امروز چهارشنبه ,۱ بهمن ۱۳۹۹
سه شنبه / ۲۳ دی ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۸
سرویس : قزوین
کد خبر : ۱۷۹۷۸۹
گزارشگر : ۸۰
مدیر حوزه علمیه امام صادق (ع):

امدادگری اقتصادی و فرهنگی باید توأمان باشد

(سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹) ۱۱:۱۸

رئیس حوزه علمیه امام صادق (ع) گفت: امدادگری زمانی کامل و ارزشمندتر است که توجه به مسائل اقتصادی و فرهنگی به صورت توأمان باشد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد؛ حجت الاسلام احمد ذوالفقاری در مراسم آغاز بکار مرکز نیکوکاری امام صادق (ع) بیان کرد: روحانیت باید در ارتباط با مسائل فرهنگی جامعه و به ویژه خانواده های نیازمند، وظیفه خود را اداء کند.

وی ادامه داد: ما آمادگی داریم به کمک اقتصاد خانواده ها بیاییم، درست است که قشر روحانیت کار فرهنگی می کند ولی یک وظیفه دینی وانسانی هم در بخش کمک به رفع مشکلات اقتصادی خانواده های کم بضاعت هم داریم.

مدیر حوزه علمیه امام صادق (ع) اضافه کرد: ما در حوزه علمیه امام صادق (ع) آمادگی داریم در هر نقطه ای که نیاز به امداد به محرومان است حاضر شویم.

وی با اشاره به این موضوع که امیرالمومنین حساسیت زیادی در خصوص وضعیت معیشت محرومان داشتند افزود: روایت ها و نقل های زیادی در خصوص رسیدگی به محرومان وجود دارد و در این میان در بحث توجه به ایتام حساسیت و دقت بیشتری داشتند به طوری که شدت این مداقه موجب شده بود که امام علی (ع) ابوالایتام نام گیرد.

حجت الاسلام ذوالفقاری خاطرنشان کرد: آنچه که برای کارکنان کمیته امداد امام خمینی (ره) وجود دارد شغل نیست بلکه فرا شغل است و اگر این امدادرسانی اقتصادی با غنی سازی فرهنگی صورت گیرد بسیار ارزشمندتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: ما در زندگی خود، برای امور مختلفی هزینه می کنیم؛ این هزینه کرد می تواند برای خوراک، پوشاک و تفریح خود، همسر و فرزندان یا برای کمک به نیازمندان و امور مفید به حال جامعه و بسیاری موارد دیگر باشد، آن قسمت از اموال که با انگیزه الهی برای دیگران خرج می‌شود، یک رفتار مالی پسندیده است که در فرهنگ قرآنی "انفاق" نام دارد.

رئیس حوزه علمیه امام صادق (ع) اظهارکرد: انفاق در واقع دِل کندن از مال دنیاست از این رو انفاق باعث می‌شود انسان احساس کند تحت سیطره اموال خود نیست؛ بلکه این اموال هستند که تحت تسلط انسان هستند.

وی خاطرنشان کرد: به بیان دیگر انفاق فرهنگی است که پول را مالک انسان نمی داند بلکه انسان، مالک پول است و هرجا نیاز بود می‌تواند آن را خرج کند. چنین احساس تسلطی بر مال و نیز ایجاد لطافت روحی، از برترین آثار و برکات انفاق است.

حجت الاسلام ذوالفقاری یادآورشد: بهبود زندگی دیگران و کمک به پیشرفت کشور، از نتایج انفاق در جامعه است از این رو نباید از این فرهنگ غنی غافل شویم و برای بسط آن تلاش کنیم.

انتهای پیام

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید