دوشنبه ،۵ فروردین ۱۳۹۸
چهارشنبه / ۳۰ آبان ۱۳۹۷ / ۱۵:۳۷
سرویس : مشارکت های مردمی
کد خبر : ۱۶۵۱۹۰
گزارشگر : ۵
رئیس شورای عالی زکات کشور در سفر به سمنان:

60 درصد از زکات کشور به فقرا اختصاص می یابد

(چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷) ۱۵:۳۷

60درصد از زکات جمع‌آوری‌شده در کشور صرف امور معیشتی، درمان، کمک‌ هزینه تحصیل، ساخت مسکن و تهیه جهیزیه فقرا و 40 درصدباقیمانده در پروژه‌های عام‌المنفعه هزینه می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و رئیس شورای عالی زکات کشور در دومین همایش زکات استان سمنان راه‌های افزایش مشارکت مردم در پرداخت زکات و نحوه هزینه کرد آن را تشریح  کرد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید رضا تقوی با تأکید بر ترویج سنت حسنه زکات باهدف دستگیری از نیازمندان افزود: نماز و زکات به عنوان دو رکن واجب اسلام رابطه تنگاتنگی باهم دارند که اجرای این فرایض الهی مکمل یکدیگر است.

وی با اشاره به اینکه 60 درصد از زکات جمع‌آوری‌ شده  بر اساس مصوبه شورای عالی زکات، صرف امور فقرا در سرفصل‌های معیشتی، درمان، کمک‌ هزینه تحصیل، ساخت مسکن و برای  تهیه جهیزیه هزینه می‌شود، افزود: 40 درصد باقیمانده صرف پروژه‌های عام‌ المنفعه می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید رضا تقوی از همکاری دو هزار روحانی باهدف نهادینه کردن و ترویج سنت حسنه زکات در کشور خبر داد و گفت: حضور مبلغان در روستاها برای ترویج زکات به مثابه ترویج دین مبین اسلام است.

وی راه های  افزایش زکات پرداختی در کشور را تبلیغات مؤثر و بهره گیری از ائمه جمعه، روحانیت و عاملان زکات دانست و گفت: رونق کشاورزی بسترساز افزایش زکات در کشور است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید رضا تقوی با اشاره به اینکه در قرآن و احادیث و روایات ائمه در پرداخت زکات سفارش بسیار شده است، بیان کرد: زکات یکى از عوامل مهم عدالت اجتماعى، مبارزه با فقر و محرومیت و پاک‌سازی روح و جان از حب دنیا و مال‌پرستی و وسیله بسیار مؤثرى براى قرب الهى است.

رئیس شورای عالی زکات کشور با اشاره به اینکه بخشی از زکات را باید در مسیر مسائل فرهنگی صرف کرد، ادامه داد: فعالیت‌های فرهنگی در زکات می‌تواند بستر یک جریان فرهنگی را در کشور مهیا کند.

نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: مسئولیت شورای عالی زکات به نماینده ولی‌فقیه در جهاد کشاورزی واگذار شده و این شورا مسئول سیاست‌گذاری‌های کلان است.

وی در بخش دیگر از سخنان خود وزارت جهاد کشاورزی را وزارتخانه ای علمی دانست و افزود: همکاری و تعامل سازنده این وزارتخانه با کمیته امداد در دستگیری از نیازمندان بسیار مؤثر است.

شایسته ذکر است در این مراسم،  از تعدادی از عاملان و مودیان زکات برتر  استان سمنان تجلیل شد.

انتهای پیام


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید