چهارشنبه ،۲۷ دی ۱۳۹۶
دوشنبه / ۲۰ دی ۱۳۹۵ / ۰۹:۳۸
سرویس : اجتماعی
کد خبر : ۱۴۹۸۰۱
گزارشگر : ۵۴
روزنامه همشهری؛

کار بزرگ‌ «همشهری» ‌

(دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵) ۰۹:۳۸

آنچه روز گذشته درباره افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد امام خمینی‌(ره) و سازمان بهزیستی کشور تصویب شد، اتفاق مبارک و امیدوار‌کننده‌ای است؛ مخصوصا اینکه نشانه‌ای از اتفاق نظر بین مجلس و دولت برای حمایت از نیازمندان و ازکارافتادگان بود.

 

قبل از هر چیز می‌خواهم به نقش مهم رسانه و به‌خصوص روزنامه همشهری درباره این موضوع اشاره کنم. مصوبه دیروز در حقیقت، امتداد پیگیری‌های 2سال گذشته برای تصویب «طرح 6میلیون نفر» بود. روزنامه همشهری به‌طور مشخص 2سال این موضوع را پیگیری می‌کرد و واقعا کار بزرگی بود. هر بار که من نشست خبری داشتم، می‌دانستم که خبرنگار همشهری از 6میلیون نفر سؤال می‌کند. بقیه رسانه‌ها هم البته موضوع را به‌خوبی دنبال کردند. نمایندگان دوره قبل مجلس هم تلاش زیادی برای تصویب این طرح انجام دادند که البته نتیجه نگرفتند. حالا آنچه تصویب شده بسیار امیدوار‌کننده است و من به آن خوش‌بینم. نکته مثبت در این مصوبه این است که قانون حقوق مستمری‌بگیران و مددجویان را براساس حقوق کارگری در هر سال افزایش داده است؛ یعنی با افزایش این حقوق در هر سال، این مبلغ نیز افزایش می‌یابد. به این ترتیب زلف مستمری مددجویان با حقوق کارگران گره خورده و این اتفاق مهمی است.

اما در این مصوبه توجه به 2نکته حائز اهمیت است؛ یکی اینکه منابع تأمین و افزایش حقوق مستمری‌بگیران منوط به حذف یارانه دهک‌های بالا شده است. به این معنا که باید یارانه‌های این افراد حذف شود تا بتوان به افزایش حقوق‌ها امیدوار بود. اوایل امسال هم مصوبه مشابهی تصویب شد و به‌صورت قانون درآمد. قرار شد با حذف یارانه‌ دهک‌های بالا به مددجوها و مستمری‌بگیران وام اشتغال تعلق بگیرد. اما متأسفانه اکنون در روزهای پایان سال هستیم و این قانون هنوز اجرایی نشده است. نکته نگران‌کننده اینکه اگر دهک‌های بالا حذف نشود، این مصوبه هم اجرا نخواهد شد.

چند روز پیش خبر خوبی شنیدم. آقای ربیعی ، وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که برای حذف یارانه 3میلیون نفر پیامک ارسال شد. نکته بعدی که باید به آن توجه کرد این است که با تصویب این قانون برای کمیته امداد، بهزیستی، زیر‌مجموعه‌ها و افراد تحت پوشش امید‌واری و انتظار ایجاد می‌شود. اینکه وقتی یک تصمیم به قانون تبدیل می‌شود، در اجرایی‌شدن آن تردید و تأخیر ایجاد شود، پسندیده نیست. الان باید بدانیم چه چیزی تصویب شده است. در این مصوبه آمده، حقوق مستمری‌بگیران و مددجویان به 20درصد حداقل دستمزد حقوق که امسال حدود 812هزار تومان است، افزایش می‌یابد. 20درصد این مبلغ می‌شود حدود 165هزار تومان. الان حداقل پرداختی مددجویان 53هزار تومان است که با احتساب مبلغ 165هزار تومان حقوق مددجویان 3برابر می‌شود.

امسال بودجه 1300میلیارد تومانی برای حقوق مددجویان درنظر گرفته شد. با افزایش حقوق مستمری‌بگیران و مددجویان طبق مصوبه اخیر در سال آینده یعنی سال 96 باید بودجه 3900میلیارد تومانی درنظر گرفته شود. به این معنا که باید 5میلیون نفر از دهک‌های بالا یارانه‌شان حذف شود تا حقوق مددجویان کمیته امداد برابر مصوبه شود. 450هزار نفر هم مستمری‌بگیر بهزیستی هستند که اگر این رقم را نیز اضافه کنیم، به جای 5میلیون نفر باید 6میلیون نفر از دهک بالایی‌ها یارانه‌شان حذف شود. دولت و مجلس محترم حالا تصور درستی از وضعیت محرومان در کشور دارند. بنده در نشست‌ها و جلسات مختلف دیدار با نمایندگان مجلس و دولت، گزارش‌هایی درباره این موضوع ارائه کرده و هشدار‌های لازم را به آنها داده‌ام. ضمن تشکر از دولت و مجلس، یادآوری می‌کنم حالا که این امید و انتظار را در فقرا و مستضعفان که صاحبان اصلی این مملکت هستند، ایجاد کرده‌ایم، مسئولان باید با عزم و اراده جدی به سمت تحقق پیش نیاز اصلی آن یعنی حذف یارانه‌ها بروند.

انتهای پیام/
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید