امروز سه شنبه ,۴ آذر ۱۳۹۹
یکشنبه / ۲۵ آبان ۱۳۹۹ / ۰۸:۴۸
سرویس : زنجان
کد خبر : ۱۷۸۵۴۴
گزارشگر : ۸۷
مدیرکل کمیته امداد استان زنجان خبر داد:

آثار وفواید بالادستی زکات برکات در جامعه است/ 81درصد زکات جمع آوری شده در امور محرومین هزینه شده است.

(یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹) ۰۸:۴۸

بر اساس آمارهای موجود بیش از 22 میلیارد و 700 میلیون تومان زکات در قالب واجب ، مستحبی و فطره از ابتدای سالجاری تاکنون در سطح استان زنجان جمع آوری شده و با نظر مودیان و پرداخت کنندگان زکات 81 درصد این مبلغ در امور نیازمندان و محرومین هزینه شده است.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد ، هدایت صفری ، مدیرکل کمیته امداد و دبیر شورای زکات استان زنجان در جلسه شورای زکات  شهرستان ابهر با اشاره به اینکه جمع آوری و هزینه کرد زکات در جامعه اسلامی از شئونات حاکم اسلامی و  ولی فقیه زمان است ، گفت:  براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی و اذن مقام معظم رهبری(مدظله العالی) این وظیفه به کمیته امداد به عنوان دبیرخانه شورای زکات واگذار شده و بر همین اساس پیگیری فرهنگ سازی ، گفتمان سازی ، ترویج و جمع آوری زکات از طریق این نهاد انجام می شود.

وی با اشاره به فرازی از پیام مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در اجلاس سراسری زکات که فرمودند:"ما مسئولان باید از کم کاری خود در خصوص این فریضه الهی آمرزش خداوند را طلب کنیم و به عفو او پناه بریم " ، افزود: جریان سازی و گفتمان سازی در حوزه زکات نیازمند عزم و همت همگانی بوده و هر کارگزاری در هر سطحی که دارای مسئولیتی در نظام است باید در این بخش ایفای نقش نماید تا نهادینه کردن فرهنگ پرداخت زکات و رسیدگی به نیازمندان به یک گفتمان غالب تبدیل شود.

صفری با اشاره به اینکه آثار و فواید پایین دستی زکات کمک به نیازمندان و اجرای پروژه های عام المنفعه است، ادامه داد: از مهمترین آثار بالادستی زکات جاری شدن برکت در جامعه است و به اگر به اولاد بیاید صالح می شود، اگر به بدن و جسم انسان بیاید سالم می شود و اگر به قلب انسان بیاید خوشبخت می شود، پس با این نگاه پرداخت زکات  خرج مال نیست، بلکه جمع مال است.

 وی همچنین تصریح کرد: اگر این موضوع به صورت صحیح تبیین شود قطعاً فرهنگ پرداخت زکات به عنوان فرهنگ غالب در جامعه جاری شده و  از محل منابع آن زمینه رسیدگی به نیازمندان و رفع مشکلات آنها فراهم می شود و در این صورت است که خدمت به مردم وجود مس گونه انسان را تبدیل به طلا می کند و وظیفه هر کارگزار نظام  به عنوان عنصری از جامعه ولایی ایفای نقش موثر در این بخش است.

دبیر شورای زکات استان زنجان افزود بر اساس آمارهای موجود 81 درصد زکات جمع آوری شده در امور محرومین و نیازمندان و 19 درصد در امور فی سبیل ا... و ساخت، تکمیل، مرمت و بازسازی 32 پروژه عام المنفعه از جمله مسجد، حسینیه، غسالخانه ، خانه عالم و پل در شهرستان هزینه شده است.

وی با بیان اینکه مبنای هزینه کرد زکات نظر مودیان و پرداخت کنندگان زکات بوده و زکات جمع آوری شده در هر منطقه و محل در همان منطقه و محل هزینه می شود، افزود: تمامی وجوهات جمع آوری شده در هر محل با نظر مودیان زکات هزینه شده و ریالی از این وجوهات در جای دیگر هزینه نمی شود.

صفری با بیان اینکه کمیته امداد در خط مقدم مبارزه با فقر است و اگر چالش اقتصادی اتفاق بیفتد می تواند موجب افزایش مراجعات به این نهاد شود، تصریح کرد: راهبرد کمیته امداد توانمندسازی و ایجاد درآمد باثبات برای خانواده های تحت حمایت بوده و تلاش می کنیم با راهبرد توانمندسازی و خروج توانمند شده خانواده های تحت حمایت از چرخه حمایتی راداشته باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین جعفر رحیمی، امام جمعه و رئیس شورای زکات شهرستان  ابهر نیز در این جلسه با قدردانی از اقدامات اثربخش و تلاش های جهادی کمیته امداد استان زنجان در حوزه ترویج و جمع آوری زکات، افزود: توجه به امر الهی زکات وظیفه همگانی بوده و احیاء ، ترویج و فرهنگ سازی زکات نیازمند ورود  و فعالیت میدانی و عملیاتی  همه مسئولان در این بخش است. انتهای پیام

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید