه دهیم ثانیه‌ها بیات شود در بیان این مشکلات.
 
شاعر کتاب «او زنی شاعر بود»، در مورد ابتلای خود به بیماری سرطان و تجربه از درد و رنج بیماری می‌افزاید: به دلیل سرطان خون چندین ماه در بیمارستان بستری بودم و شاید به همین دلیل است که دغدغه بیماران به ویژه بیمارانی که علاوه بر درد بیماری، درد نداری را تحمل می‌کنند برای من بسیار با اهمیت است. درد بیماران نیازمند را از نزدیک دیده‌ام و کاملا با این چالش آشنا هستم. امیدوارم روزی فرا برسد که مدیران و دلسوزان کشور مسئولیت بیشتری در مورد مشکلات اقشار محروم احساس کنند و مردم نیز با حس همدردی همیشگی خود به یاری خانواده‌های نیازمند بشتابند و هرکس در هر جایگاهی هست از ابزار دست خود برای این افراد بهره بگیرد.
 
وی در همین مورد می‌گوید: شاید به دلیل همین تجربیات شخصی در بازه‌ای از زندگی‌ام است که در سومین مجموعه شعرم که با حمایت کمیته امداد منتشر شده است، بیشتر از دو کتاب قبلی به مسائل اجتماعی و موضوع فقر و نیازمندی پرداخته‌ام.
 
نویسنده مجموعه شعر «نگاه کاغذی»، در پایان با دعوت از شاعران و نویسندگان بر پرداختن جدی به مسائل و عمل به مسئولیت اجتماعی، اظهار امیدواری می‌کند که با کمک همه مردم و مسئولان روز به روز شاهد کاهش مشکلات باشیم و روزی فرا برسد که هیچ نیازمندی در این سرزمین پاک نداشته باشیم.
 
انتهای پیام
 
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید