امروز پنج شنبه ,۶ آذر ۱۳۹۹
شنبه / ۲۴ آبان ۱۳۹۹ / ۱۰:۲۱
سرویس : مشارکت های مردمی
کد خبر : ۱۷۸۵۱۱
گزارشگر : ۴۸۷

چند خرده روایت از حامیان و مددجویان طرح اکرام ایتام و محسنین کمیته امداد

(شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹) ۱۰:۲۱

طرح اکرام ایتام توسط کمیته امداد و با همراهی مردم از سال 1378 با هدف حمایت از کودکان یتیم نیازمند کشور آغاز شده است. هر خیر با پرداخت مبلغی معین به طور ماهانه، یک یا چند نفر از ایتام شناسایی شده توسط کمیته امداد را تحت حمایت خود قرار می‌دهد.

 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد به نقل از روزنامه جام جم، با گذشت 21 سال از آغاز طرح اکرام ایتام شمار قابل‌توجهی از ایتام و محسنین نیازمند کشورمان تحت حمایت خیرین پرمهر درآمده‌اند و شمار بیشتری از ایتام و محسنین نیازمند در سطح کشور شناسایی شده‌ و مشخصات‌شان در فهرست طرح اکرام ایتام و محسنین کمیته امداد امام خمینی‌(ره) ثبت شده‌است.
 
حامیان زندگی و امید
 
آدم‌ها در زندگی‌شان تنها چیزی که برای خودشان رشد می‌دهند، مرگ است. شاید بخواهید بگویید بسیاری چیزهای دیگر هست که آدم‌ها روز به روز و سال به سال رشد می‌دهند و بزرگ می‌کنند. خیلی چیزها مثل اموال و سرمایه، فرزندان‌شان و خانه‌هایی که بعد از عمری صبح تا شب دویدن، سقفی روی‌شان می‌زنند و چهاردیواری دور حیاطش می‌کشند. اما به حال و روز دنیا که نگاه می‌کنیم می‌بینیم واقعا این‌طور نیست. واقعا انگار تنها چیزی که انسان از بدو تولد خود، رشد می‌دهد و بزرگش می‌کند مرگ است. تا این‌که یک روز این مرگ آن‌قدر بزرگ می‌شود که دست آدم را می‌گیرد و با خودش می‌برد. آن‌قدر سریع که همه آنچه که بوده را جا می‌گذارد و می‌رود.
 
شاید قصه تلخی باشد، اما همیشه راه‌هایی برای شیرین کردن این تلخی‌های گذرا هست. مثلا این که انسان بتواند در طول زندگی‌اش، چند زندگی را رشد بدهد. می‌تواند دست چند زندگی را بگیرد و بیاورد بالا و مثل یک گلدان تازه جوانه زده، طوری از آن مراقبت کند و رشد دهد و بزرگ کند‌ که مرگی که همراه او بزرگ می‌شود نتواند روی آن سایه بیندازد. زندگی مثل فرزند و خانه و سرمایه نیست که وقتی مرگ دست آدم را می‌گیرد رها شود و برود. زندگی چتری است که روی سر آدم می‌ماند. ردایی است که از شانه آدم نمی‌افتد. طرح اکرام ایتام و محسنین کمیته امداد امام خمینی(ره) یکی از آن راه‌هایی است که آدم می‌تواند از طریق آن یک یا چند زندگی را پرورش دهد. کمیته امداد امام خمینی(ره) حدود 20 سال است که کودکان یتیم و بدسرپرست کشور را شناسایی می‌کند و مشخصات آنان در پایگاه اینترنتی طرح اکرام ایتام و محسنین ثبت می‌شود و مددکاران این کمیته، به‌طور مستمر از شرایط آنان اطلاع کسب می‌کنند.
 
خیرین محترم از سراسر کشور می‌توانند با ثبت‌نام در پایگاه اینترنتی طرح اکرام و محسنین با عنوان «حامی»، یک یا چند کودک را انتخاب و تحت حمایت خود قرار دهند. به بیان ساده‌تر، طرح اکرام ایتام و محسنین راهی است که آدم می‌تواند یک یا چند زندگی را انتخاب کند که مثل یک ریشه تازه جوانه زده برای خودش رشد‌شان دهد و ثمرشان را ببیند. در این گزارش ضمن معرفی این طرح، به خرده روایت‌هایی از حامیان و مددجویان این طرح پرداخته‌ایم.
 

طرح اکرام ایتام و محسنین چیست؟

 طرح اکرام ایتام و محسنین توسط کمیته امداد امام خمینی(ره) مدیریت، و توسط مردم خیر کشورمان اجرا می‌شود. این طرح از سال 1378 و با هدف حمایت از کودکان یتیم نیازمند کشور آغاز شد. به این صورت که هر خیر با پذیرفتن پرداخت مبلغی معین به طور ماهانه، یکی از ایتام شناسایی شده توسط کمیته امداد امام خمینی(ره) را تحت حمایت خود قرار می‌داد. این طرح به مرور گسترش یافت و 10 سال بعد، در سال 1388، کودکان بد‌سرپرست با عنوان «محسنین» نیز به این طرح حمایتی

اضافه شدند.

در حال حاضر با گذشت 21 سال از آغاز این طرح، شمار قابل‌توجهی از ایتام و محسنین نیازمند کشورمان تحت حمایت خیرین پرمهر درآمده‌اند و شمار بیشتری از ایتام و محسنین نیازمند در سطح کشور شناسایی شده‌ و مشخصات‌شان در فهرست طرح اکرام ایتام و محسنین کمیته امداد امام خمینی‌(ره) ثبت شده‌است.

راه‌هایی که امروز برای حمایت از یک یا چند فرزند یتیم یا بدسرپرست پیش روی خیرین گرامی وجود دارد، بسیار بیشتر و ساده‌تر از قبل است. خیرین می‌توانند شخصا با ورود به پایگاه اینترنتی طرح اکرام ایتام و محسنین، ثبت‌نام کرده و شخصا فهرست کودکان یتیم و بد‌سرپرست سراسر کشور را مشاهده کنند.

در این فهرست، پیش از آن که خیر کودکی را تحت حمایت قرار دهد، فقط نام کوچک ایتام و محسنین به همراه شهر محل سکونت، سن آنان و وضعیت جسمانی‌شان قابل مشاهده است. اما پس از آن که خیر، فرزندی را از فهرست پایگاه اینترنتی انتخاب می‌کند و تحت حمایت قرار می‌دهد، مشخصات بیشتری از آن فرزند در دسترس او
قرار می‌گیرد.

خیرین محترم پس از انتخاب فرزند از سایت طرح اکرام ایتام و محسنین، مبلغی که مایلند هر ماه برای حمایت از آن فرزند اختصاص دهند را تعیین می‌کنند (این مبلغ می‌تواند از ماهانه حداقل 10 هزار تومان و حداقل

برای 6 ماه شروع شود). همین‌طور می‌توانند با مددکار مستقیم کودک در ارتباط باشند و در صورت تمایل، با خود کودک نیز ملاقات داشته یا هدایایی را غیر از حمایت مالی ماهانه برای او ارسال کنند.

البته کمیته امداد امام خمینی‌(ره) در طرح اکرام ایتام و محسنین راه‌های مختلفی را برای تحت حمایت قرار دادن این کودکان طراحی کرده و در نظر گرفته است، مانند طرح «هر کارمند حامی یک فرزند» که می‌تواند به صورت کسر از حقوق نیز برای کارمندان اجرا شود و راه‌های دیگری که می‌توانید در پایگاه اینترنتی کمیته امداد امام خمینی(ره) یا سامانه طرح اکرام ایتام و محسنین مشاهده کنید.

واجب‌تر از زیارت

حساب و کتاب‌های مالی حاجی با من بود. خودش خیلی درگیر این کارها نمی‌شد. هر چه هم پرداختی سر ماه داشت من از حسابش پرداخت می‌کردم و بعدا خودش به صورتحساب و کتاب‌ها نگاهی می‌انداخت. چند ماهی بود که حاجی از طریق طرح اکرام، حامی چندتا بچه‌یتیم شده و به من سپرده بود سر ماه که پرداختی‌ها را انجام می‌دهم، مبلغی که برای این چندتا کودک معین کرده بود را نیز به حساب کمیته امداد واریز کنم.

چند ماهی این کار را کردم تا این‌که از جایی به بعد فراموشم شد. چند بار مددکار کمیته امداد با من تماس گرفت که تکلیف مقرری ماهانه بچه‌های چه می‌شود و من هر بار گفتم که پرداخت خواهم کرد. اما هر بار که این را می‌گفتم یا پشت فرمان بودم یا در جلسه و بعد از آن باز فراموش می‌کردم این کار را انجام دهم.

چند ماه به این منوال گذشت. اصلا یادم نبود. با چندتا از رفقا رفته بودیم مشهد زیارت امام‌رضا(ع). یکی از همان شب‌های زیارت خواب حاجی را دیدم. همان که حساب و کتاب‌های مالی‌اش را انجام می‌دادم. در خواب به من گفت فلانی پول بچه‌ها را دادی؟‌ گفتم نه، فراموش کردم. گفت پول بچه‌یتیم‌ها را نداده‌ای و آمده‌ای زیارت امام‌رضا(ع)؟ چه زیارتی؟!

از خواب که پریدم چیزی توی گلویم سنگینی می‌کرد. همان موقع با مددکار تماس گرفتم ... .
 
روان‌شناس پرستار
 
وقتی پدر و مادرش از هم جدا شدند، او و خواهرش شدند تنهاترین دختران روی زمین. انگار همه راه‌ها به روی‌شان بن‌‌بست شد. مادرشان سرپرستی‌شان را به عهده گرفت اما او هم به دلیل فشارهای زندگی به بیماری اعصاب و روان مبتلا شد. همین‌طور خواهرش هم کم‌کم درگیر بیماری اعصاب
و روان شد.
 
بین همه این سختی‌هایی که او و خواهرش از دوره کودکی به دوش کشیدند، زندگی گاه و بیگاه روی خوبش را نیز با چهره حامیان طرح اکرام کمیته امداد به آنها نشان می‌داد. در مراحل مختلف زندگی‌شان، چند حامی آنها را تحت حمایت قرار دادند. تنگنای زندگی را برایشان تحمل‌پذیرتر کردند و تشویق‌شان کردند که به تحصیل ادامه دهند.
 
حالا او که دختری 28 ساله است، دانشجوی کارشناسی ارشد روان‌شناسی است و در کنار تحصیل از مادر و خواهرش هم نگهداری می‌کند. اخیرا یکی از حامیان برایش گوشی موبایل هوشمند خرید که بتواند در کلاس‌های آنلاین دانشگاه حاضر شود و گام به گام به سوی موفقیت‌های بیشتر تحصیلی قدم بردارد.

از خودت حمایت کن!
 
استاد دانشگاه بود. یک سالی بود که به سرطان مبتلا شده بود و دکترها گفته بودند تنها راه مقابله این است که روحیه خودش را بالا نگه دارد. تصمیم گرفته بود برای این‌که زندگی را در خودش پرورش بدهد، برای این‌که سرعت رشد زندگی را در دلش از سرعت رشد مرگ بیشتر کند، بیاید در طرح اکرام ثبت‌نام کند و حامی چند کودک یتیم نیازمند بشود.
 
از وقتی علی‌اکبر 10 ساله را تحت حمایت خود گرفته بود خیلی روحیه‌اش بهتر بود. علاوه‌بر مبلغ معینی که ماهانه برای علی‌اکبر واریز می‌کرد، مدام برای او هدیه می‌فرستاد و تلفنی با او در ارتباط بود و گاهی هم ملاقاتش می‌کرد. در یکی از این ملاقات‌ها صحبت‌شان با علی‌اکبر گل انداخت و از او پرسید که دوست دارد وقتی بزرگ شد چه‌کاره شود؟ پاسخ علی‌اکبر باعث شد چند لحظه سکوت کند و فقط در چشم‌های آن کودک 10ساله زل بزند. علی‌اکبر در جواب گفته بود: دوست دارم وقتی بزرگ می‌شوم، حامی بشوم.
 
استاد دانشگاه که آن موقع داشت یکی از بزرگ‌ترین درس‌های زندگی‌اش را از آن کودک 10ساله می‌گرفت دستی به سر کودک یتیم کشیده و گفته بود: تو همین حالا هم آن‌قدر بزرگ شده‌ای که بتوانی حامی بشوی. اصلا بیا حامی من شو. خودم برایت فرم پر می‌کنم که حامی من بشوی.
 
برای علی‌اکبر یک فرم حامی پر کرد و در قسمت مددجو نام خودش را نوشت و در قسمت مقرری ماهانه نوشت: 14 صلوات! بعد رو به علی‌اکبر گفت: فقط حواست باشد که این کمک را هر ماه سر موقع انجام بدهی. اگر تأخیر کنی آن وقت تو هم می‌شوی مثل حامیان بدقول.
 
این حامی بزرگوار بعدها به مددکار کمیته امداد گفته بود:‌ هر ماه منتظرم علی‌اکبر 14 صلوات را برایم بفرستد. در حقیقت او حامی من است.

نخبه‌ای زیر چتر حمایت
 
یگانه حالا 17 ساله است. یک دانش‌آموز نخبه با معدل 90/19 در دبیرستانی نمونه و یک ورزشکار موفق در رشته کاراته. سرپرستی یگانه از کودکی به عهده مادرش بود. مادر هرطور که بود در این سال‌ها تلاش خودش را کرده بود که چرخ این زندگی را بچرخاند تا دخترش بتواند در آسایش به تحصیل و زندگی‌اش برسد. اما حالا به‌دلیل شیوع ویروس کرونا مادر یگانه دیگر نمی‌تواند مثل گذشته کار کند و زندگی از چیزی که پیش از این بود سخت‌تر می‌گذرد. حامیان طرح اکرام کمیته امداد طی همه این‌ سال‌ها یگانه را تحت حمایت‌های مادی و معنوی خود قرار داده‌اند و حالا هم که درآمد این خانواده با شیوع کرونا تحت تاثیر قرار گرفته،‌ حامیان سعی می‌کنند با کمک‌های خود کاری کنند که آسایش در زندگی یگانه و مادرش برقرار باشد و او بتواند مثل گذشته مسیر موفقیت تحصیلی و ورزشی‌اش را پیش‌ببرد.
 
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید