دوشنبه ،۲۸ اسفند ۱۳۹۶
چهارشنبه / ۱۷ آذر ۱۳۹۵ / ۱۲:۰۴
سرویس : اجتماعی
کد خبر : ۱۴۸۷۴۱
گزارشگر : ۵۴
ایرنا گزارش می دهد؛

مستمری بگیرانی که هم اکنون صاحب کارگاه تولیدی شده اند

(چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵) ۱۲:۰۴

بجنورد-زمانی مستمری بگیر بودند و چشم به مستمری پایان ماه کمیته امداد امام خمینی(ره) داشتند اما حالا با دریافت وام های خود اشتغالی نه تنها مستمری بگیر نیستند بلکه زمینه اشتغال چند نفر دیگر را در خراسان شمالی هم فراهم کرده اند.

به گزارش ایرنا برخی از مددجویان کمیته امداد خراسان شمالی زمانی مستمری بگیر کمیته امداد بوده که هم اکنون با استفاده از طرح های خود اشتغالی زمینه اشتغال بسیاری از مددجویان سرپرست خانوار را فراهم کرده و با پشتکاری که داشته اند توانسته اند در این زمینه موفقیت های بسیاری را طی کنند.
یکی از مددجویان کمیته امداد خراسان شمالی که از 10 سال قبل زمانی که سرپرست خانوار شده تحت پوشش کمیته امداد درآمده می گوید: سال 86 با دریافت وام ازمحل اعتبارات خود اشتغالی کمیته امداد فعالیت برای خودکفایی را با تولید لباس ورزشی شروع کردم و به مرور نیز کار را توسعه دادم.
فاطمه رکوعی با کارگران خود رابطه ای دوستانه دارد و دلیل آن را این طور توضیح می دهد: آن ها مثل خودم سرپرست خانوار هستند و مسئولیت خانواده و تامین هزینه های زندگی را برعهده دارند بنابراین اگر نیاز داشتند سعی می کنم مانند یک عضو خانواده به آن ها کمک کنم.
وی ماجرایی را از اوایل کارش تعریف می کند و می گوید: زمانی که نیاز داشتند حتی کیسه برنج خودم را با آن ها قسمت می کردم چون سختی های آن ها را خودم تجربه کرده ام.
این مددجوی موفق کمیته امداد که در تمام مدت مصاحبه تلاش دارد به نوعی از پشتیبانی های کمیته امداد در این موفقیت قدردانی کند گفت: با کمک های کمیته امداد توانستم کارگاهی راه اندازی کنم و به خودکفایی برسم.
رکوعی که شناخت خوبی در این چند سال از بازار پیدا کرده است گفت: هر فصل متناسب با خرید و فروش بازار محصول تولیدی را تغییر می دهم و از لباس ورزشی تا کاور صندلی خود را تولید می کنم و هم اکنون نه تنها مستمری بگیر نیستم بلکه به فکر توسعه کار و ایجاد کارگاه های بزرگ هستم.
حمیده ریحانی یکی دیگراز زنان سرپرست خانوار که از سال 86 تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) بوده و در سال 90 با دریافت 50 میلیون ریال وام از محل اعتبارات اشتغال و خودکفایی کمیته امداد در مسیر خودکفایی قدم برداشته است و اکنون 2 پسر و 5 کارگردر کارگاه و فروشگاه کفش او فعالیت می کنند.
وی می گوید: زمانی که این فعالیت را شروع کردم مستمری بگیر و مستاجر بودم و تنها به پشتوانه کمیته امداد این فعالیت را آغاز کردم اما خدا راشکر اکنون روزی حلال چند خانواده را تامین می کنم.
حلیمه عزیزی یکی دیگر از افراد تحت پوشش کمیته امداد است که با کمک این نهاد اکنون دیگر دست نیاز به سوی کسی دراز نمی کند و می گوید: شوهرم زندانی بود برای تامین هزینه های زندگی مجبور بودم به خودم تکیه کنم، خداو ائمه معصومین(ع) و نیز کمیته امداد کمک کردند تا روی پای خود بایستم.
او که انواع ترشی را در منزل درست کرده و به بازار عرضه می کند، گفت: از این فعالیت راضی هستم البته دوست دارم مکانی را برای عرضه این محصولات داشته باشم.
وی به امکان توسعه این تولیدات اشاره کرد و افزود: از سال 89 که به این فعالیت مشغول شده ام فروش ترشی درآمد خوبی برایم داشت و اگر فضای مناسب برای تولید و فروش داشته باشم می توانم روزانه بسیاری ترشی تولید کنم.
یکی دیگر از مادران سرپرست خانوار به گونه ای دیگر است فرزند او می گوید: از سربازی برگشته بودم و سربار مادرم بودم به دنبال شغلی بودم تا کمک خرج مادر باشم اما هر چه بیشتر به دنبال شغل بودم کمتربه آن می رسیدم به پیشنهاد مادرم که تحت پوشش کمیته امدادبود به این نهاد مراجعه کردم.
وی که حاضر به ذکر نام خود نیست گفت: زمانی که فضای کسب و کار و چگونگی پذیرفتن مسئولیت یک کسب و کار را آموختم، مشاوره گرفتم و با راهنمایی های کمیته امداد برای دریافت وام ثبت نام کردم ابتدا تصور می کردم این هم مانند دیگر جاهایی است که برای کار می رفتم و در برگه ای مشخصاتم را می نوشتم.
وی اظهار کرد: اما بعداز مدتی به بانک معرفی شدم و از محل اعتبارات بانکی سال90 مبلغ 70میلیون ریال وام دریافت کردم ودستگاه های مورد نیاز برای تولید اسکاچ و مقداری مواد اولیه خریداری و کار را شروع کردم.
او که سرپرستی خانواده مادر را نیزبرعهده دارد و هزینه های زندگی او را تامین می کند و بعد ازمدتی نیز ازدواج کرده است افزود: تقریبا از این کار به هر آن چه لازم دارم رسیده ام و خدا را شاکرم که درآمد روزانه ام تامین می شود.
مدیر کل کمیته امداد خراسان شمالی گفت: در سال جاری 606 طرح اشتغالزایی برای مددجویان این نهاد در خراسان شمالی ایجاد شده است.
عباس اهرابی در گفت و گو با ایرنا طرح های مزبور را در زمینه های کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی، فعالیت صنعتی و معدنی و خدمات عنوان و اظهار کرد: بیشترین طح اشتغالزایی در زمینه دامپروری با 269 مورد بوده است.
وی گفت: برای اجرای طرح های اشتغالزایی مددجویان این نهاد طی سال جاری 83 میلیارد و 732 میلیون ریال اعتبار از محل منابع امداد، قرض الحسنه، بانک ها، صندوق توسعه ملی و تلفیقی پرداخت شده است.
اهرابی با اشاره به خودکفایی مددجویان این نهاد در استان خراسان شمالی افزود: از ابتدای سال 90 تاکنون 13 هزار و 300 خانواده مددجو تحت پوشش این نهاد خودکفا شده اند که از این تعداد 2 هزار و 300 خانواده طی سال جاری بوده است.
با احتساب کمک های موردی 140 هزار نفر از جمعیت خراسان شمالی زیر پوشش کمیته امداد و بیش از 40 هزار نفر نیز زیر نظر بهزیستی هستند.
با وجود این که خراسان شمالی از نظر درآمد در سطح کشور جزء کم درآمد ترین استان است اما مردم نوعدوست و نیکوکار این استان سه سال متوالی در مشارکت های مردمی در سطح کشور رتبه اول را کسب کرده اند.

انتهای پیام/
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید