امروز جمعه ,۷ آذر ۱۳۹۹
دوشنبه / ۲۷ اَمرداد ۱۳۹۹ / ۱۳:۲۹
سرویس : حقوقی و امور مجلس
کد خبر : ۱۷۶۷۷۴
گزارشگر : ۴۸۷
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد عنوان کرد:

ضرورت توسعه مراکز نیکوکاری «عدالت‌یار» در سراسر کشور

(دوشنبه ۲۷ اَمرداد ۱۳۹۹) ۱۳:۲۹

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد گفت: مراکز نیکوکاری «عدالت‌یار» به صورت پایلوت در استان قزوین و یزد راه‌اندازی شده و به زودی در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، جعفر صباغیان در نشست خبری با اشاره به اینکه مراکز نیکوکاری عدالت‌یار در استان قزوین و یزد به صورت پایلوت راه‌اندازی شده است، افزود: این مراکز به منظور ارائه خدمات حقوقی و قضایی به مددجویان و نیازمندان، با همکاری وکلا، قضات و حقوقدانان در تمام استان‌ها توسعه می‌یابد.

وی به ایجاد 518 میز خدمت در دفاتر کمیته امداد سراسر کشور با هدف ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به مددجویان پرداخت و ادامه داد: بیش از 1700 وکیل نیکوکار با حضور در این میز خدمت، به ارائه مشاوره‌ و انجام امور حقوقی مددجویان می‌پردازند و در همین راستا در سال گذشته 20 هزار خدمت به خانواده‌های تحت حمایت ارائه شد.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد همچنین از پیگیری پرونده‌های قضایی مددجویان در کمیته امداد خبر داد و خاطرنشان کرد: در سال 98 حدود 7300 پرونده قضایی مددجویان توسط کمیته امداد پیگیری و به نتیجه رسید.

صباغیان با بیان اینکه توانمندسازی در راس فعالیت‌های کمیته امداد قرار دارد، تاکید کرد: با انجام رسیدگی به پرونده‌های قضایی و استیفای حقوق مددجویان در حوزه‌هایی از قبیل سهم‌الارث، مهریه و ... تاکنون خانواده‌های زیادی به توانمندی رسیده و حمایت کمیته امداد خارج شده‌اند.

وی همچنین به تفاهم‌نامه کمیته امداد و دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اشاره کرد و گفت: براساس این تفاهم‌نامه، مددجویان کمیته امداد از پرداخت هزینه‌های ثبت درخواست، ارائه دادخواست و دیگر خدمات اداری در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی معاف شدند.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با اشاره به تاکیدات رئیس قوه قضاییه برای کاهش هزینه‌های رسیدگی قضایی و دادرسی برای اقشار نیازمند جامعه، افزود: در همین زمینه تفاهم‌نامه‌ای با کانون کارشناسان رسمی دادگستری در حال انجام است که براساس آن مددجویان کمیته امداد از پرداخت هزینه‌های کارشناسی رسمی در پرونده‌های قضایی معاف می‌شوند.

صباغیان بر ضرورت استفاده از ظرفیت قانونی مجازات جایگزین حبس در قالب موضوعات حمایتی برای محرومان و نیازمندان تاکید کرد و گفت: در این زمینه مذاکراتی با مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه انجام شده و امیدواریم در ابعاد مختلف شاهد اجرایی شدن مجازات جایگزین حبس به نفع نیازمندان باشیم.

وی از پیگیری تخصیص سهام عدالت به مددجویان جامانده کمیته امداد اشاره کرد و ادامه داد: مذاکرات خوبی با نمایندگان و کمیسیون‌های تخصصی مجلس انجام شده تا سهام عدالت به عنوان یک سرمایه ماندگار به همه خانواده‌های تحت حمایت امداد اختصاص یابد.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد به پیشنهادات این نهاد در تدوین برنامه پنج ساله هفتم کشور پرداخت و اظهار کرد: معتقدیم باید در کنار مشخص شدن نهاد متولی فقر در کشور، سهم تمام دستگاه‌ها و نهادها در تولید و زدودن فقر شناسایی و وظایف هر نهاد به صورت قانونی اعلام شود تا با شناسایی گلوگاه‌های ایجاد فقر، برنامه‌های فقرزدایی اجرا شود.

صباغیان معافیت مددجویان از پرداخت هزینه‌های انشعبات و عوارض شهرداری را از دیگر اقدامات معاونت حقوقی کمیته امداد دانست و گفت: همچنین با پیگیری‌های انجام شده، یکی از فرزندان خانواده‌های تحت حمایت از انجام خدمت نظام وظیفه معاف شده است.

انتهای پیام

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید