دوشنبه ،۲۸ اسفند ۱۳۹۶
چهارشنبه / ۸ دی ۱۳۹۵ / ۱۱:۰۵
سرویس : اجتماعی
کد خبر : ۱۴۹۴۰۸
گزارشگر : ۵۴
خبرگزاری شبستان؛

قدمت ۶۰ ساله مداحی پیرمرد بی سواد

(چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵) ۱۱:۰۵

هنگامی که رجبعلی ۲۰ سالش بود، فردی در روستایشان مداحی می کرد، رجبعلی تمام مداحی های او را حفظ می کند و ۶۰ سال است که این حفظیات را در ذهن دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، چهره آفتاب سوخته ای دارد، چروک های زیادی بر گونه و چشم هایش افتاده است. سال تولد خود را  1317 می گوید، اما خبری از خمیدگی و قوز در او نیست. شادابی دلش بر چهره اش نیز رخ انداخته است. ارتباط اجتماعی بالایی دارد. مجلس زائران امام رضا (ع)  را با مداحی و تعزیه خوانی رونق داده است.

 طرح شوق زیارت را کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزار می کند، آنان که تنگ دست هستند را به زیارت ضامن آهو مشرف می کنند. افرادی که از لحاظ مادی تنگ دست هستند اما از لحاظ معنویی غنی.

 رجبعلی درجمع های شوق زیارت، مداحی وتعزیه خوانی می کند، خود را اینگونه به خبرنگار شبستان معرفی می کند: اهل رو ستای مشکنان در 45 کیلومتری و فاصله 85 کیلومتری اصفهان هستم.

 او ادامه می دهد: 11 فرزند، 8 دختر و  سه پسر دارم، من و همسرم تحت پوشش کمیته امداد هستیم، ماهیانه 30 هزار تومان به خودم و 30هزار  تومان به همسرم پرداخت می شود. 80 سالم است.

 با همان شادابی و شیرین زبانی به ترتیب اسامی فرزندانش را که تمام آنان برگرفته از اسامی ائمه اطهار است را می گوید؛ فاطمه، معصومه، زهرا، مرضیه، راضیه، ام البنین، احترام، مریم، علیرضا، حسین و محمد نیز نام ها ی فرزندانم است.

 شمشن بار است که به مشهد مقدس می آید، دو بار با کاروان امداد آمده است، در مداحی هایش می خواند که باید  از امام رضا (ع) گدایی زیارت کربلا را کنیم، درنهایت نیز از سوی کمیته امداد  هدیه کربلا نیز به تحت پوششان طرح شوق زیارت داده شد.

 از اینکه  سفر کربلا هدیه گرفته بود خوشحال بود و می گفت: باید سفر کربلا را از امام رضا (ع) گدایی کرد و آنقدر سمج بود تا مشرف شد. یکبار به کربلا از طریق کمیته امداد رفته ام و بار دوم نیز خواهم رفت.

مداحی، تعزیه خوانی و شعر خوانی از مهارت هایش است، او هیچ سوادی ندارد اما درباره این مهارتش می گوید: هیچ سوادی ندارم اما مداحی می کنم.

 60 سال پیش، هنگامی که رجبعلی 20 سالش بود، فردی در روستایشان  مداحی می کرد، رجبعلی تمام مداحی های او را حفظ می کند و 60 سال است که این حفظیات را در ذهن دارد.

انتهای پیام/
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید