امروز شنبه ,۱۷ خرداد ۱۳۹۹
شنبه / ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۸
سرویس : سیستان و بلوچستان
کد خبر : ۱۶۸۳۱۱
گزارشگر : ۹۱
مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد؛

هدفگذاری ساخت 6 هزار واحد مسکونی برای نیازمندان مناطق روستایی سیستان و بلوچستان/واریز نقدی بسته غذایی ماه رمضان به حساب مددجویان

(شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸) ۱۱:۰۸

مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان گفت: تا پایان سال جاری شش هزار واحد مسکونی برای نیازمندان در سطح روستاهای استان سیستان و بلوچستان ساخته می‌شود.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، سیدمهدی عبادی، مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان در پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهرستان زاهدان گفت: طبق مقدمه اساسنامه، کمیته امداد امام خمینی(ره) براساس اندیشه و تفکر دینی و فقهی حضرت امام خمینی(ره) و به دست ایشان با هویتی دینی و مردمی، جهادی، عام‌المنفعه و غیر انتفاعی تأسیس شد تا پیام آور فرهنگ احسان، ایثار، انفاق و نیکوکاری در جامعه‌ی اسلامی بوده و غیرت و کرامت انسانی را در حمایت از محرومان حفظ کند.

وی افزود: همچنین طبق ماده دو اساسنامه کمیته امداد امام (ره) ،هدف از تشکیل امداد امام، توانمندسازی و شکوفایی استعدادها و تأمین خوداتکایی، تقویت و رشد ایمانی و اعتقادی نیازمندان و محرومان با ارائه خدمات اجتماعی، حمایتی، فرهنگی و معیشتی به آنها است.

مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان گفت: کمیته امداد امام (ره) با اتکاء به اساسنامه و برنامه پنج ساله ششم توسعه فعالیت در استان سیستان و بلوچستان انجام داده به طوری که هم اکنون 157 هزار خانوار معادل 23 درصد جمعیت کل خانوار این استان تحت حمایت این نهاد قرار دارند.

عبادی با اشاره به اینکه از این تعداد 41.4 دهم درصد را جمعیت زنان سرپرست خانوار  تحت حمایت تشکیل می‌دهند، یادآور شد: اهم فعالیت‌های کمیته امداد امام (ره) در چهار بخش شامل خدمات حمایتی، فرهنگی، توانمندسازی و توسعه مشارکت‌های مردمی است.

وی اعلام کرد: سال گذشته بیش از 99 هزار خانوار تحت حمایت از خدمات مختلف این نهاد بهره‌مند بودند که با توجه به شرایط، موقعیت، پیگیری‌های کمیته امداد امام (ره) توافق دولت و مجلس شورای اسلامی طرح تبصره 14 اجرا و 50 هزار خانوار تحت حمایت این نهاد آمدند.

مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان گفت: سه هزار و 697 مورد خدمات عمران به مددجویان سیستان و بلوچستان ارایه شده که 700 مورد فقط ساخت مسکن در دستور کار این نهاد قرار گرفته و باقی در زمینه تعمیرات کلی و جزئی، ساخت سرویس بهداشتی و بهسازی و مقاوم سازی است.

عبادی اظهار کرد: در جریان سفر ریاست کمیته امداد امام (ره) به استان سیستان و بلوچستان تفاهم نامه ساخت مسکن برای نیازمندان این استان  بین رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) به امضا رسید به گونه‌ای که تا پایان سال جاری شش هزار واحد مسکونی در سطح روستاهای این استان ساخته می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه طلاق در کمیته امداد امام (زه) بین فرزندان تحت حمایت به نسبت طلاق در سطح جامعه بسیار کمتر است، افزود: سال گذشته شش هزار و 794 هزار کمک به امر ازدواج در قالب جهیزیه، ازدواج مجدد، هدیه ازدواج و جهیزیه نیازمندان اعطا شده است به طوری که جهیزیه بعد از ارایه آموزش به نوعروسان اهداء می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر 54 هزار و 184 دانش‌آموز و دانشجو تحت حمایت این نهاد قرار دارند و از ورود در مقاطع تحصیلی تا مقطع دکتری از حمایت این نهاد بهره مند شده و همچنین کمک تحصیلی برای دانش‌آموزان و دانشجویان برنامه ریزی شده است.

وی با اشاره به اینکه در بخش خدمات فرهنگی این نهاد 29 هزار نفر در کلاس‌های آموزشی از این خدمات بهره‌مند شدند، خاطرنشان کرد: فعالیت ویژه سال گذشته خدمات رسانی به روستاهای  فاقد برق بوده به گونه ای که 29 روستا از صفر تا صد محیط زندگی خانوارها تجهیز شد و حتی به این واسطه چند روستا صاحب برق شده است

عبادی ادامه داد: در این مدت 88 هزار و 155 کمک موردی، 11 هزار و 808 مورد برای تهیه لوازم ضروری زندگی و 9 هزار وام قرض الحسنه بدون سود از سقف دو تا 5 میلیون تومان برای رفع نیازهای اولیه زندگی مددجویان تحت حمایت پرداخت شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان گفت: فرآیند ایجاد اشتغال توسط کمیته امداد امام (ره) شامل نیازسنجی، استعدادیابی، مشاوره شغلی، آموزش خانواده، پرداخت تسهیلات، بازاریابی و خوداتکایی است.

وی با بیان اینکه سال گذشته شش هزار و 725 نفر آموزش فنی و حرفه‌ای فراگرفتند، افزود: چهار هزار و 700 طرح اشتغال زایی ایجاد شد و یکی از دستگاه‌های نظارتی این استان 120 شغل را بررسی و حتی یک مورد خطا در ایجاد اشتغال نداشتیم.

عبادی گفت: تلاش شده با کمک راهبران شغلی تولیدات مددجویان تا مرحله فروش محصولات مدیریت و نهایتا با فروش محصولات آنها به مرحله توانمندسازی و خودکفایی برسند.

مدیرکل کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان افزود: در بحث مشارکت‌های مردمی در سال 97 با کمک خیران در استان سیستان و بلوچستان و خارج این استان که عمده آنها از استان‌های تهران، مشهد، اصفهان و سایر استان ها خدمات رسانی به ایتام می‌کنند بیش از 59 میلیارد تومان مشارکت مردمی جذب شده است.

وی گفت: باتوجه به اینکه کمیته امداد امام (ره)یک بحث علمی و تخصصی را نیز پیگیری می کند امسال ده نشست علمی در دانشگاه‌ها با حضور اساتید انجام و امید است با کمک فرهیختگان در جهت محرومیت زدایی حرکت کنیم.

انتهای پیام

 


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید