امروز سه شنبه ,۶ آبان ۱۳۹۹
یکشنبه / ۲۰ مهر ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۷
سرویس : اشتغال
کد خبر : ۱۷۷۹۱۴
گزارشگر : ۴۸۷
مدیرکل راهبری شغلی کمیته امداد عنوان کرد:

استفاده از پهپاد در حوزه‌های کشاورزی و صنعتی برای اشتغال دانش‌بنیان مددجویان

(یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹) ۱۴:۰۷

مدیرکل راهبری شغلی کمیته امداد حمایت از ایده‌های نوآورانه و دانش‌بنیان مددجویان را سیاست این نهاد در اشتغال‌زایی برای خانواده‌های تحت حمایت دانست و گفت: در حال حاضر تامین 24 پهپاد برای مصارف کشاورزی و صنعتی در دست اقدام برای طرح‌های اشتغال مددجویان است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، احمد خانی با تشریح مدل طرح‌های راهبری اشتغال در کمیته امداد، افزود: محور اصلی در طرح‌ راهبری شغلی، توسعه زنجیره‌های تولید و اشتغال با مالکیت منفرد و مدیریت متمرکز برای تکمیل سیاست‌های تسهیلات خوداشتغالی است.

وی با بیان اینکه کمیته امداد در زمینه توسعه مشاغل خانگی و طرح‌های کوچک مقیاس تلاش بسیاری برای زنان سرپرست خانوار و خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد کرده است، ادامه داد: 70 درصد طرح‌های اشتغال مددجویان کمیته امداد در گذشته در حوزه قالیبافی، دامپروری و کشاورزی بود، اما امروز یک متخصص در کنار مددجویان به عنوان راهبر قرار گرفته است تا در قالب زنجیره‌های تولید، فعالیت کنند.

وی ادامه داد: راهبران شغلی از تامین مواد اولیه، فرآیندهای تولید و بازاریابی محصولات تا فروش تولیدات در کنار مددجویان هستند و از مدیریت این فرآیند یک درصدی نفع می‌برد.

مدیرکل راهبری شغلی کمیته امداد با بیان اینکه در سال 97 حدود 100 طرح به شکل پایلوت در سراسر کشور تصویب و به مرحله اجرا رسید، خاطرنشان کرد: از اردیبهشت سال 98 تا کنون نزدیک به 2500 طرح راهبری شغلی در 31 استان کشور بررسی و تصویب شده است که این  طرح‌ها مشتمل بر 100 هزار فرصت شغلی است.

وی با بیان اینکه حدود 70 رشته شغلی در طرح‎های راهبری در نظر گرفته شده است، گفت: این طرح‌ها در حوزه دامپروری شامل پرورش دام سنگین و دام سبک، در حوزه کشاورزی شامل گیاهان دارویی، تراش سنگ‌های قیمتی، پرورش ماکیان مثل بلدرچین، شترمرغ، بوقلمون، پرورش کرم ابریشم (نوغان) می‌شود و زنجیره بعدی فرآوری پیله ابریشم و حوزه فرش است.

وی با اشاره به جایگاه راهبر شغلی گفت: در حقیقت راهبر شغلی ریسک فروش بازار را از دوش مددجو برمی‌دارد و هدفگذاری کمیته امداد برای 50 درصد طرح‌های اشتغال مددجویان در حوزه راهبری به همین دلیل است.

خانی همچنین با اشاره به تاسیس صندوق نوید برای حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان و نوآورانه، گفت: صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر «نوید» با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) و موسسه دانش بنیان برکت ایجاد شده است. هدف از تاسیس این صندوق کمک به گسترش کسب و کارهای نوپا و دانش بنیان به منظور اشتغال جوانان، کاهش بیکاری و گسترش خدمات اجتماعی در راستای کاهش محرومیت است.

وی با تاکید بر اینکه صندوق نوید سرمایه‌گذاری روی ایده‌های نو و طرح‌های دانش‌بنیان مددجویان را برعهده دارد، خاطرنشان کرد: صندوق نوید در حال حاضر 2 میلیارد تومان اعتبار دارد که از این مبلغ 50 درصد توسط کمیته امداد و مابقی از سوی بنیاد برکت تامین شده است.

مدیرکل راهبری شغلی کمیته امداد اظهار کرد: نیازمند یک مرکز رشد، کارآفرینی و نوآوری اجتماعی هستیم تا همانند پارک‌های علم و فناوری به طرح‌ها و ایده‌های مددجویان مسیر و شتاب‌دهی دهد.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی مرکز نوآوری کمیته امداد در این نهاد تصویب شده است، گفت: برای تکمیل و راه‎اندازی این مرکز با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال همکاری هستیم.

خانی در خصوص اولین محصول در حوزه دانش‌بنیان مددجویان گفت: استفاده از پهپادها در سم‌پاشی و مه‌پاشی برای محصولات کشاورزی از اولین نتایج دراین حوزه است.

وی با اشاره به اینکه ایران جزو چهار کشور نخست است که در این مسیر گام برداشته است، گفت: 24 پهپاد در مراحل تامین برای گروه‌های آموزش‌دیده از مددجویان است.

مدیرکل راهبری شغلی کمیته امداد گفت: هم‌اکنون کسانی که با موفقیت آموزش‌ها را گذرانده‌اند، آماده ورود به بازار کار شده‌اند و برآوردمان این است که ماهانه دستکم 10 میلیون تومان درآمدزایی داشته باشند.

انتهای پیام

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید