امروز سه شنبه ,۲۱ اَمرداد ۱۳۹۹
سه شنبه / ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۴:۵۲
سرویس : لرستان
کد خبر : ۱۷۴۴۴۶
گزارشگر : ۱۰۲

افق های جدید برای خدمت بهتر به نیازمندان و فقرا

(سه شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۱۴:۵۲

نماینده ولی فقیه درلرستان گفت: شورای زکات افق های جدیدی را برای خدمت بهتر به نیازمندان و محرومین باز خواهد کرد‌.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد، حجت الاسلام والمسلمین احمدرضا شاهرخی در جلسه شورای زکات، اظهار داشت: زکات یکی از مفاهیمی است که در آموزه های دینی و روایات معصومین به آن سفارش فراوان شده و کارکردهای زیادی در عرصه های گوناگون اجتماعی، معنوی، مذهبی و ... دارد.

وی با بیان اینکه در همه جهان و در دوران مختلف تلاش مومنان بر این بوده است که در طول عمرخود باقیاتی بجا بگذارند، گفت: در پی این اخلاق حسنه، واژه هایی چون احسان و زکات جای خود را باز کرده اند.

نماینده ولی فقیه درلرستان خاطرنشان ساخت: اوج شکوه زکات و انفاق آنجاست که آیه ولایت به واسطه آن نازل می شود و نشان دهنده جایگاه و اهمیت ویژه زکات است.

وی بر اهمیت حوزه فرهنگ و هنر و تاثیر انتقال پیام از طریق هنر تاکید کرد و خاطرنشان ساخت: با ایجاد یک برنامه مشخص و مدون می توان در فرهنگ سازی و ترویج جمع اوری و توزیع زکات بهره برداری کرد.

حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص مساوات و همدلی وکمک مومنانه گفت: فریضه واجب زکات یکی از راهکارهای کمک مومنانه به مردم و نیازمندان صدمه دیده از بیماری کرونا و سایر اقشار نیازمند است.

نماینده ولی فقیه در لرستان افزود: خواسته مردم نظم و انضباط در جمع اوری و توزیع عادلانه اقلام از لحاظ شناسایی هدف و رساندن صحیح آن به دست نیازمندان است، لذا باید نام‌ها را کنار گذاشت و به دنبال اهداف باشیم و تنظیم باید به گونه ای باشد که توزیع عادلانه صورت گیرد.

محمدی فارسانی ، مدیرکل کمیته امداد لرستان اظهار داشت: یکی از کارهایی که دبیرخانه آن به مجموعه امداد واگذار شده بحث شورای زکات است که سالانه زکاتی که بصورت واجب و مستحب توسط امداد و شورای زکات جمع اوری می شود بین مردم و محرومین توزیع شود.

مدیرکل امداد گفت: در سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۹ میلیارد و نهصد میلیون تومان در سرفصل های مختلف زکات واجب و مستحب، زکات فطریه و ... توسط دبیرخانه جمع اوری شده است.

محمدی فارسانی با بیان اینکه بر اساس قانون ۶۰ درصد از زکات جمع اوری شده برای مصرف محرومین و ۴۰ درصد آن برای پروژه های عام المنفعه عمرانی باید هزینه شود، تشریح کرد: سال گذشته کفه ترازو به سمت محرومین بود و ۸۱ درصد از زکات جمع آوری شده صرف امور محرومین و نیازمندان شد و ۱۹ درصد نیز در پروژه های عمرانی برای سرمایه گذاری های مختلف به کار رفت.

انتهای پیام

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید