امروز شنبه ,۲۳ آذر ۱۳۹۸
سه شنبه / ۷ خرداد ۱۳۹۸ / ۰۰:۲۹
سرویس : اشتغال
کد خبر : ۱۶۸۷۰۵
گزارشگر : ۵
در بازدید جهانگیری از نمایشگاه محصولات مددجویی عنوان شد؛

درخواست رئیس کمیته امداد برای پرداخت منظم سبد کالا به مددجویان/آمادگی دولت برای افزایش اعتبارات اشتغال‌زایی

(سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸) ۰۰:۲۹

رئیس کمیته امداد خواستار پرداخت هر سه ماه یک‌بار سبد کالا به مددجویان امداد و بهزیستی شد و گفت: مددجویان کمیته امداد یک ثروت برای کشور هستند که می‌توانند با ایجاد اشتغال و کارآفرینی، باری از جامعه را بر دوش بکشند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، سیدپرویز فتاح در مراسم بازدید معاون اول ریاست جمهوری از نمایشگاه محصولات مددجویان توانمند شده کمیته امداد در جشن رمضان، با تقدیر از همکاری خوب دولت با این نهاد، افزود: با توجه به شرایط اقتصادی ویژه کشور در سال 98 باید چتر حمایتی کمیته امداد و سازمان بهزیستی امسال گسترده‌تر شود و این امکان فراهم شود که خانواده‌های نیازمند بیشتری را به طور موقت تحت پوشش قرار دهیم.

وی با اشاره به اختصاص یک نوبت سبد کالای نقدی ماه رمضان برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی خاطرنشان کرد: ارائه این سبد غذایی تاثیر مثبتی بر معیشت 2 میلیون و 200 هزار خانواده مددجوی امداد در ماه مبارک رمضان داشت و دولت برای پرداخت این بسته، 470 میلیارد تومان اعتبار اختصاص داد.

رئیس کمیته امداد تاکید کرد: درخواست ما از دولت اختصاص سبدهای غذایی بیشتر به مددجویان است و امیدواریم با موافقت رئیس جمهور و عنایت معاون اول ریاست جمهوری، بتوانیم هر سه ماه یک‌بار سبد غذایی به مددجویان ارائه دهیم.

فتاح، اشتغال و خودکفایی مددجویان را محور کار در کمیته امداد اعلام کرد و گفت: سال گذشته در قالب تبصره 16 رقمی معادل 1400 میلیارد تومان برای تسهیلات اشتغال مددجویان از محل شبکه بانکی پیش‌بینی شده بود که این اعتبار به طور کامل تخصیص یافت. همچنین از محل وام اشتغال پایدار روستایی 700 میلیارد تومان به مددجویان پرداخت شد که با در نظر گرفتن اعتبارات اختصاص امداد، در مجموع 2300 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به خانواده‌های تحت حمایت ارائه شد.

وی از هدف‌گذاری برای پرداخت 6 هزار میلیارد تومان وام اشتغال در سال 98 خبر داد و افزود: امسال اعتبارات اشتغالزایی مددجویان از محل شبکه بانکی با رشد 2.5 برابری به 3500 میلیارد تومان رسیده است که با در نظر گرفتن اعتبارات اختصاصی امداد و اشتغال پایدار روستایی به 6 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

رئیس کمیته امداد با اشاره به خدمات این نهاد به مددجویان در مناطق سیل‌زده، اظهار کرد: مردم نیکوکار ایران تا هفته گذشته بیش از 260 میلیارد تومان به صورت نقدی و کالایی برای سیل‌زدگان کشور به کمیته امداد کمک کردند و مطابق وعده قبلی، تا هفته آینده کار توزیع لوازم خانگی ضروری برای تمامی 30 هزار خانواده مددجوی آسیب دیده از سیل، به اتمام می‌رسد.

فتاح با بیان اینکه 20 هزار منزل مسکونی مددجویان کمیته امداد در سیل اخیر کشور آسیب دیده و 10 هزار واحد به طور کامل تخریب شد، بیان کرد: کار تعمیر واحدهای خسارت دیده آغاز شده و تا 3 ماه آینده به اتمام می‌رسد. همچنین امیدواریم بازسازی کامل منازل تخریب شده هم تا پایان سال به پایان رسیده و تحویل مددجویان شود.

وی با تاکید بر اینکه نگاه به جامعه هدف کمیته امداد و بهزیستی نباید با رویکرد هزینه‌ای همراه باشد، گفت: مددجویان کمیته امداد یک ثروت برای جامعه هستند که می‌توانند با ایجاد اشتغال و کارآفرینی، باری از جامعه را بر دوش بکشند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور نیز در این مراسم با بیان اینکه کمیته امداد مهمترین میراث امام راحل در رسیدگی به محرومان و توسعه مناطق محروم است، گفت: جهت‌گیری کمیته امداد توانمندسازی مددجویان و رسیدن به خودکفایی است و مدل طراحی شده این نهاد، رسیدن به شغل پایدار برای مددجویان است.

جهانگیری با اشاره به تولیدات مددجویان توانمند شده کمیته امداد، افزود: این محصولات می‌تواند به بازارهای بین‌المللی هم عرضه شود و برای رسیدن به این هدف باید شرکت‌های تخصصی راه‌اندازی شوند تا تولید و توزیع محصولات در قالب برندهای امداد انجام شود.

معاون اول ریاست جمهوری از آمادگی دولت برای افزایش اعتبارات اشتغال‌زایی خبر داد و تاکید کرد: در جلسه شورای‌ عالی اقتصادی که با حضور سران سه قوه برگزار شد تصویب کردیم یک میلیارد دلار اعتبار جدید از صندوق توسعه ملی برای تثبیت اشتغال موجود و ایجاد شغل جدید تخصیص یابد که مقام معظم رهبری با این اقدام موافقت کردند.

جهانگیری عملکرد صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت برای پرداخت وام به مددجویان را خوب توصیف کرد و گفت: براساس آمار ارائه شده، مددجویان کمیته امداد مشتریان خوش‌حساب بانک‌ها هستند و کمترین معوقات بانکی را در شرایط سخت اقتصادی دارند.

وی به پرداخت سبد کالا برای 16 میلیون نفر در سال 97 اشاره کرد و افزود: ارائه سبد کالا در سال 98 باز هم انجام خواهد شد.

در ادامه این مراسم، حجت‌الله عبدالملکی، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به سختی ایجاد اشتغال برای مددجویان در مناطق محروم گفت: الگوی اشتغال در کمیته امداد در چارچوب اقتصاد مقاومتی است.

وی تامین اشتغال را لازمه فقرزدایی در جامعه دانست و تاکید کرد: از سال 90 تا 96 با اختصاص 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات، حدود یک میلیون شغل در قالب برنامه‌های کمیته امداد ایجاد شد که این عدد معادل یک پنجم مشاغل ایجاد شده در کشور است. این در حالی است که اعتبارات اشتغال امداد کمتر از نیم درصد کل تسهیلات بانکی کشور را به خود اختصاص داده است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد به ایجاد 148 هزار شغل برای مددجویان امداد در سال 97 اشاره کرد و افزود: در سال 97 حدود یک سوم مشاغل ایجاد شده در کشور از سوی کمیته امداد ایجاد شد که بیش از 5500 میلیارد تومان درآمد برای مددجویان امداد به وجود آورد.

انتهای پیام

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید