چهارشنبه ،۲۷ دی ۱۳۹۶
دوشنبه / ۲۰ دی ۱۳۹۵ / ۰۹:۵۲
سرویس : اجتماعی
کد خبر : ۱۴۹۸۰۵
گزارشگر : ۵۴
روزنامه همشهری؛

نیازمندان از کار افتاده

(دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵) ۰۹:۵۲

به استناد آمار حدود ۱۰میلیون نفر تحت‌پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند.

هر چند این افراد از هفت خان مددکاری بهزیستی و کمیته امداد عبور کرده‌اند تا در این آمار قرار گرفته‌اند به این امید که حمایت‌های ناچیز نقدی و غیرنقدی نصیب‌شان بشود اما کسانی که ما در این گزارش از آنها حرف می‌زنیم، تعدادشان کمتر از این است. آنها کسانی هستند که برای تأمین حداقل خوراک و پوشاک و مسکن درمانده‌اند؛ همان‌هایی که دنبال یک «بخور و نمیر» هستند، همین! اما این افراد که ما «نیازمندان از کارافتاده» می‌شناسیم‌شان، دقیقا چند نفر هستند که باید به فکر حل مشکل‌شان بود؟ مسئولان کمیته امداد در پیگیری‌های خبرنگار همشهری آماری از «نیازمندان از کارافتاده» تحت‌پوشش ارائه کرده‌اند. بر این اساس در مجموع 774هزار و 504خانواده به دلایلی مانند از کارافتادگی، بیماری یا معلولیت سرپرست تحت‌پوشش هستند. به استناد آمار کمیته امداد که البته تا سال92 را پوشش می‌دهد، تعداد نفرات این خانوار‌ها به 2میلیون و 50هزار نفر می‌رسد. علاوه بر این کمیته امداد یک میلیون مددجوی سالمند بالای 60سال دارد که همراه با افراد تحت تکفل‌شان در سال93 حدود 2میلیون و 50هزار نفر بوده‌اند.

دیگر نهاد حمایتی مهم کشور، یعنی بهزیستی عده‌ای «مستمری‌بگیر» دارد که تنها درآمد‌شان پول‌های دریافتی از بهزیستی است؛ شبیه به همان جمعیت از کار افتاده در کمیته امداد امام خمینی(ره). براساس آمار اعلامی از سوی اداره آمار سازمان بهزیستی، مستمری‌بگیران در حوزه‌های اجتماعی، توانبخشی، روانی مزمن و روانی ترخیص شده 498هزار و 858خانواده هستند. در مجموع و با احتساب افراد تحت پوشش، این افراد یک‌میلیون و 153هزار نفر هستند. به این ترتیب در ایران حدود 2میلیون و 200هزار خانوار با جمعیت 5 میلیون و 300هزار نفر داریم که هیچ درآمدی جز کمک‌های نهادهای حمایتی ندارند. با درنظر گرفتن به روز نبودن آمار و خطاهای احتمالی می‌توان این جمعیت را تا 6میلیون نفر تخمین زد. اما این 6میلیون نفر که همه دغدغه‌شان یک زندگی «بخور و نمیر» است، چقدر کمک ‌دریافت می‌کنند؟

با وجود بالا بودن تورم و دشواری‌های اقتصادی، سال‌هاست مستمری مددجویان نهادهای حمایتی هیچ افزایشی نداشته است. تلاش سازمان بهزیستی و کمیته امداد برای بیشتر شدن این مستمری‌ها بی نتیجه‌مانده بود؛ حالا با تصویب این طرح جدید،عدد و رقم ‌های جدول بالا از سال آینده، به نفع 6 میلیون نیازمند از کار افتاده تغییر‌خواهد کرد.

انتهای پیام/پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید