امروز سه شنبه ,۱ مهر ۱۳۹۹
شنبه / ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۲
سرویس : اجتماعی
کد خبر : ۱۷۷۰۹۲
گزارشگر : ۴۸۷
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس:

مرکز پژوهش‌های مجلس به دنبال سوزاندن ریشه فقر با تصحیح توزیع ثروت در کشور است

(شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۹) ۱۱:۵۲

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه کارکردهای جدید مرکز پژوهش‌ها یاری‌رسان کمیته امداد خواهد بود، گفت: با توزیع صحیح ثروت، فقر در کشور به سوی نیستی می‌رود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد به نقل از مرکز پژوهش‌‌های مجلس، سیدمرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد در نشستی مشترک با علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

کارکردهای جدید مرکز پژوهش‌ها یاری‌رسان کمیته امداد خواهد بود

علیرضا زاکانی در این نشست که با حضور معاونان طرفین برگزار شد ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و امام زین‌العابدین(ع) و آرزوی قبولی عزاداری‌ها، به کارکردهای جدید مرکز پژوهش‌های مجلس را که یاری بخش کمیته امداد در مساله ریشه کنی فقر خواهد بود، تشریح کرد.

زاکانی در توضیح این کارکردهای جدید گفت: یک بخش از کارهایی که در دور جدید فعالیت مرکز پژوهش‌ها دنبال خواهیم کرد ناظر بر تغییر ریل و روند سیاست‌گذاری در موضوعات کلان کشور خواهد بود این مسئله منجر به کم شدن موانع خواهد شد. در بحث تغییر روند بودجه‌ریزی به دنبال آن هستیم تا توزیع مناسبی با حداقل انحراف در این بحث صورت گیرد یا در توزیع امکانات کشور در خلق ثروت توجه به عموم مردم باشد یا در مسائل جزئی‌تر مثل مسئله بنزین، سهمیه‌ها به جای خودرو به افراد خانوار تعلق گیرد.

وی با بیان اینکه این تغییر سیاستگذاری‌ها در برخی از حوزه‌ها کمک خواهد کرد تا باری از دوش کمیته امداد نیز کاسته شود، تصریح کرد: ما قائل هستیم برای گذار از دوره اقتصادی فعلی بایستی سبدهای معیشتی‌ای برای بخشی از جامعه در نظر گرفته شود که این نیز حجمی از کار کمیته امداد را خواهد کاست.

با توزیع صحیح ثروت، فقر در کشور به سوی نیستی می‌رود

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه بخشی از تلاش ما در مجلس یازدهم و این مرکز در راستای خشکاندن ریشه فقر در کشور خواهد بود، یادآور شد: بخشی دیگر از کارهای ما در دور جدید فعالیت ناظر به تولید و اشتغال در کشور در راستای فقرزدایی و محرومیت‌زدایی خواهد بود.

وی یکی از زمینه‌های همکاری مرکز و کمیته امداد را توجه ویژه به این کمیته از طریق پیگیری امور در کمیسیون‌های تخصصی مجلس دانست و افزود: یکی دیگر از کارهایی که در راستای کمک‌رسانی به کمیته امداد خواهد بود، تخصصی کردن امور در راستای مقابله با فقر است.

زاکانی تصریح کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس آمادگی دارد تا در زمینه تسهیل خدمات‌رسانی به محرومان و فقرزدایی در کشور در تعامل با کمیته امداد اقداماتی مثبتی را انجام دهد تا در نهایت با توزیع صحیح ثروت به سمتی رویم که فقر در کشور به سوی نیستی حرکت کند.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس یازدهم و مجموعه جوان مرکز پژوهش‌های مجلس دغدغه زیادی در بحث فقرزدایی در کشور دارند، گفت: در بخش نظارتی و صیانت از قانون نیز می‌توانیم زمینه‌های تعاملی خوبی با کمیته امداد داشته باشیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید کرد: این مرکز در راستای تولید و اشتغال‌زایی از سوی کمیته امداد نیز آمادگی همکاری و تعامل ویژه‌ای دارد.

زاکانی تصریح کرد: از ایده‌هایی که ظرفیت مردمی کشور را در فعالیت‌های کمیته امداد در راستای فقرزدایی و رفع محرومیت فعال کند استقبال می‌کنیم.

مستضعفان به مجلس یازدهم امید دارند

سیدمرتضی بختیاری نیز در این نشست گفت: بنا بر دغدغه‌هایی که رهبر فقید انقلاب اسلامی در خصوص مردم و نیازمندان داشتند، کمیته امداد جزو نخستین نهادهایی بود که بعد از انقلاب اسلامی بنا نهاده شد.

وی در ادامه با اشاره ماده 2 اساسنامه تشکیل کمیته امداد تصریح کرد: در این ماده هدف از تشکیل امداد امام، توانمندسازی و شکوفایی استعدادها و تأمین خوداتکایی، تقویت و رشد ایمانی و اعتقادی نیازمندان و محرومان با ارائه خدمات اجتماعی، حمایتی، فرهنگی و معیشتی به آنان عنوان شده است.

رئیس کمیته امداد همچنین با اشاره به ماده 6 این اساسنامه یادآور شد: 2 وظیفه مهم کمیته امداد در ماده 6 اساسنامه به بررسی و شناخت انواع محرومیت‌های مادی و معنوی نیازمندان و تبیین آنها و شناسایی افراد و خانواده های لازم الحمایه در شهر، روستا و عشایر و پیشنهاد خط مشی، سیاست‌های اجرایی و طرح و برنامه‌های موثر برای رفع محرومیت‌ها در ابعاد مختلف به مراجع ذی‌ربط با استفاده از تمام ظرفیت‌های مردمی، دینی و قانونی، اشاره دارد.

وی مجلس یازدهم را مجلسی انقلابی براساس منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: این روزها زمانی که به خانواده‌های نیازمندان مراجعه می‌کنیم مشاهده می‌کنیم که آنها بسیار به این مجلس در رفع محرومیت‌زدایی امیدوار هستند.

بختیاری با بیان اینکه با تکانه‌های اقتصادی محروم محروم‌تر خواهد شد، یادآور شد: در حوزه جغرافیای فقر و رصد آن کار بزرگی انجام و طرحی تهیه شد که در بخش‌های مختلف ارائه شد.

متولی فقرزدایی در کشور مشخص نیست

وی با بیان اینکه متولی فقر در کشور مشخص نیست، تاکید کرد: متاسفانه در کشور متولی مشخصی برای فقر و فقرزدایی نداریم در حالی که باید با معلوم شدن این مهم باید سایر نهادها نیز در خصوص محرومیت‌زدایی باید به کمک این نهاد بیایند.

رئیس کمیته امداد تصریح کرد: این کمیته به عنوان بزرگترین نهاد حمایتی کشور آمادگی دارد تا متولی امر فقر و فقرزدایی در کشور شود.

وی یکی از ماموریت‌های مهم کمیته امداد را امدادرسانی به محرومان براساس دستورات مقام معظم رهبری دانست و گفت: مشابه اقدامات امدادرسانی طرح اکرام بود که با اجرای این طرح در سال قبل ‌911 میلیارد تومان کمک مردمی انجام شد و امیدوارم در سال جاری این حمایت مردمی به 1200 میلیارد تومان برسد.

بختیاری مراکز نیکوکاری را از موارد مهم دیگر کمیته امداد در راستای امدادرسانی به محرومان خواند و تصریح کرد: حدود چهار هزار مرکز نیکوکاری مسجد محور در کشور داریم که هیات امنای و امامان جماعت مساجد هیات امنای این مراکز کردند که با تلاش‌های این عزیزان اقدامات خوبی در سال جاری به محرومان صورت گرفت و 540 میلیارد تومان کمک براساس این مراکز برای محرومان صورت گرفت.

رئیس کمیته امداد افزود: آمادگی داریم تا زمینه اشتغال خانگی صددرصدی را قبول کنیم چرا که در این زمینه مطالعه، تحقیق و کار کرده‌ایم و می‌توانیم به این موضوع به شکل یک راهبرد در کمیته امداد نگاه کنیم.

انتهای پیام

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید