امروز چهارشنبه ,۱۳ اَمرداد ۱۴۰۰
دوشنبه / ۷ تیر ۱۴۰۰ / ۱۳:۰۸
سرویس : حقوقی و امور مجلس
کد خبر : ۱۸۲۹۹۵
گزارشگر : ۴۸۷
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد خبر داد:

رسیدگی به 2355 پرونده مددجویان در محاکم قضایی با همکاری وکلای نیکوکار

(دوشنبه ۷ تیر ۱۴۰۰) ۱۳:۰۸

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد از رسیدگی به 2355 پرونده مددجویان در محاکم قضایی با همکاری وکلای نیکوکار در سال 99 خبر داد و گفت: مددجویان کمیته امداد از پرداخت هزینه ثبت خدمات دفاتر الکترونیک قضایی و ثبت ازدواج و طلاق معاف شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، جعفر صباغیان در نشست خبری با تبریک هفته قوه قضاییه به تشریح اقدامات کمیته امداد در حوزه حقوقی برای حمایت از مددجویان پرداخت و افزود: در سال 99 در کل کشور 611 میز حقوقی برای ارائه خدمات حقوقی و قضایی به مددجویان ایجاد شد.
 
وی با بیان اینکه هدف نهایی از ارائه خدمات حقوقی به مددجویان کمیته امداد، توانمندسازی و خروج خانواده‌ها از حمایت این نهاد است، ادامه داد: طی یکسال گذشته موارد زیادی از احقاق حقوق مددجویان و رسیدن آنان به توانمندی مالی ثبت شده که منجر به خروج آنان از حمایت کمیته امداد شده است.
 
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد به همکاری وکلای نیکوکاری با این نهاد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 1790 وکیل نیکوکار در راستای تفاهم‌نامه‌های این نهاد با کانون وکلای دادگستری و مرکز امور وکلا و مشاوران قوه قضاییه با کمیته امداد همکاری دارند و در سال گذشته 2355 پرونده مددجویان را در مراجع قضایی پیگیری کردند.
 
صباغیان خاطرنشان کرد: پرونده‌های مربوط به طلاق، مهریه و نفقه بیشترین موارد مراجعه مددجویان به محاکم قضایی را تشکیل می‌دهد.
 

معافیت مددجویان کمیته امداد از پرداخت هزینه ثبت ازدواج و طلاق

 
وی به ضرورت ارائه آموزش‌های حقوقی به مددجویان پرداخت و افزود: در سال 99 بیش از 32 هزار نفر از مددجویان کمیته امداد از آموزش‌های حقوقی برخوردار شدند.
 
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با اشاره به تاکیدات رئیس قوه قضاییه در مورد تسهیل خدمات قضایی به اقشار محروم جامعه، خاطرنشان کرد: طی تفاهم‌نامه با کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، هزینه ثبت خدمات در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای مددجویان کمیته امداد رایگان است.
 
صباغیان اظهار کرد: همچنین با تفاهم‌نامه با سازمان ثبت اسناد، هزینه ثبت ازدواج و طلاق برای خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد در دفاتر ثبت ازدواج و طلاق دریافت نخواهد شد. در مورد هزینه‌های حق‌الوکاله پرونده‌های قضایی نیز با استفاده از ظرفیت وکلای نیکوکار، مددجویان از پرداخت هزینه معاف هستند.
 
وی استفاده از توان فارغ‌التحصیلان تحت حمایت برای ارائه خدمات حقوقی به مددجویان را یکی از برنامه‌های کمیته امداد دانست و گفت: در همین راستا شورای اندیشه‌ورز تنقیه قوانین را تشکیل داده‌ایم.
 
افزایش 67 درصدی مستمری مددجویان در بودجه سال 1400

 

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد به اقدامات این نهاد در حوزه امور مجلس پرداخت و افزود: دغدغه کمیته امداد در این زمینه تدوین قانون بودجه 1400 در راستای محرومیت‌زدایی بود که در همین جهت شاهد تصویب بودجه 10 هزار میلیارد تومانی برای اشتغال مددجویان کمیته امداد بودیم. همچنین تصویب سه هزار میلیارد تومان برای مسکن مددجویان روستایی در مجلس شورای اسلامی، از دیگر نتایج پیگیری‌های کمیته امداد است.
 
صباغیان به تفاهم‌نامه پنج‌جانبه برای ساخت 50 هزار واحد مسکونی برای نیازمندان اشاره کرد و گفت: در قانون بودجه 1400 معافیت مددجویان از پرداخت هزینه انشعابات آب، برق و گاز به تصویب رسید و مددجویان این نهاد از پرداخت بهای مصرفی آب، برق و گاز ماهانه در چارچوب الگوی مصرف معاف شدند.
 
وی از اختصاص 20 درصد مالیات بر خانه‌های خالی برای تامین مسکن مددجویان کمیته امداد و بهزیستی خبر داد و افزود: با پیگیری‌های انجام شده، 11 هزار و 500 میلیارد تومان به مستمری مددجویان اختصاص یافت و مستمری این اقشار 67 درصد رشد پیدا کرد.
 
تصویب 13 پیشنهاد کمیته امداد برای برنامه هفتم توسعه در مجمع تشخیص مصلحت

 

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با اشاره به آغاز تدوین برنامه هفتم توسعه کشور در دولت و مجلس خاطرنشان کرد: کمیته امداد به عنوان وکیل مدافع کل محرومان جامعه اجازه نخواهد داد در مجموعه کلان کشور قوانینی وضع شود که تولیدکننده فقر باشد. در همین زمینه بر نقش نظارتی کمیته امداد در تدوین قوانین به نفع محرومان تاکید داریم.
 
صباغیان از تشکیل کارگروه‌های علمی و تخصصی برای برنامه هفتم توسعه کشور در کمیته امداد خبر داد و اضافه کرد: این کارگروه 13 پیشنهاد کارشناسی را به مجمع تشخیص مصلحت ارائه داده که این پیشنهادات با محوریت بیمه همگانی و تامین اجتماعی چند لایه در مجمع به تصویب رسیده و برای منظور شدن در برنامه هفتم توسعه به دولت ابلاغ شده است.
 
انتهای پیام
 
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید