چهارشنبه ،۲۷ دی ۱۳۹۶
سه شنبه / ۱۴ دی ۱۳۹۵ / ۱۰:۵۸
سرویس : اجتماعی
کد خبر : ۱۴۹۶۵۷
گزارشگر : ۵۴
همشهری؛

حمایت از ۶ میلیون نفر چه شد؟

(سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵) ۱۰:۵۸

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) یک‌بار دیگر از عـدم‌حـذف یـارانـه ثروتمندان و کمک به افزایش مستمری نیازمندان ازکارافتاده انتقاد کرد.

سید پرویز فتاح  که در یک نشست خبری شرکت کرده بود، بعد از آنکه برخی موفقیت‌های کمیته امداد مانند کاهش 77درصدی جامعه هدف کمیته امداد در 9‌ماه گذشته خبر داد، درباره مستمری‌های ناچیز یک‌میلیون و 600هزار مددجوی این نهاد گفت: « مستمری در بودجه پیش‌بینی می‌شود و از منابع عمومی پرداخت می‌شود نه از بودجه مردمی، بنابراین اگر کم می‌دهیم، دست ما نیست چون حد آن در بودجه تعیین می‌شود. در برنامه پنجم توسعه حدود 50درصد حداقل درآمد اعلامی وزارت کار باید باشد که حدود 400هزار تومان می‌شود.» او با یادآوری اینکه قرار بود در بودجه سال 95از محل حذف 3دهک بالای یارانه‌ها به چند دهک پایین که قرار بوده به کمیته امداد و بهزیستی داده شود، گفت:«این کار به‌هردلیلی عملی نشده که امیدواریم در مجلس در مورد افزایش مستمری مددجویان اقدامات خوبی انجام شود.دولت نتوانسته به این هدف عمل کند چون منابع باید پیش‌بینی می‌شده، اکنون احساس می‌کنیم وفاق برای اضافه شدن مستمری ایجاد شده است.»

آنچه روز گذشته رئیس کمیته امداد از دولت و مجلس مطالبه می‌کرد در حقیقت همان طرح تعدادی از نمایندگان مجلس قبل با عنوان «6میلیون نفر» برای افزایش دائم مستمری نیازمندان ازکارافتاده بود؛طرحی که هنوز به سرانجام نرسیده اما برخی نمایندگان مجلس از پیگیری آن ناامید نیستند.

  • خبر تازه از مجلس

ابوالفضل ابوترابی، نماینده مجلس که در دوره نهم مجلس نیز پیگیر رسیدگی به وضعیت این افراد بود درخصوص آخرین وضعیت این طرح در خانه ملت به همشهری می‌گوید:«این طرح دوباره در برنامه ششم توسعه مطرح شد و براساس آن قرار شد تا یارانه دهک‌های بالا جامعه حذف و به سازمان‌های حمایتی کمیته امداد و بهزیستی واگذار شود اما متأسفانه مخالفت‌هایی با این موضوع انجام گرفت و سرانجام تصمیم بر این شد تا این مسئله در کمیسیون تلفیق مجلس مورد بررسی قرار بگیرد. تا هفته آینده تکلیف این موضوع مشخص می‌شود و امیدواریم بتوانیم هر چه زودتر این مسئله را به نتیجه برسانیم.»

  • پیگیری می‌شود

موضوع رسیدگی به وضعیت 6میلیون نفر نیازمند ازکارافتاده که به سختی روزگار می‌گذرانند، نخستین‌بار در مجلس نهم به‌صورت جدی و به‌صورت دوفوریتی مطرح شد اما با پایان‌یافتن این دوره از مجلس و تغییر نمایندگان و بعدتر بررسی لایحه بودجه سال96 و برنامه ششم توسعه این موضوع به حاشیه رانده شد؛ موضوعی که باید در اولویت‌های رسیدگی نمایندگان مجلس باشد تا هر چه سریع‌تر تکلیف زندگی این افراد مشخص شده و بتوانند از حداقل‌های یک زندگی برخوردار شوند. اما نمایندگانی که از دوره نهم مجلس به این دوره راه یافته‌اند، رسیدگی به وضعیت این محرومان را فراموش نکرده‌اند.

محمد اسماعیل سعیدی، نماینده مردم تبریز در مجلس با اشاره به اینکه رسیدگی به وضعیت این افراد یک ضرورت است، به همشهری می‌گوید: «فراموش‌کردن فقرا و مستمندان و قشر آسیب‌پذیر که به فرموده مقام معظم رهبری جزو عائله نظام هستند ظلم است و نباید این افراد فراموش شوند.»

وی با اشاره به اینکه بعد از گذشت 3دهه از انقلاب نباید شاهد زندگی 6میلیون نفر زیر خط فقر باشیم، ‌توضیح می‌دهد: «این موضوع به هیچ عنوان قابل تحمل نیست که تعداد زیادی از افراد جامعه با شکم گرسنه بخوابند و در عوض عده‌ای با دریافت‌ حقوق‌های نجومی زندگی کنند. باید سامانه و سیستمی در دولت طراحی و ایجاد شود که به سمت اصلاح شرایط و وضعیت معیشت این افراد برویم. الان رئیس‌جمهور منشور حقوق شهروندی را ابلاغ کرده‌اند. بر این اساس حق هر شهروند این است که معیشت و زندگی آبرومندی داشته باشد. باید این زمینه را فراهم کنیم وگرنه اعلام منشور حقوق شهروندی دردی را دوا نمی‌کند. الان دوران شعاردادن گذشته و دوران شعور است، مردم می‌دانند این اقدامات در آستانه انتخابات آینده دردی را دوا نمی‌کند باید به این سمت برویم که مشکلات اصلی را تحت‌الشعاع مشکلات فرعی قرار ندهیم.

نخستین اقدام در اجرای منشور حقوق شهروندی این است که مشکل اشتغال و معیشت مردم سر و سامان داده شود و آسیب‌های قشرهای ضعیف جامعه حل و فصل شود.» او با تأکید بر اینکه بعد از بررسی لایحه برنامه ششم توسعه و بودجه در خانه ملت این مسئله رسیدگی می‌شود، گفت: «نمایندگانی که در دوره قبل پای این طرح را امضا کرده بودند باز هم آن را دنبال می‌کنند.» آنطور که حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر و یکی از نمایندگان پیگیر تصویب این طرح می‌گوید در کمیسیون تلفیق مجلس مصوب شده که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این 6میلیون نفر که دچار فقر مطلق هستند و توانایی انجام کار را هم ندارند باید مبلغی را به‌عنوان مستمری پرداخت کندو اگر منابع این وزارتخانه برای تأمین این بودجه کفاف نداد می‌تواند از منابع عمومی دولت و هدفمندی یارانه‌ها استفاده کند.

چندی قبل رئیس سازمان بهزیستی نیز از افزایش مستمری مددجویان براساس فرمولی گفت که شباهت زیادی به آنچه در این طرح پیشنهاد شده بود دارد.حالا زمان زیادی تا پایان بررسی برنامه‌های بودجه‌ای و برنامه ششم توسعه باقی نمانده و باید منتظر ماند و دید نمایندگان مجلس دهم چه اقدام عاجلی برای رسیدگی به وضعیت این افراد انجام می‌دهند.

  • درباره طرح 6میلیون نفر

براساس این طرح، افراد مشمول پس از شناسایی توسط نهاد‌های حمایتی، برای همیشه و تا زمانی که شرایط قرار گرفتن در این گروه را داشته باشند، نسبتی مشخص از حقوق رسمی یک کارگر را دریافت خواهند کرد. به این ترتیب خانواده‌های 4نفره 50درصد، خانواده‌های 3‌‌نفره 40درصد، خانواده‌های 2نفره 30درصد و خانواده‌های یک نفره 20درصد حقوق و مزایای یک کارگر با حداقل دستمزد قانون کار را خواهند گرفت و به ازای هر نفر در خانواده‌های بیش از 4نفر 10درصد افزوده می‌شود.

انتهای پیام/
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید