دوشنبه ،۲۸ اسفند ۱۳۹۶
دوشنبه / ۱۲ مهر ۱۳۹۵ / ۲۳:۲۳
سرویس : اجتماعی
کد خبر : ۱۴۶۸۲۷
گزارشگر : ۳
مدیر کل انفاقات، صدقات و امور اجرایی کمیته امداد:

۲درصد صندوق‌ صدقات در معرض دستبرد قرار دارند

(دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵) ۲۳:۲۳

مدیر کل انفاقات، صدقات و امور اجرایی کمیته امداد گفت: در سال گذشته 270 میلیارد تومان جمع‌آوری صدقات داشته‌ایم که امسال پیش‌بینی می‌شود این رقم به 330 میلیارد تومان برسد.

ابوالقاسم رستگار در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، در رابطه با طرح صدقات، گفت: در این طرح بالغ بر 6 میلیون و 700 هزار مشترک خانگی داریم که افرادی هستند دارای صندوق‌های کوچک که این مشترکان خانگی شامل منازل و اماکن تجاری می‌شوند.

وی ادامه داد: حدود 300 هزار صندوق نیز در معابر تحت عنوان صندوق‌های بزرگ داریم و بخشی از صندوق‌ها نیز در اماکن سربسته مثل فرودگاه‌ها، مدارس، فروشگاه‌ها و غیره قرار دارند که عمدتاً متوسط هستند و طراحی مناسب‌تری دارند.

مدیر کل انفاقات، صدقات و امور اجرایی کمیته امداد  ادامه داد: در سال گذشته 270 میلیارد تومان جمع‌آوری صدقات داشته‌ایم که امسال پیش‌بینی می‌شود این رقم به 330 میلیارد تومان برسد.

رستگار گفت: در بخش صدقات برنامه‌های کمیته امداد، توسعه صندوق‌ها در منازل است و در جاهایی که ظرفیت‌های خالی داریم و ظرفیت نفوذ آن پر شده است. 

وی تصریح کرد: ایمن‌سازی صندوق‌های صدقات در معابر نیز در دستور کار قرار دارد چرا که از نظر مقاومت و شرایط دسترسی باید به گونه‌ای باشند که کمتر مورد دستبرد و سرقت قرار گیرند چرا که ممکن است بازخورد منفی در اعتمادسازی مردم در دادن صدقه داشته باشد.

مدیر کل انفاقات، صدقات و امور اجرایی کمیته امداد  با بیان اینکه فقط ۳۰ درصد صندوق‌ها در معابر و در معرض دستبرد قرار دارند، گفت: آنچه اهمیت دارد این است که مردم بدانند چه تعداد صندوق در معابر وجود دارد و ممکن است مورد دستبرد قرار گیرد.

وی افزود: 70 درصد درآمد صدقات در صندوق‌های کوچک(منازل و اماکن تجاری) و 30 درصد در صندوق‌های بزرگ و در معابر است که 80 درصد این صندوق‌ها در شهرهای کوچک و روستاها هستند یعنی در جاهایی به صندوق‌ها به دیده تکریم نگاه می‌کنند و فقط ممکن است تعداد کمی در کلانشهرها و تهران مورد دستبرد افراد و معتادان قرار گیرد که تعدادشان زیاد نیست.

رستگار گفت: با تغییراتی که در دهانه ورودی صندوق و ایمن‌سازی آن انجام داده‌ایم دستبردها را به حداقل می‌رسانیم و این طور نیست که همه صندوق‌ها در معرض خطر باشند ممکن است در نقطه‌ و جایی حدود 2 درصد در خطر باشند که البته این رقم هم نباید اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به اینکه طرح ساماندهی صندوق‌های صدقات در حال اجراست، گفت: این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که تمام صندوق‌ها در معرض دستبرد قرار ندارند چرا که این امر در اعتمادسازی مردم به کمک کردن و صدقه دادن نباید تأثیر سوء بگذارد.
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید