امروز شنبه ,۱۷ خرداد ۱۳۹۹
شنبه / ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۵۱
سرویس : اردبیل
کد خبر : ۱۶۹۰۴۶
گزارشگر : ۹۲
گزارش؛

خودکفایی مددجوی اردبیلی از طریق تولید ماسک‌های ارگانیک

(شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸) ۱۳:۵۱

مددجوی اردبیلی با ایده و طرح ابتکاری در نخستین استارت‌آپ تخصصی کمیته امداد شرکت کرد و جزو پنج ایده برتر شد تا با همکاری پارک علم و فناوری استان طرح تولید انبوه ماسک‌های ارگانیک را تجاری‌سازی کند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، مددجوی اردبیلی که با تولید کرم فرموله گیاهی ضد لک، تقویت کننده ناخن، تقویت کننده پیاز مو، رفع کننده نقاط تیره بدن و رفع کننده موهای زائد که تمام مراحل تولید آن از طریق گیاهان دارویی صورت می‌گیرد، توانسته است گام بلندی را به سمت خودکفایی بردارد.
وی درصدد است تا با تولید «ماسک‌های ارگانیک» در کنار درمان بیماران، به ترویج فرهنگ استفاده از طب اسلامی و سنتی در سطح جامعه نیز کمک کند.

آنچه در ادامه می‌آید شرح زندگی این مددجوی خودکفا شده است:

35 ساله و ساکن استان اردبیل است. از کودکی علاقه بسیاری به گیاهان داشت و به همین دلیل در کنار حیاط کوچک‌شان، باغچه‌ای برای رویش گیاهان ساخته بود. سبزی‌ها در خاک ریشه دوانده و طراوت بسیاری به منزل می‌بخشیدند. پدرش با راهنمایی‌های خود سعی می‌کرد به او چگونگی پرورش گیاهان را بیاموزد و با تهیه کود مناسب دخترش را در این امر یاری کند.
شور و علاقه‌اش موجب شد که در رشته مهندسی کشاورزی گرایش گیاهان دارویی تا مقطع کارشناسی به تحصیل بپردازد. با اینکه خیلی دلش می‌خواست در مقاطع عالی‌تر تحصیل کند اما پدر وسع و توان مالی مناسبی نداشت و او این آرزو را به خاطر سپرد.
خانه محیطی برای پرورش گیاهان دارویی نداشت و او مصمم بود تا وارد این کار شده و گام در عرصه تولید بگذارد. سرمایه‌ای در دست نداشتند و به همین دلیل نمی‌توانست بر روی مشکلات زندگی که پدر را احاطه کرده بودند، بار اضافی وارد کند و هرآن آرزو می‌کرد که بتواند با پشتوانه خود در محیط مناسبی وارد بازار کار شود.
پس از ازدواج ناموفق، به همراه فرزندش به خانه پدری بازگشت. پدر بیمار بود و دیگر قادر به انجام کار نبود، از سوی دیگر وضعیت اقتصادی خانوار نیز به هم ریخته و او درمانده‌تر از همه‌جا مانده بود که چه باید بکند. روزهای زندگی به سختی می‌گذشتند و نمی‌دانست با وجود بیماری پدر و مشکلات متعددی که خانوارش دچار آن بود، به که باید پناه ببرد؟
سال 96، زمانی که دیگر هیچ روزنه‌ روشنی را در زندگی خود و فرزندش نمی‌دید، تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل قرار گرفت تا با کمک‌های این نهاد بتواند بخشی از هزینه‌های زندگی را جبران کند.
حمایت‌های کمیته امداد بر تاریکی‌های این خانوار روشنی بخشید و گل امیدواری را در دل‌های آنها کاشت تا با شادی و شادکامی بیشتری به زندگی ادامه دهند. او که همواره جویای کار بود و تلاش می‌کرد گوشه‌ای از بار زندگی را کاهش دهد، از علاقمندی‌های خود در عرصه اشتغال پرده گشود تا امدادگران کمیته امداد بتوانند برحسب آن شغل مطلوبی را در نظر بگیرند.
در ابتدای مسیر به کارگاه‌های آموزشی آرایشگری معرفی شد تا با یادگیری دقیق بتواند در این شغل کسب درآمد کند. چیزی از حضورش در کارگاه نگذشته بود که ابتکاری مهم به فکرش رسید و آن را با مشاوران شغلی کمیته امداد در میان گذاشت. استفاده از گیاهان دارویی در تولید ماسک‌های آرایشی بهداشتی، پیشنهادی مهم بود که می‌توانست به صورت دانش‌بنیان وارد این عرصه شده و گام‌های بلندی را بردارد.
مددجوی اردبیلی با این ایده و طرح ابتکاری در نخستین استارت‌آپ تخصصی کمیته امداد شرکت کرد و از بین 75 ایده، جزو پنج ایده برتر شد تا با همکاری پارک علم و فناوری استان این طرح تجاری‌سازی شود.
طرحی که تحسین بسیاری از کارشناسان را برانگیخت و در همان روزهای نخستین، با مشاوره و راهنمایی امدادگران کمیته امداد، سرمایه گذار مناسبی برای تجاری‌سازی آن پیدا شد تا نه تنها در سطح استان اردبیل، بلکه در سطح کشور به تولید ماسک‌های آرایشی بهداشتی حاوی عصاره‌ گیاهان دارویی پرداخته شود.
شرکت دانش‌بنیان اندیشه سلامت سبلان، بر روی این طرح سرمایه‌گذاری کرد تا فرآورده‌های گیاهی تولیدی با نام تجاری «پروهیل» وارد بازار شوند و به دست مخاطبان برسند. مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل نیز به عنوان پشتیبان طرح، محل مناسبی را در اختیار مددجوی اردبیلی قرار داد تا به آسانی بتواند در عرصه تولید این محصول فعالیت کند.
بسیار خرسند بود از اینکه طرحش مورد توجه اساتید برجسته قرار گرفته و امدادگران کمیته امداد نیز با فراهم کردن شرایط خوب، به او کمک می‌کنند تا بتواند با توان بیشتری بر تولید محصول پرداخته و تولیدات دانش‌بنیان خود را در سطح استان و حتی کشور صادر کند.
تلاش و پشتکار شبانه‌روزی‌اش موجب شده بود تا لبخند و نشاط بار دیگر بر خانه غم‌گرفته آنها بازگردد و پدرش خرسند از فعالیت‌های فرزند خود باشد که با استفاده از گیاهان دارویی توانسته علاوه بر تولید انبوه، مشکل بسیاری از بیماران را که از عارضه‌های مختلف پوستی رنج می‌برند، دوا کند.
کرم فرموله گیاهی ضد لک، تقویت کننده ناخن، تقویت کننده پیاز مو، رفع کننده نقاط تیره بدن و رفع کننده موهای زائد از جمله ماسک‌هایی است که تمام مراحل تولید آن از طریق گیاهان دارویی صورت می‌گیرد و فرد بیمار با استفاده از آن در مدت زمان معین، بهبودی را احساس می‌کند.
ناگفته نماند که درمان قطعی برای تجویز به بیماران از طریق پزشک معالج صورت می‌گیرد و براساس آزمایش‌های متعدد انجام شده، به خوبی تأثیر بهبودی این ماسک‌ها در درمان بیماران مختلف لحاظ شده که اکنون در مرحله تجاری‌سازی قرار گرفته است.
مجری طرح «ماسک‌های ارگانیک» تلاش دارد با تولید انبوه این محصولات علاوه بر درمان بیماران، فرهنگ استفاده از طب اسلامی و سنتی را نیز در سطح جامعه ترویج کند تا در کنار پیشرفت علم و صنعت، بیماران بتوانند از این طب اصیل نیز بهره‌مند شوند.
انتهای پیام

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید