امروز جمعه ,۴ تیر ۱۴۰۰
دوشنبه / ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۶:۵۴
سرویس : حقوقی و امور مجلس
کد خبر : ۱۸۲۲۳۹
گزارشگر : ۴۸۷
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد عنوان کرد:

رسیدگی به 2 هزار پرونده قضایی مددجویان توسط وکلای نیکوکار در سال گذشته

(دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰) ۱۶:۵۴

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد گفت: سال گذشته بیش از 2 هزار پرونده مددجویان توسط وکلای نیکوکار در محاکم قضایی رسیدگی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد به نقل از ایرنا، جعفر صباغیان با تشریح شرایط مهریه زنان سرپرست خانوار و تاثیر آن بر وضعیت مددجویی آنان گفت: هر نوع نگارش در سند طلاق زنان سرپرست خانوار تحت حمایت کمیته امداد مبنی بر اینکه وضعیت مهریه یا بخشی از آن مشخص نشده دلیل بر قطع مستمری ماهیانه و خارج شدن از لیست مددجویی نیست.
 
وی افزود: در صورت وجود سند معتبر قانونی مبنی بر دریافت مهریه یا سهم‌ ارثی که منجر به اثبات توانمندی مددجویان شود، می‌توان مستمری ماهیانه را متوقف کرد.
 
صباغیان با بیان اینکه وکلای خیر و نیکوکار زیادی در نقاط مختلف کشور به صورت رایگان به مددجویان کمیته امداد و خانواده‌ آنها ارائه خدمت حقوقی و قضایی می‌کنند، ادامه داد: براساس آخرین آمار موجود در حال حاضر ۶۱۱ میز خدمت حقوقی در شهرستان‌ها و مراکز استان‌های کشور در ادارات کمیته امداد فعالیت دارند.
 
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد ادامه داد: در همین ارتباط 1745 وکیل علاوه  بر احقاق حقوق مددجویان و خانواده‌های تحت پوشش، پاسخگویی مسایل حقوقی را به صورت رایگان انجام می‌دهند.
 
صباغیان با تاکید بر اینکه از موضوعات مهم و راهبردی کمیته امداد توسعه میز خدمات قضایی است، گفت: وکلای نیکوکار بدون کوچکترین چشم‌داشتی به دنبال حل مشکلات مددجویان هستند و به این قشر از جامعه خدمات مشاوره‌ای یا معاضدت قضایی ارائه داده و پرونده‌های آنها را در محاکم قضایی پیگیری می‌کنند.
 
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با قدردانی از کانون وکلا و مرکز امور مشاوران قوه قضاییه به لحاظ تعامل و همکاری خوب با این مجموعه، گفت: کانون وکلا و مرکز مشاوران قوه قضاییه با توجه به نقش آن مجموعه در محاکم قضایی نقش بسیار مهمی در حل مشکلات حقوقی مددجویان کمیته امداد دارند چرا که بسیاری از مددجویان به لحاظ مشکلات اقتصادی موجود توان پرداخت حق وکالت را ندارند.
 
صباغیان اضافه کرد: با احقاق حقوق مددجویان به دنبال توانمندسازی این قشر از جامعه هستیم چرا که توانمندسازی مددجویان از مهم‌ترین اولویت‌های کاری در عرصه مسائل حقوقی است که کمک به سزایی در کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد داشت. 
 
وی با اشاره به اینکه مشاوره‌های حقوقی و خانواده نقش به سزایی در پیشگیری از وقوع مشکلات و ایجاد نابسامانی‌های اجتماعی در جامعه دارد، افزود: سال گذشته بیش از 2 هزار پرونده توسط وکلای نیکوکار در محاکم قضایی به سرانجام رسید که بخشی از این پرونده‌ها تبدیل به صدور حکم و قسمتی نیز همچنان در دست پیگیری است.
 
وی اضافه کرد: توسعه ارائه خدمات قضایی رایگان به مددجویان کمیته امداد جزو برنامه‌های ما است و ارائه خدمات آموزشی خانواده و حقوقی به مددجویان می‌تواند نقش بسیار مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی و پرونده‌های قضایی داشته باشد.
 
انتهای پیام
 
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید