چهارشنبه ،۲۷ دی ۱۳۹۶
چهارشنبه / ۸ دی ۱۳۹۵ / ۱۶:۳۸
سرویس : اجتماعی
کد خبر : ۱۴۹۴۲۰
گزارشگر : ۵۴
رئیس شورای زکات کشور:

اگر مردم به صورت شفاف تاثیرات زکات را ببینند، بیشتر اعتماد خواهند کرد

(چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵) ۱۶:۳۸

رئیس شورای زکات کشور با بیان اینکه آثار و برکات پرداخت زکات باید توسط مودیان زکات به مردم اعلام شود، گفت: اگر مردم به صورت شفاف تاثیرات زکات را ببینند، بیشتر اعتماد خواهند کرد.

خبرگزاری فارس: اگر مردم به صورت شفاف تاثیرات زکات را ببینند، بیشتر اعتماد خواهند کرد

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، آیت‌الله عالمی در همایش یک‌هزار نفری زکات که با حضور رئیس  کمیته امداد کشور و جمعی از مسوولان استانی و کشوری در مجتمع امام خمینی در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: پرداخت زکات در این دنیا، به منزله سنگری مطمئن برای انسان از عذاب و دشواری‌های روز قیامت است.

وی خاطرنشان کرد: این پندار که پرداخت زکات موجب کاهش مال می‌شود اشتباه است، چرا که خداوند برکاتی را نصیب زکات‌دهنده و زکات گیرنده می‌کند و افراد زکات‌دهنده بیشتر از فیوضات آن بهره می‌برند.

رئیس شورای زکات کشور اظهار کرد: زکاتی را که یک مومن به مستحق آن می‌دهد، قبل از آنکه مستحق آن را از دست پرداخت‌کننده زکات بگیرد، خداوند از دستش می‌گیرد.

به گفته وی، خداوند همانگونه که توبه را از بندگانش قبول می‌کند، صدقه را نیز از دست انسان می‌گیرد و صدقه انسان‌ قبل از اینکه به دست نیازمند برسد، در دست خدا قرار می‌گیرد.

عالمی با بیان اینکه اهمیت زکات نیز در همین است که خداوند آن را می‌گیرد، اظهار کرد: مسئله مهم در بحث پرداخت زکات این است که نباید گیرنده را حقیر بشماریم، چون پرداخت زکات به فقرا حقی است که خداوند برایش تعیین کرده است.

وی به آمار ارائه شده در زمینه پرداخت زکات و جایگاه برتر کردستان در این زمینه اشاره کرد و گفت: رتبه کردستان در بحث پرداخت زکات نسبت به جمعیت و محصولی که دارد، واقعا بالا و قابل توجه است.

رئیس شورای زکات کشور ضمن تقدیر از تمام کسانی که در زمینه جمع‌آوری و هزینه‌کرد زکات در استان نقش داشته‌اند، گفت: 2 میلیون و 650 هزار تن محصول کشاورزی در این استان تولید می‌شود که این میزان محصول چیزی است که خداوند به این مردم عطا می‌کند و هرچه ما فرمان خدا را ببریم، خداوند نیز تفضل بیشتری به ما خواهد داشت.

عالمی تصریح کرد: در عین اینکه استان کردستان رتبه بالا را در زکات دارد، اما در سطح کشور این است که آنچه زکات دریافت می‌کنیم، نسبت به محصولی که در استان داریم بسیار ناچیز است.

وی با اشاره به اینکه یک‌میلیون تن گندم در کردستان در سال زراعی جاری برداشت شده است، خاطرنشان کرد: اگر 80 درصد آن تحویل دولت شده باشد، درآمدی بالای یک‌هزار میلیارد تومان داشته است اما میزان زکات پرداخت شده غلات نسبت به این میزان درآمد کم است.

رئیس شورای زکات کشور عرصه جمع‌آوری زکات خیلی زیادتر از آن چیزی است که ما آن را جمع‌آوری کرده‌ایم، گفت: مردم ما باورمند هستند و ما باید اهمیت زکات و تاثیرات آن را برای مردم تبیین کنیم تا مردم نیازمند بیشتر از زکات بهره‌مند شوند.

عالمی با تاکید بر اینکه نباید منتظر باشیم که مردم خودشان بیایند و زکات را به ما پرداخت کنند، گفت: این وظیفه حکومت است که برای جمع‌آوری زکات اقدام و منتظر مردم نباشند که خودشان بیایند و زکات را پرداخت کنند.

وی افزود: این وظیفه هر مسلمانی است که نسبت به پرداخت زکات خود اهتمام داشته باشند، اما در این راستا نیز حکومت باید برای جمع‌آوری زکات اقدام کند.

وی با بیان اینکه جمع‌آوری زکات از سوی دولت‌ها در طول تاریخ اسلام وجود داشته است، گفت: در طول تاریخ و در حکومت‌های مختلف گروه‌هایی را برای جمع‌آوری زکات می‌فرستادند تا جایی که امیرالمومنین نیز دستورالعمل خاص در این زمینه داشته است.

رئیس شورای زکات کشور افزود: امیرالمومنین می‌فرمودند به درب خانه‌های مردم نروید و در محلی که آبشخور آنهاست اقدام به دریافت کنید.

عالمی با بیان اینکه مردم در پرداخت زکات و هر آنچه می‌خواهند بپردازند آزاد هستند، گفت: وقتی مردم ببینند که مودی زکات دارای این رفتار اخلاقی است، مردم هم می‌آیند هر آنچه تکلیف دارند انجام می‌دهند.

وی گفت: مردم در پرداخت زکات جانب احتیاط را به خوبی رعایت می‌کنند و بیش از آنچه باید پرداخت کنند را ادا می‌کنند.

وی آثار و برکات پرداخت زکات باید توسط مودین زکات به مردم اعلام شود، افزود: اگر مردم به صورت شفاف تاثیرات زکات را ببینند، بیشتر اعتماد خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی مردم اعتماد کافی داشته باشند و تاثیرات زکات را ببینند، قطعا بیشتر به این سمت و سو سوق داده می‌شوند.

رئیس شورای زکات کشور با بیان اینکه هیچ ثروتی از محل منع زکات افزایش پیدا نمی‌کند، تصریح کرد: زکات مال موجب فزونی آن می‌شود و این مهم باید از طریق علمای دین به مردم اطلاع‌رسانی شود.

عالمی اضافه کرد: باید با استفاده و بهره‌مندی از آیات قرآن و تبیین آن برای مخاطبین و متعلقین زکات، بستر توسعه و ترویج فرهنگ پرداخت این فریضه را فراهم سازیم.

وی همچنین تصریح کرد: تامین نیازهای فقرا از محل این فریضه با ارزش‌تر از مستحب است چراکه در جایگاهی قرار دارد که هیچ مستحبی نمی‌تواند جای آن را بگیرد.

رئیس شورای زکات کشور در پایان اظهار کرد: تبلیغات و آگاهی و بصیرت‌افزایی به مردم در امر فرهنگ زکات باید به نحوی باشد که همانطور که مردم با شنیدن صدای اذان به نماز می‌ایستند با برداشت محصول و فراهم شدن شرایط زکات مالشان را پرداخت کنند.

انتهای پیام/
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید