امروز دوشنبه ,۷ مهر ۱۳۹۹
دوشنبه / ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۲:۵۶
سرویس : اشتغال
کد خبر : ۱۷۴۵۸۶
گزارشگر : ۴۸۷
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد عنوان کرد:

ایجاد 41 درصد اشتغال کشور در سال 98 توسط مددجویان کمیته امداد

(دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۱۲:۵۶

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد از ایجاد 175 هزار و 900 فرصت شغلی برای مددجویان این نهاد در سال 98 خبر داد و گفت: سال گذشته 41 درصد اشتغال کشور در کمیته امداد ایجاد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، حجت‌الله عبدالملکی در نشست خبری با بیان اینکه در سال 98 در مجموع حدود 430 هزار شغل در کشور ایجاد شد، افزود: کمیته امداد با راه‌اندازی 175 هزار و 900 فرصت شغلی برای مددجویان و نیازمندان، حدود 41 درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داد.

وی با بیان اینکه کمیته امداد از سال 1390 تا 96 به طور متوسط 20 درصد اشتغال کشور را ایجاد کرده است، اضافه کرد: این رقم در سال 97 به 30 درصد رسید و براساس اطلاعات سامانه کار و رصد، کمیته امداد با راه‌اندازی 41 درصد اشتغال کشور در سال 98 موفق به ثبت یک رکورد جدید در کشور شد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با تقدیر از شبکه بانکی کشور برای ارائه تسهیلات مصوب به طرح‌های اشتغال مددجویان گفت: در سال 98 حدود 4710 میلیارد تومان تسهیلات به طرح‌های اشتغال مددجویان و نیازمندان پرداخت شد که از این میزان 2853 میلیارد تومان در چارچوب تبصره 16 از محل تکالیف شبکه بانکی، حدود 1300 میلیارد تومان از طریق قانون اشتغال روستائیان و عشایر، 350 میلیارد تومان از صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت و 211 میلیارد تومان از دیگر منابع تامین شده است.

عبدالملکی با اشاره به اینکه کل تسهیلات برای اشتغال مددجویان در سال 98 حدود 5800 میلیارد تومان مصوب شده بود، افزود: از این مبلغ، 87 درصد به مددجویان تخصیص یافت و 1090 میلیارد دیگر با وجود تکمیل و ارسال پرونده طرح‌های اشتغال به بانک‌ها، به دلایل مختلف موفق به دریافت تسهیلات نشدند که اگر این مهم به انجام می‌رسید، اشتغال مددجویان در سال 98 به 200 هزار فرصت شغلی می‌رسید.

وی گفت: سال گذشته 230 هزار فقره مشاوره شغلی و 151 هزار فقره آموزش کسب و کار به مددجویان ارائه شد که در نتیجه این اقدامات، طرح‌های اشتغال مددجویان به پایداری خوبی رسیده و در اثر نظارت مستمر، انحراف از طرح مصوب و تسهیلات بسیار ناچیز است.

برنامه‌ریزی برای ایجاد 200 هزار فرصت شغلی برای مددجویان در سال 99

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد از برنامه‌ریزی برای ایجاد 200 هزار فرصت شغلی در سال جدید خبر داد و خاطرنشان کرد: به همین منظور 6200 میلیارد تومان تسهیلات پیش‌بینی شده که 4900 میلیارد آن از محل تبصره 16 و شبکه بانکی، 600 میلیارد تومان از قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایر و 700 میلیارد تومان از منابع داخلی امداد اختصاص خواهد یافت.

عبدالملکی به عملکرد طرح‌های اشتغال مددجویان پرداخت و گفت: مددجویان کمیته امداد در سال گذشته 270 هزار راس دام بزرگ شامل گاو و گوساله و 5.5 میلیون راس دام کوچک شامل گوسفند و بز پرورش دادند که نقش بسیار زیادی در تامین پروتئین و گوشت قرمز مورد نیاز کشور دارد.

وی اضافه کرد: در همین سال حدود هزار طرح پرورش ماهیان گرم‌آبی و سردآبی و 850 طرح قایق صیادی توسط مددجویان امداد اجرا شد که سهم در خور توجهی از تولید گوشت سفید کشور را به خود اختصاص داده است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد تاکید کرد: مددجویان این نهاد در سال 98 بیش از 130 هزار متر مربع فرش تولید کردند و 48 هزار هکتار اراضی باغی و زراعی را زیر کشت بردند.

تولید 10 درصد ماسک کشور توسط مددجویان کمیته امداد

عبدالملکی به تغییر کاربری طرح‌های اشتغال مددجویان در شرایط ویروس کرونا به منظور حمایت از نظام بهداشت و درمان کشور پرداخت و گفت: مددجویان این نهاد با تغییر کاربری تعدادی از طرح‌های اشتغال خود در حال حاضر روزانه حدود 700 هزار عدد ماسک بهداشتی تولید می‌کنند که این رقم بیش از 10 درصد تولید ماسک کشور است.

وی افزود: همچنین روزانه 50 هزار جفت دستکش بهداشتی و لباس بیمارستانی و اقلام ضدعفونی کننده توسط مددجویان تولید و در اختیار مراکز درمانی قرار می‌گیرد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با بیان اینکه در صورت اشباع نیاز داخلی، محصولات بهداشتی مددجویان به خارج کشور صادر خواهد شد، تاکید کرد: تاکنون 25 میلیون عدد ماسک و اقلام بهداشتی توسط طرح‌های اشتغال مددجویان تولید شده است.

عبدالملکی به آسیب‌‌های شیوع کرونا بر طرح‌های اشتغال و کسب و کار مددجویان اشاره کرد و افزود: 700 هزار طرح شغلی مددجویان به طور مستمر در حال پایش است و در صورت بروز خسارت به این طرح‌ها، با ارائه تسهیلات تکمیلی، پرداخت بلاعوض و استمهال وام‌های اشتغال صندوق امداد ولایت، از طریق هیات‌هایی که در استان‌ها تشکیل شده، از این طرح‌ها حمایت می‌کنیم.

وی در خصوص صندوق ضمانت وام اشتغال مددجویان نیز گفت: این صندوق در بهمن‌ماه 98 تشکیل شد و در ماه پایانی سال حدود 100 مورد ضمانت با 2 میلیارد تومان اعتبار انجام داد و براساس برنامه‌ریزی انجام شده، امسال 600 میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای وام اشتغال مددجویان با اولویت زنان سرپرست خانوار انجام خواهد شد.

انتهای پیام

 

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید