امروز سه شنبه ,۱ مهر ۱۳۹۹
چهارشنبه / ۳ مهر ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۷
سرویس : اردبیل
کد خبر : ۱۷۰۹۱۹
گزارشگر : ۹۲
گزارش؛

فعالیت مجدد کارگاه تولید تجهیزات آشپزخانه با کمک کمیته امداد استان اردبیل

(چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸) ۱۰:۳۷

کارگاه راکد «تولید تجهیزات آشپزخانه» که از سال 92 به فعالیت خود پایان داده بود، از طریق پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه کارآفرینی و با به کار گماردن مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل مجدد فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، کارگاه راکد «تولید تجهیزات آشپزخانه» با استفاده از بسته‌های تشویقی کمیته امداد مجدد فعالیت خود را آغاز کرد که طی این امر، برای سه مددجوی تحت حمایت شغل مناسب ایجاد شده و همچنان امدادگران این نهاد با ارائه مشاوره و راهنمایی‌های لازم، تلاش دارند کارفرما را در توسعه این کارگاه یاری کنند تا مددجویان بیشتری وارد بازار کار شوند و از سوی دیگر به تولید انبوه و ایجاد بازار مناسب برای فروش محصولات مرغوب کمک کنند.

آنچه در ادامه می‌آید شرح زندگی این کارفرمای اردبیلی است:

46 ساله و ساکن بخش عنبران از توابع شهرستان نمین است. کودکی تا جوانی‌اش سرشار از فراز و نشیب‌هایی بوده که مدام تجربه کسب کرده و از هیچ تلاشی برای فراهم کردن روزهای بهتر دریغ نکرده است. تنها فرزند ذکور خانوار خود که در کنار پدر، در فضاهای مختلف شغلی مشغول به کار شده و در نهایت علاقه خود را در کار با «مفتول» یافته است.
وقتی در کنار تحصیل، همچنان به انجام کار و تلاش می‌پردازد تا پدرش را در مخارج زندگی یاری کند و او دست تنها نماند؛ تا مقطع «کارشناسی حقوق» تحصیل را ادامه می‌دهد و در ذهنش به ایجاد کارگاهی بزرگ فکر می‌کند که بتواند آینده‌ای روشن را برای خانوار خود رقم بزند.
کتاب فنی و حرفه‌ای که در دوره دبیرستان خوانده بود، بی‌تردید او را به سمت ساخت «آویز» هدایت می‌کند. این کار را در نوجوانی و جوانی به خوبی انجام داده و فرا گرفته بود. کم کم با همه وجود می‌خواهد کارگاهی برپا کرده و به این شغل، مشغول شود.
پدرش بیمار است و از سویی نمی‌تواند به شهر سفر کند و در رشته‌ای که تحصیل کرده، به اشتغال بپردازد. خود را به هر سویی می‌زند و با اندک سرمایه‌ای در سال 83، کارگاهی کوچک را راه‌اندازی می‌کند و با ساخت «آویز آشپزخانه» می‌کوشد گره‌های زندگی را بگشاید.
با کسب تجربیات بیشتر، کارش رونق گرفته و محصول تولیدی علاوه بر شهرستان نمین، به مرکز شهر اردبیل هم راه می‌یابد و تقاضا برای آن بیشتر می‌شود. روزهای خوش زندگی به او و خانوار لبخند می‌زنند و در همین دوران است که ازدواج می‌کند و می‌تواند پشتوانه‌ای محکم برای خواهرانش نیز فراهم کند که با تهیه جهیزیه مناسب راهی خانه بخت شوند.
هر سال بر تعداد کارگرها افزوده می‌شود و کارگاه در حال توسعه است که بیماری پدر تشدید یافته و او برای معالجه راهی استان‌های تهران و تبریز می‌شود. رکود بازار هم بر وسعت تولید رخنه کرده و دیگر نمی‌توانند به مانند سال‌های قبل دست بر تولید انبوه بزنند که بسیاری از «تجهیزات فلزی آشپزخانه» که ساخته‌اند، از بازار برگشت می‌خورد و در گوشه‌ای از کارگاه بر روی هم تلنبار می‌شود.
سال 89، با فوت پدر، خزان بر زندگی‌شان می‌بارد و در اواسط سال 92 تپش‌های تولید در کارگاه به شماره می‌افتد و از حرکت می‌ایستد. روزی که دستگاه‌ها برای همیشه خاموش شدند را هرگز فراموش نمی‌کند. اشک در گوشه چشمانش جمع شده بود و با هزار زحمت و قرض، دستمزد کارگران را پرداخت کرد و در کارگاه را بست.
چشمانش وقتی اشک‌بار شدند که مانده بود چه باید بکند و پس از تعطیلی کارگاه، به چه شغلی باید مشغول شود؟ از سویی بازپرداخت وام‌هایی که اخذ کرده بود تا کارگاه را نجات دهد هم فشار مضاعفی می‌آورد و باید چاره‌ای می‌یافت.
در ته قلبش با خدا راز و نیاز می‌کرد که نگذارد شرمنده همسر و فرزندانش شود و مانند همیشه یاورش باشد تا این دوران سخت را پشت سر بگذارد. دستانش سوی آسمان دراز بود و با یاد پروردگار از او یاری می‌خواست.
پس از پنج سال، از یکی از طرح‌های کمیته امداد برای کمک به کارگاه‌های کوچک تولیدی با خبر شد که می‌توانست پایان دهنده روزهای سخت زندگی‌اش باشد. در سال 97، با مراجعه به کمیته امداد شهرستان نمین از توابع استان اردبیل، کوشید تا با همکاری امدادگران این نهاد بار دیگر کارگاه تولیدی را راه‌اندازی کرده و همچنین برای مددجویان تحت حمایت شغل مناسبی ایجاد کند. بررسی‌ها صورت گرفت و اقدامات لازم اداری انجام شد تا مجدد این کارگاه به چرخه تولید بازگردد.
خدا را هزاران بار شاکر بود که باز هم صدای دستگاه‌ها را خواهد شنید؛ و خود و کارگرانش مشغول به فعالیت خواهند بود. می‌دانست که روزهای سختی در پیش دارد و با مشاوره‌های امدادگران کمیته امداد، می‌کوشید در قالب‌های جدید محصولات متنوعی را تولید کند تا بازار کار مناسبی هم ایجاد کرده و محصولات به خوبی به فروش رسند.
پس از دریافت 20 میلیون تومان تسهیلات اشتغال و خودکفایی، با یک کارگر فعالیت مجدد را آغاز کرد. از طریق این وام، دستگاهِ جوش تهیه کرد و با خرید مواد اولیه، چراغ کارگاه روشن شد. در پوست خود نمی‌گنجید و از شادمانی تا پاسی از شب به کار مشغول بود تا در فرصت کوتاهی اجناس مرغوب را به بازار ارسال کند.
اینک که بیش از یک سال از راه‌اندازی مجدد کارگاه می‌گذرد، سه مددجوی تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل در این کارگاه مشغول به کار هستند. با تولید «آویز، جا لیوانی، جای قاشق و چنگال، آب‌چکان کابینت و...» بازار مناسبی را ایجاد کرده و امروز علاوه بر شهرستان نمین و سطح استان اردبیل، این محصولات به استان‌های گیلان و کردستان نیز صادر می‌شود.
در این کارگاه، هر نوع صنایع مفتولی تولید می‌شود و «تجهیزات فلزی آشپزخانه»، پس از جوش و به هم‌پیوستگی در کوره، مورد رنگ‌آمیزی قرار می‌گیرند و روانه بازار می‌شوند. او که روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشته، هم‌اکنون با همیاری امدادگران کمیته امداد در پی توسعه کارگاه است تا برای مددجویان بیشتری فرصت شغلی ایجاد شده و بتواند در عرصه تولید سایر محصولات فلزی نیز گام‌های بلندتری بردارد.
شایسته ذکر است: کارگاه‌های کوچک تولیدی‌، کارفرمایان و صاحبان صنعت استان اردبیل، در صورت به کارگیری مددجویان تحت حمایت کمیته امداد می‌توانند از بسته‌های تشویقی این نهاد بهره‌مند شوند و به فعالیت‌های خود توسعه دهند. پرداخت 100 درصد حق بیمه سهم کارفرما، در طول دو سال به کارفرمایان در صورت به کارگیری مددجویان تحت حمایت کمیته امداد از جمله بسته‌های تشویقی این نهاد است که کارفرمایان می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. دیگر بسته تشویقی نیز پرداخت 50 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به ازای هر مددجو در صورت به‌کارگیری است که می‌تواند یاریگر آنها در امر تولید و اشتغال‌زایی باشد.
انتهای پیام

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید