امروز جمعه ,۱۶ خرداد ۱۳۹۹
سه شنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۶
سرویس : زنجان
کد خبر : ۱۷۰۷۳۵
گزارشگر : ۸۷
مدیرکل کمیته امداد استان زنجان خبر داد:

80 درصد زکات جمع‌آوری‌شده در امور محرومان هزینه شده است

(سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸) ۱۰:۳۶

مدیرکل کمیته امداد استان زنجان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 80 درصد زکات جمع‌آوری‌ شده در استان، صرف معیشت امور محرومان شده است.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، هدایت صفری در دیدار با امام‌جمعه شهرستان طارم با اشاره به اینکه رویکرد این نهاد توانمندسازی و ایجاد درآمد باثبات برای جامعه هدف است، گفت: ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب برای مددجویان تحت حمایت و اجتماع‌محور کردن فرآیند فقرزدایی از طریق بسترسازی برای توسعه مشارکت مردم در برنامه‌های اجرایی این نهاد در قالب مراکز نیکوکاری از اقدامات مهم این نهاد در این بخش است.

وی بابیان اینکه در سال گذشته بیش از 2800 فرصت شغلی از طریق پرداخت تسهیلات اشتغال و ظرفیت کاریابی برای جامعه هدف این نهاد فراهم شده است، افزود: در صورت تأمین اعتبار از سوی بانک‌ها برنامه ریزی  شده فرصت‌های شغلی ایجادشده برای مددجویان تحت حمایت و اقشار نیازمند تا پایان سال جاری به 4000 مورد برسد.

صفری بابیان اینکه از رویکردهای مهم دیگر کمیته امداد استان زنجان ارتقای مسئولیت‌های اجتماعی اقشار مختلف مردم در قبال نیازمندان است، ادامه داد: با همین رویکرد میانگین ماهیانه سرانه دریافتی ایتام تحت حمایت این نهاد از محل کمک حامیان و خیران به 481 هزار تومان رسیده که این رقم در شهرستان طارم بیش از 500 هزار تومان است.

وی به جمع‌آوری زکات و ترویج این فریضه دینی به‌عنوان یکی از فعالیت‌های مهم این نهاد در حوزه توسعه مشارکت‌های مردمی اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 80 درصد زکات جمع‌آوری‌شده در امور معیشتی، درمانی، تحصیل، ازدواج و مسکن محرومین هزینه شده است.

صفری با تأکید بر اینکه زکات جمع‌آوری‌شده در هر منطقه با نظر مؤدیان زکات در همان محل هزینه می‌شود، ادامه داد: حدود 20 درصد زکات جمع‌آوری‌شده از ابتدای امسال تاکنون نیز در امور عام‌المنفعه و فی سبیل الله از جمله ساخت، مرمت، احداث و تعمیر مساجد، حسینیه‌ها و خانه عالم هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه ترویج سبک زندگی دینی و تقویت بنیه اعتقادی و ایمانی جامعه هدف با اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و آموزشی یکی دیگر از فعالیت‌های مهم کمیته امداد است، افزود: با همین نگاه برگزاری اردوهای زیارتی و فرهنگی و دوره‌های آموزشی در قالب آموزش خانواده باهدف توانمندسازی فکری و فرهنگی جامعه هدف و افزایش مهارت‌های زندگی آن‌ها بر اساس نیازهای فرهنگی گروه‌های مختلف مددجویی تحت حمایت در طول سال اجرا می‌شود.

حجت‌الاسلام مهدی منصوری امام‌جمعه شهرستان طارم نیز در این دیدار با اشاره به اینکه فعالیت در کمیته امداد مصداق بارز جهاد در حوزه فقرزدایی است، گفت: خدمات کمیته امداد زمینه حفظ عزت‌نفس و کرامت انسانی افراد نیازمند را فراهم کرده و همین موضوع موجب ارزشمند شدن فعالیت آن و اعتماد مردم به کارکردهای اثربخش این نهاد شده است.

انتهای پیام

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید