امروز شنبه ,۱۷ خرداد ۱۳۹۹
چهارشنبه / ۲۶ تیر ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۹
سرویس : سیستان و بلوچستان
کد خبر : ۱۶۹۶۶۸
گزارشگر : ۹۱
مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد؛

آموزش گلیم بافی به بانوان روستای سفید آبه شهرستان نیمروز/ اجرای طرح راهبران شغلی برای پایدارسازی اشتغال مددجویان

(چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸) ۰۹:۱۹

مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان گفت: هم اکنون در روستای سفید آبه شهرستان نیمروز 30 نفر از بانوان آموزش گلیم بافی را فرا می‌گیرند که مواد اولیه را این نهاد تامین و آن مجموعه نقشه مربوط را ارایه و در نهایت فرش بافته شده و خریداری کنند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، سیدمهدی عبادی، مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان در دیدار با مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری سیستان و بلوچستان گفت: باید مددجو بتواند قوانین سازمان فنی و حرفه ای را اجرا کند تا در نتیجه آموزش منجر به آزمون و دریافت گواهینامه شود.

وی افزود: سال گذشته با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای، دانشگاه و مراکز خصوصی این استان شش هزار مددجو در رشته‌های مختلف در کلاس‌های آموزشی شرکت کردند.

مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: مددجویی که از این نهاد وام اشتغالزایی دریافت می‌کند باید اول مدرک مربی‌گری دریافت کند تا افرادی که به آنها برای آموزش، برگزاری آزمون و دریافت گواهینامه معرفی شود اداره کل فنی و حرفه ای موافقت کند.

عبادی یادآور شد: هرکس مدرک فنی و حرفه ای داشته باشد از تسهیلات این نهاد بهره مند خواهد شد به طوری که افرادی که به این نهاد مراجعه می کنند و حرفه شغلی آموزش دیده اند با فراهم‌سازی زمینه ارتباط آنها با سازمان فنی و حرفه ای در اولویت دریافت وام اشتغال این نهاد قرار دارند

وی اعلام کرد: شرط اینکه برای مددجو  برنامه‌ریزی شود به عنوان مربی فعالیت کند باید یک مرکز فنی و حرفه ای آنها را به عنوان مربی بپذیرد و ضمن مربی بودن بستر برگزاری آزمون و اعطای مدرک برای آنها فراهم شود.

مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان گفت: افراد بسیاری به کمیته امداد امام (ره)  مراجعه می‌کنند  که بیکار هستند و سپس با معرفی به حوزه اشتغال این نهاد برای آنها سرمایه گذاری خواهد شد.

عبادی افزود: مددجویانی که به این نهاد برای ایجاد اشتغال مراجعه می کنند به قابلیت‌های آنها توجه می‌شود چرا که هدف این نهاد گذراندن وقت آنها در دوره های آموزشی نیست بلکه با شناسایی افراد مستعد و علاقمند به کار به دقیق ترین مکان برای فراگیری آموزش معرفی می شوند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین مددجویان علاقمند به کار با رشته های شغلی مختلف به این نهاد معرفی تا در بحث مشاوره های شغلی و راهبران شغلی اقدام لازم صورت گیرد

وی در خصوص طرح راهبران شغلی این نهاد، گفت: بعضی از این افراد توانایی این را دارند که  سرگروه شوند و تولید را جمع آوری و به فروش برساند این درحالی است که در حال حاضر در سطح استان راهبران شغلی داریم که با همکاری یکی از آنها 100 نفر در حال کار هستند و محصولات آنها  را به فروش می رساند.

مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: شرکتی این نهاد تاسیس کرده که وظیفه آن خرید صنایع دستی  مددجویان است به طوری که هم اکنون در روستای سفید آبه شهرستان نیمروز 30 نفر از بانوان  آموزش گلیم بافی را فرا می‌گیرند که قرار است مواد اولیه را این نهاد تامین و آن مجموعه نقشه مربوط را ارایه و در نهایت فرش بافته شده و خریداری کنند

عبادی افزود: تا چند ماه آینده در گام اول 50 و در گام دوم 100 دار قالی در مناطق سیستان با کمک خیران برنامه ریزی شده است.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده این نهاد در مناطق محروم و روستایی استان سیستان و بلوچستان، یادآور شد: سال‌گذشته 29 روستا فاقد برق از صفر تا صد منازل مردم این مناطق را تجهیز کردیم به گونه‌ای که در هر روستا هم یک سرویس بهداشتی زنان و سرویس بهداشتی مردان راه اندازی و تانکر آب نیز مستقر شد.

مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان با اشاره به هدف‌گذاری برای توزیع یخچال در مناطق مختلف این استان و روستای روشن آباد بخش کورین گفت: در مناطق مختلف این این استان توزیع یخچال در دست اقدام است.

در ادامه این دیدار مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری سیستان و بلوچستان گفت:بحث حاشیه نشینی، مستضعفان، خانوارهای بد سرپرست که هرکدام مسابل خاص خود را دارند باید مورد پیگیری نهادها و دستگاه های اجرایی قرار گیرد.

فاطمه فاضلی ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان، افزود: در ارتباط با سرپرستان خانواده که مسئولیت زندگی را بر عهده دارند، فرزندان بزرگ دارند و همچنین دارای مشکلات عدیده‌ای هستند نقش نهادهای حمایتی در ساماندهی این گروه حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: ارایه آموزش‌های مهارتی در اولویت سازمان آموزش فنی و حرفه ای قرار دارد اما زنان سرپرست خانوار به دلیل تربیت فرزندان و رسیدگی به امور منزل امکان حضور در کلاس را ندارند بنابراین پیشنهاد می شود مددجویان تحت حمایت این نهاد با فراگیری آموزش در قالب مربی به این افراد کمک کنند.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری سیستان و بلوچستان گفت: خانوارهای سیستان و بلوچستان  بیشتر آنها سوزن دوز هستند بنابراین اگر افراد نیازمند پس از شرکت در کلاس های آموزشی سازمان  فنی و حرفه ای و مدرک تخصصی دریافت کنند با معرفی به این نهاد از دریافت تسهیلات برخوردار خواهند شد

فاضلی یادآور شد: افراد بسیاری هستند که قابلیت آموزش را دارند و زنان توانمند هستند اما اگر بیکار شوند و نتوانند گذران زندگی کنند دچار آسیب های اجتماعی خواهند شد.

وی افزود: روستای روشن آباد بخش کورین  100 درصد زنان آن سرپرست خانوار و از کمترین امکانات ضروری زندگی برخورار هستند که در صورت تجهیز مکانی مناسب و تامین چرخ خیاطی  وارد عرصه اشتغال خواهند شد.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه توانمندسازی سرپرست خانوار بر بستر اشتغالزایی محقق می شود گفت: خانوارهای روستای روشن آباد بخش کورین که اغلب سرپرست خانوار ندارند یکی از نیازهای اساسی آنها یخچال است

فاضلی با بیان اینکه رویکرد در حوزه خدمات رسانی و توانمدسازی باید فارغ از شعارگری باشد، افزود: هم افزایی و همکاری دفتر امور بانوان و خانواده استانداری و کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان اتفاقات نیکی را در حوزه زنان سیستان و بلوچستان رقم زده است.

وی با اشاره به پیگیری های لازم برای اعطای دار قالی به زنان این استان با همکاری کمیته امداد امام (ره)، یادآور شد:  وضعیت مسکن و اشتغال مددجویان یکی از مهم ترین دغدغه ها است از این رو برای تهیه اسباب و مواد لازم زنان صنعت‌گر نیز رایزنی صورت گرفته است و در حوزه ارایه تسهیلات اشتغالزایی نیز تفاهم نامه جدیدی با موسسه مالی مهر منعقد شده است.

انتهای پیام


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید