امروز جمعه ,۱۶ خرداد ۱۳۹۹
چهارشنبه / ۲۶ تیر ۱۳۹۸ / ۱۲:۲۷
سرویس : سیستان و بلوچستان
کد خبر : ۱۶۹۶۸۰
گزارشگر : ۹۱
در سه ماهه نخست سال‌جاری

مردم نیک اندیش سیستان و بلوچستان سه میلیارد تومان زکات پرداخت کردند

(چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸) ۱۲:۲۷

مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان گفت: مردم نیکوکار استان سیستان و بلوچستان در سه ماهه نخست سال جاری بیش از سه میلیارد و 179 میلیون تومان زکات واجب و مستحبی پرداخت کردند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، سیدمهدی عبادی، مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان در  جلسه کارگروه زکات با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاوزی، رئیس آموزش و پژوهش سازمان جهاد کشاورزی، معاون توسعه مشارکت‌های مردکی کمیته امداد استان و رئیس زکات این نهادگفت: به منظور تشویق مردم به ادای زکات و سازماندهی امور مربوط در صورت اذن ولی‌فقیه و اعطاء اختیارات در چهارچوب این قانون، «شورای مرکزی زکات» با عضویت نماینده ولی فقیه در شورا (رئیس شورا)، رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، (قائم مقام و دبیر شورا)، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، وزیر کشور، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و یک نماینده از کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد کمیسیون و انتخاب مجلس به عنوان ناظر تشکیل شده است.

وی افزود: طبق ماده یک قانون زکات دبیرخانه در کمیته امداد امام خمینی (ره) تشکیل و وظیفه جمع آوری و رساندن زکات به موارد مصرف به عهده این نهاد است.

مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: قانون زکات مشتمل بر هفت ماده و سه تبصره بوده که در تاریخ 8 ابان ماه سال 90به تایید شورای نگهبان رسید.

عبادی با اشاره به وظایف شورای مرکزی زکات، یاد آور شد: طبق ماده دو این قانون تعیین خط مشی‌های اساسی در خصوص جمع آوری و مصرف زکات و تنظیم ضوابط و معیارهای مربوطه، سیاستگذاری امور تبلیغی و آموزش در جهت آشنایی و هدایت مردم به ادای زکات و برنامه ریزی جهت ایجاد هماهنگی، نظارت و مشارکت موثر استانداران، فرمانداران، بخشداران، شوراهای اسلامی شهر و روستا و ائمه جمعه و جماعات سراسر کشور در اجرای این قانون از جمله وظایف شورای مرکزی زکات است.

وی اعلام کرد: براساس ماده سه قانون زکات هرگونه اقدام در مورد زکات از قبیل جمع آوری و اولویت های مصرف آن مطابق نظر ولی فقیه و با اذن ایشان انجام می شود.

مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان گفت: همچنین براساس ماده شش این قانون مسئول امور زکات و شوراهای آن در مراکز دهستان ها و روستاهای تابع، شورای بخش است و در موارد استثنا به دلیل گسترش امر زکات شورای شهرستان به تشکیل شورای مرکز دهستان و روستا اقدام می کند.

عبادی با بیان اینکه لازم است جلسات کارگروه زکات به صورت مستمر ادامه یابد، افزود: در بحث فرهنگ‌سازی این فریضه الهی هر دو مجموعه کمیته امداد امام (ره) و سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان از ظرفیت های‌موجود این استان در جهت هدایت مردم جهت پرداخت زکات این واجب الهی و توسعه فرهنگی دینی در بین آحاد جامعه اهتمام ویژه ای معمول دارند.

وی با اشاره به لزوم معرفی مودیان برتر زکات توسط سازمان جهاد کشاورزی به کمیته امداد امام (ره) استان، افزود: بانک اطلاعات کشاورزان و دامداران از سوی  سازمان جهاد کشاورزی به این نهاد ارایه شود همچنین باید با اقدامات مختلف مانند آموزش در ترویج فرهنگ زکات گسترده تر عمل کنیم.


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید