جمعه ،۲ فروردین ۱۳۹۸
دوشنبه / ۳ دی ۱۳۹۷ / ۱۴:۱۲
سرویس : حمایت
کد خبر : ۱۶۵۷۹۷
گزارشگر : ۴۸۷
معاون حمایت و سلامت خانواده خبر داد؛

خدمات ویژه کمیته امداد به 247 روستای محروم/ اختصاص دو نوبت سبد کالا تا پایان سال

(دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷) ۱۴:۱۲

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد از ارائه خدمات ویژه به 247 روستای محروم خبر داد و گفت: با پیشنهاد رئیس کمیته امداد و موافقت رئیس جمهور تا پایان سال دو نوبت سبد کالا به مددجویان این نهاد اختصاص می یابد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، فاطمه رهبر در نشست خبری با بیان اینکه تا ابتدای دیماه 97 حدود 2 میلیون و 19 هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد کمک هزینه معیشت دریافت می‌کردند، افزود: از این میزان یک میلیون و 465 هزار نفر سالمند، حدود یک میلیون نفر زن سرپرست خانوار، 340 هزار نفر دانش آموز و 57 هزار نفر دانشجو هستند.

وی با اشاره به اینکه میانگین اعضای خانوارهای تحت پوشش امداد حدود 2.2 نفر است، ادامه داد: 57 هزار بیمار خاص و صعب‌العلاج هم از خدمات کمیته امداد برخوردار هستند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد اظهار کرد: حدود 35 هزار و 500 خانوار با سرپرست زندانی و 650 خانوار از اقلیت‌های مذهبی زرتشتی، مسیحی و کلیمی تحت حمایت کمیته امداد هستند.

رهبر بیشترین علت تحت پوشش قرار گرفتن خانواده‌ها با 40 درصد را مربوط به فوت سرپرست دانست و گفت: 29 درصد خانوارها به دلیل از کارافتادگی سرپرست، 5 درصد به دلیل بیماری سرپرست و 9 درصد به دلیل طلاق و متارکه تحت حمایت قرار گرفته‌اند و بقیه مربوط به سرپرست زندانی، افراد فاقد والدین و ... است.

وی اضافه کرد: 21 درصد مددجویان امداد زیر 20 سال، 43 درصد بین 20 تا 60 سال و 36 درصد بالای 60 سال هستند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد به افزایش مستمری مددجویان اشاره کرد و گفت: مستمری مددجویان تا سال 95 بین 53 تا 100 هزار تومان برای خانواده‌های یک نفره تا 5 نفره بود که سال گذشته این رقم به 148 تا 465 هزار تومان افزایش یافت. در سال 97 هم با هماهنگی مجلس و دولت حدود 14 درصد به این مبالغ اضافه شد و امروز خانواده‌های تحت پوشش از یک نفره تا 5 نفره رقمی از 161 هزار و 500 تومان تا 516 هزار و 500 تومان دریافت می‌کنند که این مبلغ جدا از مبالغ یارانه است.

 وی به تبصره 14 در قانون بودجه 97 اشاره کرد و گفت: امسال مجلس مبلغ این تبصره را با پیشنهاد دولت به 7 هزار میلیارد رساند که بر همین اساس توانستیم 620 هزار خانوار جدید را تحت پوشش قرار دهیم.

رهبر با بیان اینکه 620 هزار خانوار جدید که به تازگی تحت پوشش امداد قرار گرفته اند، 2 ماه است که مستمری دریافت می‌کنند، خاطرنشان کرد: خدمات کمیته امداد به  این خانواده‌ها در مرحله اول کمک معیشت است و به دنبال این هستیم که دیگر خدمات را هم ارائه دهیم.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و با تصویب هیات امنای کمیته امداد، برخی سرفصل‌های اعتباری این نهاد جابجا شد و علاوه بر اعتبارات مصوب برای حوزه حمایت و خانواده، حدود 500 میلیارد تومان اعتبار دیگر به حوزه حمایت خانواده اختصاص یافت تا در بحث جهیزیه، درمان، کمک‌های موردی و اجاره و تهیه مسکن خدمات بهتری ارائه دهیم.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد افزود: در همین راستا در 9 ماه گذشته 52 هزار جهیزیه با میانگین ارزش 2 میلیون و 600 هزار تومان ارائه شد که تا سقف 5 میلیون با استفاده از درآمدهای استانی قابل افزایش است.

رهبر به ارائه تسهیلات ضروری قرض الحسنه اشاره کرد و گفت: در 9 ماه اخیر 192 هزار فقره وام با میانگین 3 میلیون و 600 هزار تومان به مددجویان پرداخت شد. همچنین مطابق سال‌های گذشته، 100 هزار بسته لوازم التحریر در اختیار دانش‌آموزان به ویژه در مناطق محروم قرار گرفت.

وی ادامه داد: بیمه حوادث همانند سال‌های 95 و 96 اجرا شد و در سال 97 کلیه مددجویان، لوازم زندگی منازل آنها و محل نگهداری دام آنها بیمه شد و حدود 10 میلیارد تومان خسارت بیمه هم به این افراد پرداخت شد.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد عنوان کرد: حدود 200 هزار قلم وسیله ضروری مثل بخاری آبگرم کن و ... به مددجویان نیازمند اختصاص یافت.

رهبر به یک اقدام جدید در حوزه معاونت پرداخت و افزود: 247 روستای بدون برق در کل کشور شناسایی شد و ظرف مدت 2 ماه تمام روستاها مجهز به منابع آب، سرویس بهداشتی و حمام و لوازم ضروری زندگی شد. همچنین همه ساکنان این روستاها یعنی 2838 خانوار تحت پوشش امداد قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه 15 میلیارد تومان برای این 247 روستا اختصاص یافت، افزود: در این روستاهای شناسایی شده در 10 استان، به دلیل خشکسالی، مردان برای اشتغال به مناطق اطراف مهاجرت کرده‌اند و تنها زنان و کودکان و سالمندان ساکن هستند و در شرایط سختی زندگی می‌کنند. همچنین با هماهنگی بنیاد مستضعفان، با استفاده از پنل‌های خورشیدی برای تامین امکانات اولیه و روشنایی این روستاها اقدام شد.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد اظهار کرد: در 9 ماه سال 97 حدود 24 هزار و 312 مورد ارائه خدمات انشعابات آب و برق و گاز برای مددجویان داشتیم و بیمه درمانی همه مددجویان شهری که یک میلیون و 100 هزار نفر هستند و بیمه مکمل همه مددجویان شهری و روستای انجام شد. برای بیمه پایه 439 میلیارد تومان و برای بیمه مکمل 140 میلیارد تومان اختصاص یافت. همچنین 62 میلیارد تومان برای بیماران خاص پرداخت شد.

رهبر تاکید کرد: سال 96 حدود 100 هزار کودک زیر 5 سال بسته حمایتی تغذیه دریافت می‌کردند و 37 هزار نفر پشت نوبت بودند که امروز همه 137 هزار کودک از بسته حمایتی برخوردارند. همچنین 2 هزار مادر شیرده و باردار هم ماهانه 100 هزار تومان کمک هزینه دریافت می کنند.

وی اضافه کرد: برای حق بیمه اجتماعی 130 هزار زن سرپرست خانوار، ماهانه مبلغ 90 هزار تومان  پرداخت می‌شود تا مشمول خدمات تامین اجتماعی و بازنشستگی قرار گیرند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد از تخصیص 50 میلیارد تومان برای اجاره و ودیعه مسکن مددجویان خبر داد و گفت: 20 درصد از سرانه‌های حمایتی در بخش مسکن، اشتغال و .. باید الزاماً به مناطق محروم و مرزی اختصاص یابد.

رهبر گفت: شناسنامه الکترونیک بهداشت روان وآسیب اجتماعی خانوارها تهیه شده و تا آخر سال کاربردی می‌شود. همچنین درگاه الکترونیک مددجویان در حال طراحی است تا افراد بتوانند از منزل ثبت اطلاعات داشته باشند. قرار است تا آخر سال 40 خدمت روی سایت قرار گیرد تا برای ثبت درخواست‌ها نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر کمیته امداد نباشد.

رهبر با اشاره به نامه رئیس کمیته امداد به رئیس جمهور و درخواست تصویب مبلغ 7 هزار میلیارد در بودجه 98 گفت: این مبلغ براساس قرائن و شواهد به تصویب رسیده است و امیدواریم افزایش یابد تا سطح خدمات بیشتر شود.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد به اختصاص سبد کالا به مددجویان پرداخت و گفت: ارائه سبد کالا در شرایط فعلی ضروری است و 2 نوبت دیگر هم به ویژه برای مددجویان امداد و بهزیستی تا پایان سال اختصاص می‌یابد. در این زمینه شیوه نامه‌ای در دولت وجود دارد که براساس آن افرادی که زیر 3 میلیون تومان درآمد دارند و دارای شرایط دریافت سبد کالا هستند اما جا مانده‌اند، می‌توانند با مراجعه به مراکزی که به زودی اعلام می‌شود، ثبت نام کنند.

انتهای پیام/


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید