امروز پنج شنبه ,۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
دوشنبه / ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۳:۳۷
سرویس : کرمان
کد خبر : ۱۸۱۹۶۴
گزارشگر : ۸۲

خواهرانه ای برای اکرام ایتام/ ای که دستت می‌رسد کاری بکن

(دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰) ۱۳:۳۷

اول حامی ایتام، خود خداوند متعال است؛ مسئولیت در قبال ایتام محدود به رفع نیازهای مالی آنان نیست بلکه نیازهای عاطفی را نیز شامل می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد به نقل از خبرگزاری شبستان از کرمان؛ «اکرام ایتام» موضوعی که درآیات و سیره ائمه اطهار موردتوجه خاص قرارگرفته و مسائل مهمی ازجمله ارزش و اهمیت این مسئله، عواقب نادیده گرفتن و پایمال کردن حق یتیم و...مطرح‌شده است.

 اول حامی ایتام به استناد آیه «أَلَمْ یجِدْک یتِیماً فَآوی/ آیا تو را یتیم نیافت، پس پناه داد (۶ ضحی)» خود خداوند متعال است و پس‌ازآنکه نعمت‌های خویش را در حق پیامبرش یادآوری می‌کند، از او هم عمل مشابه می‌خواهد و می‌فرماید« فَأَمَّا الْیتِیمَ فَلا تَقْهَرْ/پس بر یتیم قهر و تندی مکن (۱۰ ضحی)

در خصوص اموال یتیم درآیات سه مسئله موردتوجه قرارگرفته است؛ عاقبت خوردن مال یتیم، عوض نکردن مال آنان، شرط تصرف در مال یتیم. در آیه ۱۰ سوره مبارکه نسا آمده «کسانی که مال یتیمان را از روی ظلم می‌خورند به‌درستی که آتش می‌خورند و به‌زودی در آتش قرار می‌گیرند» و یا در آیه ۲ همین سوره می‌فرماید «و اموال یتیمان را پس از بلوغ به دست آن‌ها دهید، و مال بد و نامرغوب خود را به مرغوب (آن‌ها) تبدیل نکنید و اموال آنان را به‌ضمیمه اموال خود مخورید، که این گناهی بس بزرگ است.»

سیره و سنت معصومین حکایت از توجه ایشان به یتیم و محبت ورزیدن به او دارد؛ پیامبر (صلی‌الله علیه و اله) درباره یتیم‌نوازی می‌فرماید: «آیا دوست داری دلت نرم و آرزویت برآورده شود؟ بر یتیم ترحم کن و دست محبت بر سر او بکش و از غذای خود به او بخوران تا قلبت نرم و حاجتت روا گردد»(کنز العمال، ج 3، ح 6002)
 
مسئولیت در قبال ایتام محدود به رفع نیازهای مالی آنان نیست بلکه نیازهای عاطفی را نیز شامل می‌شود.

اکرام ایتام، موضوعی که سال‌های اخیر به جد توسط کمیته امداد امام (ره) در سطح کشور و ازجمله در استان کرمان پیگیری می‌شود؛ در حال حاضر 21 هزار و 592 یتیم و فرزند محسنین تحت حمایت کمیته امداد استان کرمان قرار دارند که ۵۲۰۰ نفر از این ایتام و فرزندان محسنین فاقد حامی هستند.

این در حالی است که در آبان ماه سال گذشته ۱۹ هزار و ۹۵۰ فرزند یتیم و محسنین در استان بوده که از این تعداد ۶۵۰۰ یتیم در استان فاقد حامی بودند.

کمیته امداد استان اعلام کرده است: مردم نوع‌دوست استان می‌توانند از طریق مراجعه به سایت ekram.emdad.ir و یا مراجعه به دفاتر کمیته امداد در سراسر استان، مشارکت در طرح هر کارمند یک حامی، مشارکت در طرح پویش ایران مهربان و همچنین مشارکت در طرح جذب حامی توسط بسیج استان، تماس با شماره تلفن‌های ۳۲۲۳۷۷۰۹ و ۳۲۲۶۸۷۲۶ و ارسال عدد یک به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۳۳۳۳۳۴ در طرح اکرام ایتام مشارکت و حمایت مادی و معنوی از ایتام تحت حمایت کمیته امداد استان داشته باشند.

جدای از اکرام ایتام که موضوع این گزارش است؛ طرح محسنین از دیگر طرح‌های کمیته امداد است که از سال ۹۰ ابتدا به‌صورت آزمایشی در ۵ استان کشور باهدف حمایت مالی از کودکان با سرپرست ناتوان شروع شد؛ طرح محسنین باهدف حمایت از این کودکان و با حمایت کمیته امداد امام (ره) درصدد است از مردم خیّر کشورمان که علاقه‌مند به مشارکت در طرح مذکور هستند، ثبت‌نام کرده و مقدمات حمایت از این کودکان را فراهم آورد.
 
در حال حاضر 51 هزار و 216 نفر حامی از ایتام استان کرمان حمایت می‌کنند؛ هانیه مقدم، از نیروهای کمیته امداد کرمان ازجمله این بانیان خیر است که قصه عاشقانه یتیم‌نوازی خود را در گفتگو با خبرگزاری شبستان از کرمان این‌گونه شرح می‌دهد:

خیلی وقت بود که به موضوع حامی بودن فکر می‌کردم و قصد داشتم فرزند معنوی داشته باشم؛ با ارتباط نزدیکی که با واحد اکرام اداره داشتم در جریان کمک‌های حامیان زیادی بودم.

یک روز با خواهرم که مقیم خارج از کشور و معاون یکی از دانشگاه‌های بزرگ آنجا است؛ صحبت می‌کردم که خیلی اتفاقی بحث کمک به نیازمندان پیش آمد؛ او گفت دانشجویان زیادی هستند که نیاز مالی دارند، کاش بتوانم به آنان  کمک کنم.

من که روحیه لطیف و خیررسان او را می‌شناختم، پیشنهاد دادم چه اشکالی دارد در کشور خودمان فرزند معنوی داشته باشی و روند کار را برایش توضیح دادم و او هم پذیرفت.

از فردای آن روز ۲۰ فرزند معنوی فراهم کردم و از آن زمان به بعد کار حمایت از کودکان ایتام را مرتب انجام می‌دهد و من شخصاً متوجه رونق مالی روزافزون و عنایاتی بودم که در زندگی او به وجود آمد.

گذشت تا اینکه خودم هم متحول شدم و چون اعتقاداتم درزمینهٔ کمک به دیگران زیاد بود ۱۰ فرزند معنوی را اختیار کردم و معتقدم هر چه دارم از برکت کمک به ایتام است؛ عقیده دارم سلامت خانواده و نعمات خداوندی ر ا مدیون فرزندان معنوی‌ام هستم.

 کمک به ایتام به‌نوعی معامله باخداست و مهم نیست که این کودکان چه کسی هستند چون به بشارت خداوند در این زمینه اعتقاددارم که وعده داده کسی که مالی را ببخشد آن را برکت و فزونی می‌دهم و این کاری کاملاً دلی و اعتقادی است که امیدوارم لیاقت تدام آن را داشته باشم.»

شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان از راه می‌رسد و آنچه بیش از همه، دل‌ها را روانه کوفه و نجف و در شهادت مولا علی علیه السلام اشک ماتم را بر گونه‌ها جاری می‌کند، یتیم‌نوازی مولای مهربانی است که هیچ‌گاه از ایتام غافل نشد... امروز هم همه مایتیم در خانه امام زمان عجل الله هستیم و شاید زبان حال ما در این روزهای سخت کرونایی و در این عصر پرالتهاب غیبت حضرت، آیه ۸۸ سوره یوسف باشد که « ...یا أَیهَا الْعَزِیزُ مَسَّنَا وَأَهْلَنَا الضُّرُّ وَجِئْنَا بِبِضَاعَةٍ مُزْجَاةٍ فَأَوْفِ لَنَا الْکیلَ وَتَصَدَّقْ عَلَینَا إِنَّ اللَّهَ یجْزِی الْمُتَصَدِّقِین/ای عزیز به ما و خانواده ما آسیب رسیده است و سرمایه‌ای ناچیز آورده‌ایم بنابراین پیمانه ما را تمام بده و بر ما تصدق کن که خدا صدقه دهندگان را پاداش می‌دهد»

 اگر امید تفضل از حضرتش داریم و چشم‌به‌راه یتیم‌نوازی از آن ناحیه مقدسه هستیم، باید به آنچه ایشان دوست دارد خود را نزدیک کنیم؛ در این شب‌هایی که دل‌ها به خدا نزدیک‌تر است عهد ببندیم یتیمی را به‌اندازه وسع و توانایی خویش اکرام کنیم، حتماً لازم نیست مبلغ آن‌چنانی و یا با تشریفاتی خاص باشد اما بدانیم جای دوری نمی‌رود، همین حوالی حتماً شایسته‌تر پاسخ داده می‌شود.

انتهای پیام
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید