امروز دوشنبه ,۷ مهر ۱۳۹۹
چهارشنبه / ۳۰ اَمرداد ۱۳۹۸ / ۰۱:۳۵
سرویس : اشتغال
کد خبر : ۱۷۰۲۶۶
گزارشگر : ۵
با حضور معاون اشتغال امداد در معاونت علمی ریاست جمهوری انجام شد؛

امضای تفاهم‌نامه برای توسعه مشاغل دانش‌بنیان در میان مددجویان کمیته امداد

(چهارشنبه ۳۰ اَمرداد ۱۳۹۸) ۰۱:۳۵

معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور توسعه مشاغل نوآورانه و توانمندسازی مددجویان از طریق ایجاد اشتغال پایدار دانش‌بنیان، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، تفاهم‌نامه همکاری میان کمیته امداد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور حجت‌الله عبدالملکی معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد و اسماعیل قادری‌فر، رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نادرقلی ابراهیمی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد در این مراسم با بیان اینکه 200 هزار نفر از جامعه هدف کمیته امداد مستعد طرح‌های اشتغال دانش بنیان هستند، گفت: کمیته امداد از سال گذشته به حوزه مشاغل دانش بنیان وارد شده است و در این مدت مددجویان این نهاد به توفیقات خوبی دست یافته‌اند.
وی با اشاره به راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری در طرح‌های نوآورانه و دانش‌بنیان در کمیته امداد، افزود: از این طریق با هدف توسعه مشاغل دانش بنیان، جذب طرح‌ها و حمایت از ایده‌های دانش بنیان انجام خواهد شد.
عبدالملکی از طراحی مرکز نوآوری‌ها و کارآفرینی اجتماعی در کمیته امداد خبر داد و تاکید کرد: تفاهم‌نامه‌هایی با پارک‌های علم و فناوری شروع شده است و همچنین رویدادهای استارتاپی در کمیته امداد در حال پیگیری و اجرا است.
در این مراسم همچنین دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به جزئیات تفاهم نامه با کمیته امداد پرداخت و گفت: راه‌اندازی طرح‌های اشتغال در حوزه گل‌خانه ای و استخرهای پرورش ماهی  برای مددجویان کمیته امداد در گام اول این تفاهم‌نامه پیگیری خواهد شد.
وی هزینه لازم برای راه‌اندازی هر واحد پرورش ماهی را 50 میلیون تومان اعلام کرد و اضافه کرد: هر واحد پرورش ماهی برای 2 نفر اشتغال پایدار مستقیم و برای 2 تا 3 نفر اشتغال پایدار غیر مستقیم خواهد داشت.
ابراهیمی با بیان اینکه ایجاد گل‌خانه‌های کوچک مقیاس از 140 تا 540 متر مربع فضا در این تفاهم‌نامه پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: هر متر مربع گل‌خانه 130 تا 180 هزار تومان هزینه خواهد داشت که به ایجاد اشتغال پایدار در محوطه روستا می انجامد.
وی با تاکید بر اهمیت حمایت از مجریان طرح‌های اشتغال در کمیته امداد برای بازاریابی و فروش محصولات، خاطرنشان کرد: این طرح‌ها به صورت پایلوت در سه شهرستان قصرقند، قلعه گنج و زهک آغاز خواهد شد.
به گزارش سایت خبری کمیته امداد، براساس این تفاهم‌نامه، توانمندسازی مددجویان از طریق ایجاد اشتغال پایدار در حوزه‌ مشاغل نوین، نوآورانه و دانش‌بنیان با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان مرتبط با حوزه فعالیت ستاد، دنبال خواهد شد.
در این تفاهم‌نامه، ارتقای فناوری در اشتغال‌های ایجادی برای مددجویان کمیته امداد با استفاده از ظرفیت طرفین مبتنی بر الگوی اقتصاد دانش‌بنیان هدف قرار گرفته شد.
همچنین سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اقدام مشترک برای اجرا، تجاری‌سازی و گسترش طرح‌های فناورانه برای مددجویان کمیته امداد در مناطق مختلف کشور با این اقدام سرعت می‌گیرد. همکاری برای اجرای طرح‌های فناورانه شاخص در کشور با به اشتراک گذاشتن ظرفیت‌های طرفین تفاهم‌نامه و استفاده از توان سایر نهادهای مرتبط در کشور نیز دیگر هدف این تفاهم‌نامه است.
نتایج این همکاری مشترک در این مرحله در دو حوزه گل‌خانه و واحدهای پرورش ماهی کوچک مقیاس در جامعه هدف به اجرا در می‌آید و موجب افزایش ضریب نفوذ فناوری در کشور و همچنین کاهش فقر و محرومیت در مناطق کمتر توسعه‌یافته خواهد شد.

انتهای پیام

 
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید